praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Zgodnie z kodeksem cywilnym przedsiębiorcą może być osoba fizyczna (człowiek), osoba prawna (spółka kapitałowa, spółdzielnia, fundacja) oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (spółki osobowe lub spółki kapitałowe w organizacji, tzn. przed rejestracją), jeżeli prowadzi działalność zarobkową lub zawodową w sposób zorganizowany i ciągły. Przepisy wyróżniają także poszczególne formy organizacyjno – prawne oraz określają, jak należy tworzyć nazwy każdej z nich. Zgodnie z tymi regulacjami, istnieje opcja zapisu zarówno pełnej nazwy firmy, jak również skróconej nazwy firmy.
Budowa pełnej lub skróconej nazwy firmy składa się z dwóch podstawowych elementów. Jednym z nich jest korpus, to znaczy główny, obligatoryjny trzon nazwy, drugim zaś są dodatki, mogące mieć charakter zarówno obligatoryjny, jak również ewentualny.
Osoby fizyczne
Jednoosobowe działalności gospodarcze w codziennym użytku mogą uzywać jedynie oznaczenia działaności, wówczas będzie ona pełnić skróconą nazwę firmy jednoosobowej.
Osoby prawne
W przypadku spółek możliwe jest używanie w nazewnictwie skrótów elementu dodatkowego. Spółka akcyjna (S.A.), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp.z o.o.).
Spółka jawna
W nazwie spółki jawnej powinny się znaleźć nazwiska lub firmy wszystkich właścicieli, lub nazwisko/firma przynajmniej jednego właściciela. Opcjonalnie można dodać pseudonim lub oznaczenie działaności firmy. Obowiązkowo trzeba dodać na końcu oznaczenie firmy w pełnej nazwie „spółka jawna” lub w wersji skróconej „Sp. j.”
Przykład: „Firma edukacyjna EDU PUDŁO Marciniak spółka jawna (Sp. j.)”.
Skrócona nazwa firmy w formie spółki jawnej w tym przypadku będzie brzmiała „EDU PUDŁO Sp. j.”. W formie skróconej można pominąć obligatoryjne nazwisko, jednak używać jej przedsiębiorca może jedynie w codziennym użytku, zaś na fakturach, pismach sądowych itp. musi być umieszcza zawsze pełna nazwa firmy.
Spółka partnerska
Ta forma jest przystosowana do wykonywania wolnych zawodów, których zamknięta lista znajduje się w kodeksie spółek handlowych. Nazwa spółki komandytowej powinna się składać z nazwiska przynajmniej jednego partnera z dopiskiem „i partnerzy”/ „i partner” lub z nazwiskami tychże partnerów, wraz z dodatkowymi, obligatoryjnymi elementami – oznaczeniem rodzaju wykonywanego wolnego zawodu, oraz oznaczeniem formy organizacyjno-prawnej „spółka komandytowa (Sp. p.)”.
Przykład: „Radcowie prawni Zakrzewski, Stachyra, Maj spółka partnerska (lub Sp. p.)”.
Spółka komandytowa
Trzonem nazwy spółki komandytowej jest nazwisko przynajmniej jednego komplementariusza (osoby zarządzającej spółką, która odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem) wraz z dodatkowym oznaczeniem formy „spółka komandytowa”. Również w tym przypadku dopuszczalna jest skrócona forma „Sp. k.”. Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, wówczas jej nazwa staje się korpusem firmy(nazwy) spółki komandytowej.
Przykład: „Firma handlowa MERKATORY Majewski spółka komandytowa (Sp. k.)".
Uważać trzeba na to, by w nazwie nie znalazło się nazwisko komandytariusza (osoby – inwestora, który odpowiada za zobowiązania spółki jedynie do wysokości sumy komandytowej). Za popełnienei takiego błędu nakładane mogą być duże sankcje.
Spółka komandytowo – akcyjna
Korpus w pełnej nazwie firmy pod postacią spółki komandytowo – akcyjnej jest tworzony na jednakowych zasadach co w spółce komandytowej. Odmiennie wygląda jednak element dodatkowy, gdzie obligatoryjnym oznaczeniem formy organizacyjno – prawnej jest „spółka komandytowo akcyjna” (S.K.A.)”.
Przykład: „Firma handlowo usługowa BUDROL Mroczkowski spółka komandytowo-akcyjna (S.K.A)”.
Spółka cywilna (umowa spółki cywilnej)
Z prawnego punktu widzenia spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Regulowana jest przez kodeks cywilny, nie przez kodeks spółek handlowych, jak reszta. Przedsiębiorcami są za to wspólnicy złączeni umową spółki cywilnej, lub wspólnik podpisujący akt założycielski. W nazwie spółki cywilnej musi się znaleźć imię i nazwisko każdego wspólnika (z możliwością użycia skrótu w postaci pierwszej litery imienia oraz całego nazwiska) wraz z obligatoryjnym dodatkiem „spółka cywilna” („s.c.”).
Przykład: Agencja wydawnicza MÓJBUK T Nowak S Kowalski spółka cywilna (s.c.)”.
Przepisy prawa jasno określają jakie elementy powinna zawierać nazwa firmy. Inaczej jest to przy jednoosobowej działalności gospodarczej, a inaczej np. przy spółce jawnej. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na temat tych wytycznych przeczytaj nazwa firmy ze względu na formę prawną działalności gospodarczej. Skróconych nazw firmy można stosować na ulotkach, plakatach, pieczątkach. Natomiast co do zasady na pismach urzędowych czy sądowych należy używać pełnych nazw.
Poprzez zastrzeżenie znaku towarowego zyskujesz prawo do jego wyłącznego używania na określonym terenie i w określonej branży. Prawo ochronne daje Ci możliwość zakazania posługiwania się taką samą lub identyczną nazwą, a nawet ubieganie się o wypłatę odszkodowań. Przeczytaj również jakie korzyści przynosi zastrzeżenie znaku towarowego.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.