praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Klasa 1 Produkty chemiczne stosowane w przemyśle, pracach badawczych, fotografii jak również rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie; nieprzetworzone żywice syntetyczne; nieprzetworzone tworzywa sztuczne; nawozy sztuczne; mieszaniny gaszące ogień; środki do hartowania i lutowania; produkty chemiczne do konserwowania artykułów żywnościowych; substancje garbujące; kleje stosowane w przemyśle.
Klasa 2 Farby, pokosty, lakiery; środki zapobiegające korozji i zabezpieczające drewno; barwniki; zaprawy farbiarskie; żywice naturalne; folie metalowe i formy proszkowe dla malarzy, dekoratorów, drukarzy
i artystów.
Klasa 3 Środki wybielające i inne substancje stosowane w praniu; środki do czyszczenia, polerowania, szorowania i ścierania; mydła; środki perfumeryjne; olejki eteryczne, kosmetyki, płyny do pielęgnacji włosów; środki do czyszczenia zębów.
Klasa 4 Oleje przemysłowe i tłuszcze; smary; mieszaniny pochłaniające kurz, nawilżające i wiążące;
paliwa (również spirytus silnikowy) i materiały oświetleniowe; świece i knoty do oświetlenia.
Klasa 5 Produkty farmaceutyczne i weterynaryjne; środki sanitarne do celów medycznych; substancje dietetyczne do celów leczniczych; żywność dla niemowląt; plastry, materiały opatrunkowe;
materiały do plombowania zębów, wosk dentystyczny; środki odkażające; środki do niszczenia robactwa, środki grzybobójcze, środki chwastobójcze.
Klasa 6 Metale nieszlachetne i ich stopy; metalowe materiały budowlane; przenośne metalowe konstrukcje budowlane; materiały metalowe do budowy torów kolejowych; przewody nieelektryczne i druty
z metali nieszlachetnych; drobne wyroby żelazne, pojedyncze drobne wyroby metalowe; rury i rurki metalowe; kasy pancerne; towary z metali nieszlachetnych nie ujęte w innych klasach; rudy.
Klasa 7 Maszyny i obrabiarki; silniki (z wyjatkiem stosowanych do pojazdów lądowych), mechanizmy sprzęgania i napędu (z wyjątkiem stosowanych do pojazdów lądowych); mechaniczne narzędzia rolnicze; inkubatory do jaj.
Klasa 8 Narzędzia i przyrządy (ręcznie sterowane); sztućce, broń ręczna; ostrza (maszynki do golenia).
Klasa 9 Urządzenia i przyrządy naukowe, nawigacyjne, geodezyjne, elektryczne, fotograficzne, kinematograficzne, optyczne, wagowe, pomiarowe, sygnalizacyjne, kontrolne (inspekcyjne), ratownicze i do nauczania; urządzenia i przyrządy do przewodzenia, przełączania, transformowania, akumulowania, regulowania lub kontrolowania elektryczności; urządzenia do nagrywania, transmisji lub odtwarzania dźwięku lub obrazu; magnetyczne nośniki danych, dyski z nagraniami; automaty sprzedające i mechanizmy do urządzeń uruchamianych przez wrzucenie monety; kasy rejestrujące, maszyny liczące, sprzęt przetwarzający dane i komputery; urządzenia do gaszenia ognia.
Klasa 10 Aparaty i instrumenty chirurgiczne, medyczne, stomatologiczne i weterynaryjne; sztuczne kończyny, oczy i zęby; artykuły ortopedyczne; materiały do zszywania ran.
Klasa 11 Urządzenia do oświetlania, ogrzewania, wytwarzania pary, gotowania, chłodzenia, suszenia, wentylacji, zaopatrzenia w wodę i do celów sanitarnych.
Klasa 12 Pojazdy; urządzenia do poruszania się na lądzie, w powietrzu lub na wodzie.
Klasa 13 Broń palna; amunicja i pociski; materiały wybuchowe; sztuczne ognie.
Klasa 14 Metale szlachetne i ich stopy, wyroby z metali szlachetnych lub pokrywane nimi, nie ujęte w innych klasach; wyroby jubilerskie, kamienie szlachetne; przyrządy zegarmistrzowskie i chronometryczne.
Klasa 15 Instrumenty muzyczne.
Klasa 16 Papier, tektura i wyroby z tych materiałów nie ujęte w innych klasach; druki; materiały introligatorskie; materiały fotograficzne; materiały piśmienne; kleje do materiałów piśmiennych lub do celów domowych; materiały przeznaczone dla artystów; pędzle malarskie; maszyny do pisania i sprzęt biurowy (z wyjątkiem mebli); materiały szkoleniowe i instruktażowe (z wyjątkiem aparatów); materiały z tworzyw sztucznych do pakowania (nie ujęte w innych klasach); czcionki drukarskie; matryce.
Klasa 17 Kauczuk, gutaperka, guma, azbest, mika i wyroby z tych materiałów nie ujęte w innych klasach; tworzywa sztuczne w formie wyciśniętej stosowane w produkcji; materiały wypełniajęce, uszczelniające i izolacyjne; giętkie rurki niemetalowe.
Klasa 18 Skóra i imitacje skóry, wyroby z tych materiałów, nie ujęte w innych klasach; skóry zwierzęce;
skóry surowe; kufry i torby podróżne; parasole zwykłe i przeciwsłoneczne, laski; bicze, uprzęże i wyroby rymarskie.
Klasa 19 Materiały budowlane niemetalowe, rury sztywne niemetalowe stosowane w budownictwie; asfalt, smoła i bitumy; budynki przenośne niemetalowe; pomniki niemetalowe.
Klasa 20 Meble, lustra, ramy do obrazów; wyroby (nie ujęte w innych klasach) z drewna, korka, trzciny, wikliny, rogu, kości, kości słoniowej, fiszbinu, muszli, bursztynu, macicy perłowej, sepiolitu i imitacji tych wszystkich materiałów lub z tworzyw sztucznych.
Klasa 21Przybory kuchenne i gospodarstwa domowego oraz pojemniki (nie z metali szlachetnych i nie pokrywa¬ne nimi); grzebienie i gąbki; pędzle (z wyjątkiem pędzli malarskich); materiały do wytwarzania pędzli; sprzęt do czyszczenia; wiórki stalowe; nie przerobione lub półprzetworzone szkło (z wyjątkiem szkła stosowanego w budownictwie); wyroby szklane, porcelanowe i ceramiczne nie ujęte w innych klasach.
Klasa 22 Liny, sznury, sieci, namioty, markizy, brezenty, żagle, torby i torebki (nie ujęte w innych klasach); materiały do wypychania i wyściełania (z wyjątkiem gum lub tworzyw sztucznych); nie przerobione tekstylne materiały włókniste.
Klasa 23 Przędza i nici dla włókiennictwa.
Klasa 24 Tkaniny i wyroby włókiennicze, nie ujęte w innych klasach, nakrycia na łóżka i stoły.
Klasa 25 Odzież, obuwie, nakrycia głowy.
Klasa 26 Koronki i hafty, wstążki i oploty; guziki, haczyki i oczka, szpilki i igły; sztuczne kwiaty.
Klasa 27 Dywany, dywaniki, maty i słomianki, linoleum i inne materiały do pokrywania podłóg; tapety (nietekstylne).
Klasa 28 Gry i zabawki; artykuły gimnastyczne i sportowe nie ujęte w innych klasach; ozdoby choinkowe.
Klasa 29 Mięso, ryby, drób i dziczyzna; ekstrakty mięsne; owoce i warzywa konserwowane, suszone i gotowane; galaretki, dżemy, kompoty; jaja, mleko i wyroby z mleka; jadalne oleje i tłuszcze.
Klasa 30 Kawa, herbata, kakao, cukier, ryż, tapioka, sago, namiastki kawy; mąka i produkty zbożowe, chleb, wyroby cukiernicze i słodycze, lody; miód, melasa; drożdże, proszek do pieczenia; sól, musztarda; ocet, sosy (przyprawy); przyprawy; lód do chłodzenia.
Klasa 31 Produkty rolnicze, ogrodnicze i leśne oraz ziarna nie ujęte w innych klasach; żywe zwierzęta; świeże owoce i warzywa; nasiona, naturalne rośliny i kwiaty; pasza dla zwierząt, słód.
Klasa 32 Piwo; wody mineralne i gazowane oraz inne napoje bezalkoholowe; napoje owocowe i soki owocowe; syropy i inne preparaty do produkcji napojów.
Klasa 33 Napoje alkoholowe (z wyjątkiem piwa).
Klasa 34 Tytoń; artykuły dla palących; zapałki.
Klasa 35 Reklama; zarządzanie przedsiębiorstwem; administrowanie przedsiębiorstwem; czynności biurowe.
Klasa 36 Ubezpieczenia; sprawy finansowe; sprawy monetarne; sprawy nieruchomości.
Klasa 37 Usługi budowlane; naprawy; usługi instalacyjne.
Klasa 38 Usługi telekomunikacyjne.
Klasa 39 Transport; pakowanie i składowanie towarów; organizowanie podróży.
Klasa 40 Obróbka materiałów.
Klasa 41 Nauczanie; organizacja szkoleń; rozrywka; działalność sportowa i kulturalna.
Klasa 42 Naukowe i techniczne usługi i badania oraz ich projektowanie; przemysłowa analiza i usługi badawcze; projektowanie i rozwój komputerowego sprzętu i oprogramowania.
Klasa 43 Usługi zaopatrzenia w żywność i napoje; tymczasowe zakwaterowanie.
Klasa 44 Usługi medyczne; usługi weterynaryjne; higiena i troska o urodę istot ludzkich lub zwierząt;
usługi dla rolnictwa, ogrodnictwa i lesnictwa.
Klasa 45 Prywatne i społeczne usługi świadczone w celu zaspokojenia potrzeb poszczególnych osób;
usługi bezpieczeństwa dla ochrony mienia i osób; usługi prawne.
Klasyfikacja nicejska jest to system, który grupuje w kategorie i podkategorie towary i usługi. Składa się z 45 klas (kategorii), które zostały podzielone na 34 klas towarowych oraz 11 klas usługowych. Już podczas tworzenia nazwy firmy należy dokonać klasyfikacji towarów i usług. Jest to element obowiązkowy przy rejestracji znaku towarowego w urzędzie patentowym. Tworząc znak towarowy wybieraj tylko klasy, które faktycznie będziesz używać. Brak aktywności znaku w danej klasie może spowodować wygaśnięcie znaku.
Klasyfikacja nicejska jest stosowana w rejestracji znaku towarowego. Wskazanie klasy towarów czy usług jest elementem obowiązkowym w momencie zgłoszenia nazwy firmy w urzędzie patentowym. Składa się ona z 34 klas towarowych i 11 usługowych. Po zastrzeżeniu znaku towarowego nie można zmieniać zakresu ochrony znaku, dlatego w momencie rejestracji oznaczenia, warto stworzyć dobrze przemyślany wykaz towarów i usług z nim związanych. Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) jest to podział rodzajów działalności, które są wykonywane przez firmy. Przedsiębiorca rejestrując swoją działalność gospodarczą ma za zadanie określić kod PKD, który wskazuje czym jego firma będzie się zajmować.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.