praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Plakat marki Soraya
Źródło: Materiały reklamowe firmy Soraya
Ambasadorkami marki były np. Olga Bończyk, Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Maciąg, Edyta Herbuś i Małgorzata Foremniak, Maria Seweryn, Krystyna Janda oraz Edyta Górniak.
Jak powstała nazwa dla firmy Soraya?
Otóż była ona inspirowana postacią Sorayi Esfandiary Bachtiari – księżniczki Iranu, drugiej żony ostatniego perskiego szacha Mohammada Rezy Pahlawiego. Otóż przed powstaniem marki historia Sorayi Esfandiary Bachtiari oraz jej nieprzeciętna uroda wzbudzały wielkie zainteresowanie. Jak twierdzi Sylwia Sławińska (dyrektor marketingu marki Soraya): 'Kto widział jej portret, nie ma wątpliwości, dlaczego markę kosmetyczną warto było nazwać imieniem kobiety, której upływ czasu jakby nie dotykał'. Przybliżmy więc postać, która skłoniła założycielkę marki - Jolantę Zwolińską do takiego namingu. Otóż Soraya Esfandiary Bachtiari była córką irańskiego ambasadora w RFN - Chalila Esfandiary Bachtiariego i jego żony - Evy Karl. Oryginalną urodę odziedziczyła po matce Niemce i ojcu pochodzącym z ludu Bachtiarów. Śliczną i wykształconą młoda kobietę dostrzegła swatka wysłana przez irański dwór królewski i w tych słowach zarekomendowała jej kandydaturę na żonę szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego: 'Ta kobieta jest stworzona, by zostać królową. Piękna, wykształcona, mówi kilkoma językami, ma wspaniałe maniery'.
Otrzymawszy zaproszenie na uroczystą kolację w Teheranie 18-tetnia Soraya poleciała do Iranu, aby poznać szacha. Młodzi zakochali się w sobie. 12 lutego 1951 roku w Teheranie odbył się ślub młodej pary. Uroczystość obchodzono bardzo hucznie- zaproszono aż 1600 gości, a suknia ślubna panny młodej była specjalnie zaprojektowana przez dom mody Dior. Do jej wykonania potrzebowano aż 34 metrów srebrzystobiałej lamy, 6 tys. brylantów oraz 20 tys. piór. Ze względu jednak na niepłodność Sorayi i braku jej zgody na wzięcie sobie przez szacha kolejnej żony para w 1958 roku postanowiła się rozwieść. Soraya wyjechała do Europy. Będąc w Rzymie poznała Dino De Laurentiisa - producenta filmowego i w 1965 roku zgodziła się wystąpić w jego filmie zatytułowanym „Trzy twarze kobiety” (po włosku „I tre volti”). Film nie odniósł jednak sukcesu, a zazdrosny szach wykupił wszystkie jego kopie. Ostatni partner Sorayi – włsoki reżyser - Franco Indovina- zostawił dla niej swoją rodzinę. Ten związek niestety również był nieszczęśliwy, gdyż 5 maja 1972 roku Franco Indovina zginął w wypadku lotniczym. Soraya Esfandiary Bachtiari zmarła w 2001 roku w Paryżu. Opowiadając losy Sorayi często przywołuje się historię z jej dzieciństwa, a mianowicie fakt, że gdy mała Soraya była pytana kim chciałaby zostać w przyszłości zawsze odpowiadała, że marzy o tym by być księżniczką albo aktorką. Jak na ironię pomimo spełnienia się tych obu pragnień żadne z nich nie dało tej pięknej kobiecie szczęścia.
Przykładowy plakat reklamowy marki Soraya.
Źródło: Materiały reklamowe firmy Soraya
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.