praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Na wstępnie należy rozróżnić dwa pojęcia, które czasem (niewłaściwie) stosowane są zamiennie. Wśród sloganów reklamowych można wyróżnić slogany korporacyjne oraz hasła reklamowe.
Projektowane są dla firm (a nie dla produktów), ściśle wiążąc się z jej wizerunkiem oraz stosowanymi przez organizację wartościami. Slogan korporacyjny ma na celu podkreślać tożsamość i wizję przedsiębiorstwa, wspierać ofertę firmy i stosowanych przez nią marek produktowych. Zazwyczaj slogany firmowe występują wraz z logotypem lub w jego bezpośredniej bliskości. Są bardzo zwięzłe, niczym brzytwa „tną” świadomość odbiorcy, wzmacniając tylko to co najważniejsze w marce. Wykazują się niską częstotliwością zmian, zazwyczaj wtedy kiedy firma dokonuje istotnych modyfikacji filozofii swojego działania, rebrandingu, podejmując aktywności o charakterze strategicznym.
Opracowywane są z myślą o produktach i prowadzonych kampaniach marketingowo-sprzedażowych. Często ulegają zmianom i modyfikacjom, zgodnie z aktualnie realizowaną strategią dla danej marki.
Istnieje kilka głównych konwencji tworzenia sloganów firmowych. Ich założenia mogą opierać się na unikalnej ofercie firmy lub też na wskazywaniu głównych wartości organizacji. Mogą również mieć swoje źródło w tradycji przedsiębiorstwa jak również w podejmowanych działaniach prospołecznych. Każda z metod jest dobra. Dobór metody uzależniony jest od przyjętych założeń związanych z tożsamością i charakterem marki.
Konstrukcja takiego sloganu opiera się o odpowiedź na pytanie: „co robimy, jak działamy, dla kogo jesteśmy?”. Tego typu slogany stosują firmy o szeroko zdefiniowanej grupie docelowej.
Jednym z klasycznym przykładów sloganu opartego na tej metodzie jest slogan firmy AVON – Company for woman. Inny przykład to TOYOTA – Moving forward.
Zaletą tak tworzonych sloganów jest jasne zdefiniowanie koncepcji działania organizacji, co sprawdza się w sytuacji gdy firma obejmuje konkretny obszar rynku. Ograniczeniem tej konwencji jest jednak ryzyko zbyt wąskiej prezentacji działania firm o szerszym profilu działalności jak również obawa szybkiej dezaktualizacji sloganu.
Wedle tej metody tworzenia sloganów, celem jest odwołanie się do odpowiedzi na pytanie: „jakimi zasadami się kierujemy?”.
Przykładowe slogany korporacyjne: GENERAL ELECTRIC – Zmieniamy życie na lepsze, COCA-COLA – Open happines, CITIBANK – Citi never sleeps.
Slogany tak konstruowane mają bardziej abstrakcyjny charakter co sprawia, że nie ulegają szybkiej dezaktualizacji. Może to być jednak wadą dla definiowania działalności firmy jeśli postrzeganie jej będzie zbyt mocno odbiegać od istoty oferty.
W tym podejściu, tworzenie sloganu reklamowego opiera się na odpowiedzi na pytanie: „z czego jesteśmy dumni, co tworzy naszą tradycję?”.
Slogany podkreślają zazwyczaj długoletnią tradycję firmy i jej dotychczasowe sukcesy w postaci np. wyjątkowej kompetencji, której konkurencja nie posiada. W oparciu o te czynniki, slogany budują wizerunek organizacji, która odnosić będzie ponad przeciętne osiągnięcia również w przyszłości.
Przykładem sloganów zbudowanych według tej konwencji jest np. TISSOT - swiss watches since 1853 czy też Zielona Budka – lody od pokoleń.
Ten model tworzenia sloganów odwołuje się do wpływu jaki organizacja chce wywierać na otoczenie biznesowe. Stara się udzielić odpowiedzi na pytanie: „za co bierzemy odpowiedzialność?”.
W przypadku takich sloganów ważne jest by firma faktycznie i realnie wdrażała w życie składane deklaracje, ponieważ w przeciwnym wypadku, zdemaskowanie nieprawdziwości lub brak spójności działania organizacji, może kosztować ją utratę wizerunku.
Przykładem tak konstruowanych sloganów jest m.in. wspomniany we wstępnie artykułu PHILIPS, jak również LG – Life’s Good czy też NOKIA – connecting people.
Slogan korporacyjny jest tworzony dla firmy nie dla produktu. Ma on na celu wskazać wizję przedsiębiorstwa, wspierać firmę oraz podkreślać jej tożsamość. Wskazuje co jest najważniejsze w marce w taki sposób aby mogła zostać zapamiętana i z łatwością powtarzana. Tworząc slogan dobieraj słowa uniwersalne skierowane bezpośrednio do odbiorcy.
Hasło reklamowe jest tworzone dla produktu. Może ulegać modyfikacjom, dopasowując się do aktualnej strategii marki. Powinno być krótkie, łatwe do zapamiętania ale i budzące ciekawość. Często jest uzupełnieniem nazwy produktu, którego celem jest wyróżnić markę spośród konkurencji.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.