praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Rodzinny interes zajmował się różnorodnymi branżami, lecz trwał niezmiennie przez trzy następne pokolenia pod niezmienioną nazwą. Wreszcie w 1990 roku wnuk pierwszego właściciela- Kazimierz Mokrysz przekazał przedsiębiorstwo swojej żonie - Teresie Mokrysz. Nastąpiła wówczas zmiana nazwy firmy na MOKATE. Etymologia nazwy wiąże się z decyzją pani Mokrysz, która stwierdziła, że nazwa powinna powstać od akronimu cząstek trzech słów : MOkrysz-KAzimierz-Teresa. Przedsiębiorcza pani Teresa zdecydowała się również na zmianę profilu działalności firmy i rozpoczęła w Ustroniu produkcję śmietanki do kawy. W 1992 roku do portfolio firmy dołączyło MOKATE Cappuccino. Była to zupełna nowość na polskim rynku, dlatego też firma zdecydowała się na intensywną kampanię telewizyjną, która zawierała instruktażowy filmem dotyczący przyrządzania cappuccino. Zaledwie 2 lata później Polska wprost oszalała na punkcie tego napoju z pianką. Firma MOKATE zdecydowała się także na pierwsze próby eksportu do krajów sąsiadujących z Polską.
Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie MOKATE rozpoczęła inwestycje związane z rozbudową przedsiębiorstwa. 30 marca 1995 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby MOKATE. Z kolei w 1998 kolejnego nowego magazynu. Nowoczesny zakład produkcyjny umożliwił podwojenie produkcji oraz rozszerzenie oferty asortymentowej aż na 200 pozycji. Rozwój firmy pozwolił na eksportowanie jej produktów aż do 30 krajów.
Przełomowym rokiem dla MOKATE był rok 2000, gdy w Ustroniu powstał oddział proszkowni rozpyłowej w 12-piętrowej hali. Dzięki tej inwestycji MOKATE uniezależniło się od importu zabielaczy i spieniaczy z zewnątrz. Firma od tej chwili sama stała się dostawcą tych produktów. Ważne było również oddanie do użytku nowoczesnego magazynu rolkowo-przesuwowego oraz budowa nowego oddziału MOKATE w Żorach. Wprowadzone inwestycje pozwoliły od 2001 roku MOKATE eksportować swoje wyroby na wszystkie kontynenty. Poza Polską zaczęły funkcjonować również MOKATE INTERNATIONAL zlokalizowane np. w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech. W wielu krajach firma otworzyła też swoje przedstawicielstwa. Od tego momentu zaczęło również intensywnie przejmować przedsiębiorstwa ze swojej branży. W październiku 2002 roku MOKATE przejęła głównego polskiego producentów herbaty - Consumer. Z kolei w 2005 roku firma stała się właścicielem czołowego czeskiego producenta herbaty- firmy DUKAT, w 2006 roku czeskiego producenta instantów – TIMEX, a w 2009 czeskiej palarni kawy ziarnistej – Marila.
Przykładowe plakaty reklamowy marki MOKATE.
Źródło: Materiały reklamowe firmy Mokate
Dzięki tak licznym przejęciom w port folio MOKATE znalazły się
1. KAWY:
• Mokate Cappucino,
• Miksy kawowe
• Kawy mielone i ziarniste
• Kawy instant
• Kawy zbożowe,
2. HERBATY:
• Minutka,
• Loyd,
• Babcia Jagoda
• Grzańce Loyd
• Dieta Fit
3. ŚMIETANKI
4. KAKAO
5. NAPOJE CZEKOLADOWE
6. VENDING
Warto również dodać, ze od 2010 roku Grupę MOKATE tworzy 9 firm, przy czym siedzibą czterech z nich jest Polska. Są to: Mokate Sp. z o. o. w Żorach, Mokate S.A. w Ustroniu, FPUH w Ustroniu oraz Global Coffee Group w Ustroniu. Poza granicami kraju działają: Mokate Czechy, Timex Czechy, Mokate Słowacja, Mokate Węgry i Mokate Ukraina.
Należy dodać, że MOKATE jest obecnie czołowym producentem
wszystkich podstawowych kategorii kawy, a w produkcji i sprzedaży flagowego wyrobu marki- cappuccino – jest liderem z prawie 80-procentowym udziałem rynkowym.
1. Nazwa dla produktu – Cappuccino, który jest flagowym napojem marki MOKATE pochodzi od włoskiej nazwy tego napoju kawowego. Z kolei pierwotna historia nazwy wiąże się z kolorem brązowego habitu mnichów z zakonu kapucynów- z jęz. włoskiego cappuccini.
2. Zatrudnienie we wszystkich podmiotach wynosi 1 600 osób (dane z grudnia 2010 roku)
3. O rosnącym znaczeniu MOKATE może świadczyć umowa z czołową firmą rynku kaw mielonych i ziarnistych – Lavazza. W 2011 roku MOKATE otrzymało od firmy Lavazza miano autoryzowanego przedstawiciela tej globalnej marki w Polsce.
4. Instytut Nauk Ekonomicznych PAN umieścił MOKATE na liście 21. najbardziej innowacyjnych firm w Polsce.
5. Na specjalnie stworzonej przez MOKACIE stronie internetowej www.mokatekawiarnia.pl konsumenci mają okazję odwiedzić Kawiarnię Mokate, gdzie mogą znaleźć aplikacje interaktywne zawierające interesujące opowieści, przepisy, gry oraz odnośnik do serwisu społecznościowego Mokate VIP.
6. NAGRODY:
• Tytuł „Wybitnego Eksportera Roku 2011” przyznany MOKATE przez ministra rolnictwa.
• Tytuł „Lidera Polskiego Eksportu 2011” przyznany MOKATE Sp. z o.o. w Żorach przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.
• Produkt marki MOKATE „Cappuccino One Cap” zostaje wyróżniony mianem „Produktu na medal”.
• Herbata Minutka w ramach konsumenckiego plebiscytu uznana została za „Produkt Roku 2011”.
• Za wkład w rozwój gospodarki regionu i Polski Teresa Mokrysz otrzymała „Kryształowy Laur” w ramach XX Edycji Laurów Umiejętności i Kompetencji.
Przykładowe opakowania napojów czekoladowych MOKATE.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.