praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Historia firmy zaczęła się w 1989 roku - jej założycielami byli: Zbigniew Komorowski oraz Edward Mazur. Rodzina Komorowskich wniosła ziemię i budynki w rodzinnym Elżbietowie, a Edward Mazur wkład finansowy w wysokości stu tysięcy dolarów gotówką oraz zaciągnięty w zachodnich bankach kredyt na dwa miliony dolarów. Wówczas taki kredyt mógł być zaciągnięty ze względu na to, że Edward Mazur był Polakiem posiadającym amerykański paszport i mieszkającym w USA. Nazwa firmy jest akronimem powstałym od imienia i nazwiska żony Zbigniewa Komorowskiego - BArbary KOmorowskiej oraz od nazwiska Edwarda MAzura. W taki właśnie sposób powstała znany wszystkim Polakom nazwa Bakoma. Warto dodać, że początkowo rozważano podobny akronim złożony z imienia i nazwiska Zbigniewa Komorowskiego i Edwarda Mazura, lecz Zbikoma nie brzmiało tak dobrze jak Bakoma.
Firma rozpoczęła swoją działalność od uruchomienia zamrażalni owoców i warzyw celem dalszej odsprzedaży - głównie na eksport do RFN. Dopiero w 1992 roku Bakoma rozpoczęła produkcję jogurtów. Zyskały one dużą popularność wśród konsumentów i z czasem stały się podstawowym produktem spółki.
Ważnym wydarzeniem dla Bakomy była umowa licencyjna z niemiecką firmą mleczarską - Onken. Otóż Niemcy udostępnili Zbigniewowi Komorowskiemu technologię, a Bakoma, oprócz swojej regularnej działalności, miała się zająć produkcją jogurtów z logo Onken. Współpraca między oboma przedsiębiorstwami miała trwać 5 lat, zakończyła się jednak wcześniej. Taki obrót sprawy był spowodowany wykorzystaniem przez Komorowskiego w połowie 1995 roku powierzonej technologii w produkcji jogurtów sygnowanych przez logo Bakomy. Pomimo pięcioletniej „wojny” Onken nie uzyskał odszkodowania.
Następnym istotnym dla marki Bakoma wydarzeniem, był rok 1997, gdy 9 czerwca firma ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przekształciła się w spółkę akcyjną. 75 proc. akcji było własnością rodziny Komorowskich (Zbigniewa, Barbary, Piotra i Katarzyny), a jedna czwarta należała do Edwarda Mazura. Właśnie w tym czasie udział Bakomy w polskim rynku jogurtów sięgał 25 proc. - wynik ten uplasował Bakomę na drugiej pozycja - zaraz po francuskiej firmie Danone. Przy okazji zmiany formy własności siedziba firmy została przeniesiona z Elżbietowa do Warszawy. W rodzinnej miejscowości Komorowskich pozostał tylko zakład produkcyjny. Należy również odnotować, że w 1998 roku spółka weszła na giełdę. W 1999 roku Edward Mazur sprzedał posiadany przez siebie pakiet akcji (25 proc.) koncernowi Danone za 130 mln złotych. który przez kilka lat udziałowcem Bakomy. Obecnie Bakoma S. A. jest tzw. spółką akcyjną prywatną, w której akcjonariuszami są wyłącznie osoby fizyczne.
Przykładowy plakat reklamowy marki Bakoma.
Źródło: Materiały reklamowe firmy Bakoma
Odkąd Polska stała się w 2004 roku członkiem Unii Europejskiej Bakoma chcąc umocnić swoją pozycję jako producenta przetworów mlecznych prowadziła wzmożoną politykę eksportową. Dzięki temu produkty Bakomy są dziś dostępne w takich krajach jak: USA, Anglia, Irlandia,Litwa, Estonia, Słowacja, Rumunia,Węgry, Portugalia, Rosja. Najbardziej popularne produkty z portfolio Bakomy to: Premium Frutica, Twist, 7 zbóż i Bakuś.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.