Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
504 056 480
powrót

Shell, czyli jak sklepik z antykami i muszlami morskimi stał się koncernem paliwowym

Historie nazw

Shell to znany na całym świecie brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny, który specjalizuje się w wydobywaniu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz zajmuje się ich przesyłem, przetwórstwem,dystrybucją i sprzedażą. Obecnie koncern Shell jest drugim po ExxonMobil największym koncernem w branży petrochemicznej.

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

 


Historia firmy swój prapoczątek bierze od założonego niemalże 150 lat temu sklepiku z antykami i muszlami morskimi w Londynie. Do otwarcia owego sklepiku i importu muszli morskich z Dalekiego Wschodu skłoniła Marcusa Samuela panująca w drugiej połowie XIX wieku moda na egzotyczny wystrój wnętrz. Prowadzony przez  Marcusa Samuela biznes stworzy podstawy do   rozpoczęcia działalności importowo-eksportowej, również w innych branżach. O śmierci Marcusa Samuela firmę przejęli jego synowi -  Marcus Junior i Sam. Wraz z pojawieniem się na rynku  silnika spalinowego w 1886 roku gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na paliwo transportowe. Wówczas bracia Samuel postanowili wykorzystać swoje doświadczenie przewozowe i zlecili flocie statków parowych przewóz ropy naftowej. Ten ruch braci Samuel po prostu  zrewolucjonizował transport olejowy. Gdy Marcus Junior i Sam Samuel zauważyli jak duże zyski przynosi ich nowa działalność zarzucili prowadzenie sklepiku i zdecydowali się w 1897 r. rozpocząć działalność pod namingiem  Shell Transport and Trading Company. Etymologia nazwy związana jest z wcześniejszą działalnością, czyli sprzedażą muszli morskich (w jęz. ang. shell to muszla). Od początku istnienia firmy w projekcie logo firmy była muszla.

 

nazwa dla firmy paliwowejŹródło: pl.fotolia.com/

 

Ważnym wydarzeniem w historii Shell Transport and Trading Company było podjęcie kontaktu z holenderską firmą Royal Dutch Petroleum Company, która zajmowała się wydobyciem ropy naftowej na platformie ulokowanej na Sumatrze. W celu wzmocnienia pozycji rynkowej i uzyskania przewagi nad konkurencyjną w 1903 r. obie firmy postanowiły podjąć ściślejszą współpracę, a w  1907 r.  nastąpiła całkowita fuzja, w wyniku której powstało przedsiębiorstwo o nazwie Royal Dutch Shell Group. Nazwa dla firmy powstała z połączenia części nazw firm tworzących fuzję (Royal Dutch Petroleum Company i Shell Transport and Trading Company) oraz słowa „group”. Dzięki temu już w latach 20. XX wieku Shell zdobył pozycję lidera rynku petrochemicznego. Po II wojnie światowej Royal Dutch Shell Group rozszerzył swoją działalność na Amerykę Południową i Afrykę. Sytuacja firmy bardzo się osłabiła w związku kryzysem naftowym spowodowanym przez gwałtowny wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych, który wynikał z embarga krajów członkowskich OPEC nałożonego na USA. Handel olejami został dodatkowo utrudniony również przez wybuch wojny izraelsko-arabskiej w 1973 roku. Zdecydowanie kryzys wpłynął na załamanie rynku energetycznego. Ze względu na obniżenie dostaw z Bliskiego Wschodu Royal Dutch Shell Group rozpoczął organizację pól naftowych na Morzu Północnym. Z kolei rozpoczynając XXI wiek firma rozszerzyła działalność na Chiny i Rosję. W 2005 roku  rozwiązano dotychczasową strukturę korporacyjną Royal Dutch Shell Group i powstała nowa samodzielna firma Shell.

 

 

CIEKAWOSTKI:

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni


powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook