Zapytaj o ofertę

Nazwa dla firmy

Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Shell, czyli jak sklepik z antykami i muszlami morskimi stał się koncernem paliwowym

Historie nazw

Shell to znany na całym świecie brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny, który specjalizuje się w wydobywaniu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz zajmuje się ich przesyłem, przetwórstwem,dystrybucją i sprzedażą. Obecnie koncern Shell jest drugim po ExxonMobil największym koncernem w branży petrochemicznej.

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

 


Historia firmy swój prapoczątek bierze od założonego niemalże 150 lat temu sklepiku z antykami i muszlami morskimi w Londynie. Do otwarcia owego sklepiku i importu muszli morskich z Dalekiego Wschodu skłoniła Marcusa Samuela panująca w drugiej połowie XIX wieku moda na egzotyczny wystrój wnętrz. Prowadzony przez  Marcusa Samuela biznes stworzy podstawy do   rozpoczęcia działalności importowo-eksportowej, również w innych branżach. O śmierci Marcusa Samuela firmę przejęli jego synowi -  Marcus Junior i Sam. Wraz z pojawieniem się na rynku  silnika spalinowego w 1886 roku gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na paliwo transportowe. Wówczas bracia Samuel postanowili wykorzystać swoje doświadczenie przewozowe i zlecili flocie statków parowych przewóz ropy naftowej. Ten ruch braci Samuel po prostu  zrewolucjonizował transport olejowy. Gdy Marcus Junior i Sam Samuel zauważyli jak duże zyski przynosi ich nowa działalność zarzucili prowadzenie sklepiku i zdecydowali się w 1897 r. rozpocząć działalność pod namingiem  Shell Transport and Trading Company. Etymologia nazwy związana jest z wcześniejszą działalnością, czyli sprzedażą muszli morskich (w jęz. ang. shell to muszla). Od początku istnienia firmy w projekcie logo firmy była muszla.

 

nazwa dla firmy paliwowejŹródło: pl.fotolia.com/

 

Ważnym wydarzeniem w historii Shell Transport and Trading Company było podjęcie kontaktu z holenderską firmą Royal Dutch Petroleum Company, która zajmowała się wydobyciem ropy naftowej na platformie ulokowanej na Sumatrze. W celu wzmocnienia pozycji rynkowej i uzyskania przewagi nad konkurencyjną w 1903 r. obie firmy postanowiły podjąć ściślejszą współpracę, a w  1907 r.  nastąpiła całkowita fuzja, w wyniku której powstało przedsiębiorstwo o nazwie Royal Dutch Shell Group. Nazwa dla firmy powstała z połączenia części nazw firm tworzących fuzję (Royal Dutch Petroleum Company i Shell Transport and Trading Company) oraz słowa „group”. Dzięki temu już w latach 20. XX wieku Shell zdobył pozycję lidera rynku petrochemicznego. Po II wojnie światowej Royal Dutch Shell Group rozszerzył swoją działalność na Amerykę Południową i Afrykę. Sytuacja firmy bardzo się osłabiła w związku kryzysem naftowym spowodowanym przez gwałtowny wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych, który wynikał z embarga krajów członkowskich OPEC nałożonego na USA. Handel olejami został dodatkowo utrudniony również przez wybuch wojny izraelsko-arabskiej w 1973 roku. Zdecydowanie kryzys wpłynął na załamanie rynku energetycznego. Ze względu na obniżenie dostaw z Bliskiego Wschodu Royal Dutch Shell Group rozpoczął organizację pól naftowych na Morzu Północnym. Z kolei rozpoczynając XXI wiek firma rozszerzyła działalność na Chiny i Rosję. W 2005 roku  rozwiązano dotychczasową strukturę korporacyjną Royal Dutch Shell Group i powstała nowa samodzielna firma Shell.

 

 

CIEKAWOSTKI:Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni

 

Chętnie odpowiem
na Twoje pytania

Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
CEO
Telefon883 222 244
Plane[email protected]

Zapytaj o nazwę dla Twojej marki

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
CEO
Telefon883 222 244
Plane[email protected]
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie.
Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalnośćgospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jestkontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanieskierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. Podanie adresu e-mail jestniezbędne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. ADO będzie przetwarzał Państwaadres e-mail w oparciu o realizację prawnie uzasadnionego interesu ADO jakoadministratora danych, w postaci udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie, a zatem napodstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku zprzetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalejRODO). Podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu jest dobrowolne, a podając te danew formularzu wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystywanie.

ADO będzie przetwarzał Państwa dane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi, apo tym czasie w zakresie i przez okres niezbędny dla ustalenia, dochodzenia izabezpieczenia ewentualnych roszczeń, mogących mieć związek z komunikacją zużytkownikiem lub odpowiedzią na zapytanie skierowane za pośrednictwem formularzakontaktowego (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, jednak brak adresu e-mail uniemożliwia uzyskanieodpowiedzi na pytanie skierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. ADOinformuje, że w oparciu o dane osobowe nie będą podejmowane decyzje w sposóbzautomatyzowany, nie będą one przedmiotem sprzedaży ani udostępniania podmiotomzewnętrznym, za wyjątkiem podmiotów i okoliczności ich ujawnienia przewidzianychprzepisami prawa oraz podmiotów świadczących usługi na rzecz ADO, np. hostingowe lubIT. Państwa dane osobowe nie będą również przekazywane do państw trzecich luborganizacji międzynarodowych.

ADO informuje, że przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobecprzetwarzania danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego, a także prawo doprzenoszenia danych. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontaktna adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treściżądania (np. chęć dostępu do danych).

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.

Pobierz darmowy e-book

Pamiętaj, drukuj tylko to co konieczne - chrońmy lasy!

praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych

prosty, zrozumiały język

konkretne przykłady

Ebook 10 zagadnień prawnych które musisz znać

Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.

Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.

Twoje dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie zgody. Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalność gospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jest kontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie Państwa zgody - art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). By móc otrzymywać materiały marketingowo-informacyjne na podany w formularzu adres e-maillub numer telefonu, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektronicznąoraz ustawy Prawo telekomunikacyjne, potrzebujemy dodatkowej zgody wynikającej właśnie z tych przepisów. Brak wyrażenia tej zgody uniemożliwia otrzymywanie informacjina podany adres e-mail lub numer telefonu.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonych zgód lub doczasu zaprzestania świadczenia usług w formie newsletter. Aby wycofać zgody prosimy okontakt z BRANDELAW Marcin Setlak na adres e-mail wskazany powyżej. Odbiorcy, którym mogą być ujawnione Państwa dane są podmiotami, z którymi ADO zawarł umowę na świadczenie usług serwisowych systemów informatycznych. Nie będą one również udostępniane innym odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państwtrzecich czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

Mają Państwo prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do przenoszenia danych.Mają Państwo również prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jeżeli uznają Państwo, że przetwarzanie danych osobowych przez BRANDELAW narusza przepisy RODO. Mają Państwo również prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie, przy czym wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontakt na adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treści żądania (np. chęć dostępu do danych).Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, niemniej bez ich podania niebędzie możliwe przekazywanie Newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez BRANDELAW w Polityce Prywatności serwisów BRANDELAW: https://brandelaw.pl/polityka-prywatnosci.html.

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.
powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook