praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Otóż wraz z rozwojem lotnictwa powstały samoloty, które mogły wznieść się znacznie wyżej niż poprzednie modele. To z kolei wywoływało problemy pilotów związane z osiąganą wysokością - cierpieli oni na bóle głowy i nudności z powodu rażącego blasku słońca podczas pokonywania dużych odległości. Z tego względu w 1929 roku generał MacCready zwrócił się do firmy Bausch&Lomb z prośbą o zaprojektowanie okularów dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Firma podjęła wyzwanie i stworzyła okulary, które przy jednoczesnym zapewnieniu wyraźnego obrazu, chronią pilotów przed odbiciami światła na dużych wysokościach. Te posiadające zielone soczewki Anti Glare i charakterystyczny kształt okulary nazwano Aviator. Pierwszy model ukazał się na publicznym rynku w 1936 roku. Zarząd firmy Bausch&Lomb stwierdził , że termin Anti Glare jest zbyt ogólny dlatego też zdecydowała się na zarejestrowanie w 1937 roku nazwy Ray-Ban, która już od ponad 70 lat jest także znakiem towarowym. Wybrano naming Ray-Ban, by już sama nazwa wskazywała że te okulary blokując słoneczny blask skutecznie ochronią oczy użytkownika. Słowo „ray” w jez. ang. oznacza bowiem promień, a „ban” blokada, zakaz.
Źródło: pl.fotolia.com/
W 1938 roku pod marką Ray-Ban wyprodukowano model Shooters z jasnożółtymi szkłami do użycia we mgle, które przeznaczone były dla użytkowników zajmujących się polowaniem czy wędkarstwem. Kolejnym słynnym modelem są wypuszczone na rynek w 1952 roku okulary Ray-Ban Wayfarer. Te okulary o prostej konstrukcji zyskały sukces i ogromną popularność dzięki obecności w Hollywood. Okulary marki Ray-Ban zostały wykorzystane w wielu filmach np. „Śniadanie u Tiffaniego” z Audrey Hepburn, „Blues Brothers” z Johnem Belushi'm i Danem Aykroydem, „Top Gun”z Tomem Cruisem itd.
Właśnie wtedy konsumenci, zapewne pod wpływem przemysłu filmowego, zaczęli postrzegać okulary nie tylko jak praktyczny produkt, ale także jako modny dodatek. W latach 70, sektor okularów zaczął rozwijać się w dwóch różnych kierunkach: okulary modne i sportowe, dlatego też marka Ray Ban wprowadziła na rynek nowe modele. Pojawiły się więc przeznaczone dla wspinaczy okulary górskie, które posiadały na soczewkach lustrzaną powłokę oraz boczne osłony. Wymienione elementy zapewniały odpowiednio ochronę oczu przed światłem odbitym od śniegu oraz ochronę przed wiatrem i światłem słonecznym wpadającym z boku.
Firma Luxottica Group w latach 70. oprócz produkcji okularów przeciwsłonecznych rozpoczęła także wytwarzanie okularów korekcyjnych. Chcąc jednak zachować utrwalony w świadomości konsumentów design zaproponowała im okulary korekcyjne w kształtach dostępnych modeli okularów przeciwsłonecznych. Okazało się to skutecznym posunięciem, gdyż zwłaszcza okulary korekcyjne w kształcie modelu Aviator czy Wayfarer rozchodziły się bardzo szybko. W tym okresie do klasycznej barwy soczewek dołączył intensywnie czarny kolor. Aby osiągnąć taki efekt użyło specjalnie skonstruowanego chromu. Stąd też pochodzi nazwa dla produktu, czyli Black Chrome.
Warto wiedzieć, że 2004 roku Ray-Ban rozpoczął współpracę z Formułą 1 jako partner zespołu Lucky Strike BAR Honda.
Z kolei w 2007 roku marka Ray-Ban zaprezentowała plan słynnej ogólnoświatowej kampanii: NEVER HIDE. Kampania ta miała odświeżyć i uatrakcyjnić okulary Ray-Ban zwłaszcza wśród ludzi młodych. NEVER HIDE stało się hasłem kampanii o tej samej nazwie, gdyż skutecznie przedstawia ono sedno okularów Ray-Ban, czyli bycie w centrum uwagi, a nie ukrywanie się pod nimi. Co ciekawe marka RayBan wykorzystała w niej człowieka, który zgodził się wytatuować sobie na twarzy model okularów Wayfarer. Choć było to dość szokujące, to wywołało zamierzony skutek, a więc zwiększyło zainteresowanie marką. Kolejnym działaniem w ramach kampanii NEVER HIDE był marketing partyzancki. Marka postanowiła wykorzystać istniejące w przestrzeni miejskiej reklamy i inne nośniki promocji. Polegało to na przylepianiu papierowych okularów z napisem „NEVER HIDE” na nośnikach reklamy zewnętrznej np. tablicach reklamowych, zakładano również papierowe modele okularów na pomniki. Ważnym elementem guerilla było poczucie humoru. Zwłaszcza młodzi odbiorcy docenili akcje porównując ją do słynnej wąsatej Mony Lizy Duschampa.
Źródło: pl.fotolia.com/
Produkowane obecnie przez włoską firmę Luxottica Group okulary marki Ray-Ban łączą w sobie wysoką jakość z prostotą oraz ekstrawagancji z elegancją. W wypromowaniu marki bardzo pomógł jej pierwszemu właścicielowi- firmie Bausch & Lomb przemysł filmowy. Nie można też zapominać, że wiele sławnych osób posiadało lub posiada okulary sygnowane na froncie soczewki czy na metalowych wykończeniach zauszników znakiem towarowym Ray-Ban. Mam tu na myśli np. Boba Dylana , Marilyn Monroe, Andy'ego Warhola, Johna F. Kennedy'ego, Madonnę, Michaela Jacksona, Brada Pitta i wielu innych. Dodatkowym atutem marki są ciekawe kampanie reklamowe, które podtrzymują zainteresowanie odbiorców oferowanymi przez nią produktami.
Okulary Ray-Ban przekraczają granice czasu i niezmiennie pozostają modne i pożądane.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.