Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
883 222 244
powrót

„Prosto z plantacji do czajniczka”, czyli historia marki Lipton

Historie nazw

Lipton to znana na całym świecie marka herbaty, która oferuje zarówno herbatę  tradycyjną  jak i gotową do spożycia herbatę mrożoną. Obecnie Lipton  jest własnością koncernu UNILEVER. Produkty marki Lipton sprzedawane są  w ponad 150 krajach. Warto dodać, że biorąc pod uwagę handel detaliczny marka ta reprezentuje ok. 10 procent światowego rynku herbaty.

 

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.
Źródło: Materiały reklamowe firmy Lipton
Baner reklamowy marki Lipton

 

Jej historia bezpośrednio związana jest z osobą handlowca Sir Thomasa Johnstone’a Liptona. Otóż urodził się on 10 maja 1848 roku w Glasgow w Szkocji. Jego rodzice - Thomas senior i Frances Liptonowie prowadzili mały sklep spożywczy przy Crown Street w Glasgow. Thomas J. Lipton  był zafascynowany morzem oraz żeglugą, dlatego też w wieku 13 lat postanowił zakończyć swoją edukację i  zatrudnił się na parowcu płynącym z Glasgow do Belfastu. Przez kolejnych 5 lat odbywał wiele podróży, podczas których miał szansę nauczyć się jak organizować handel i zarządzać prowadzonym biznesem. W 1871 roku Thomas założył w Glasgow swój pierwszy sklep spożywczy. Biznes doskonale się rozwijał, dlatego też Thomas w dość krótkim czasie prowadził już kilka sklepów. Postanowił do  asortymentu swoich sklepów dodać produkt uważany wówczas za luksusowy, a mianowicie herbatę.  Poszukując najlepszej jakości herbaty Thomas Lipton wyruszył w 1890 roku do Cejlonu,  gdzie  rozpoczął działalność plantacyjną. Mieszając  wyhodowane na własnej plantacji gatunki herbat, stworzył recepturę o wyjątkowym smaku i aromacie. To właśnie ta mieszanka, której nadano nazwę Lipton przyniosła mu sławę i fortunę.

 

Opakowania są istotnym elementem systemu identyfikacji wizualnej marki.Nazwa dla firmy i produktu zaczerpnięta została oczywiście od nazwiska słynnego szkockiego handlowca. W prowadzonym przez siebie biznesie Thomas wykorzystywał zaobserwowane w USA chwyty marketingowe np. nieznane wówczas w Wielkiej Brytanii organizacje pokazów i promocji swoich produktów. Warto podkreślić, że to właśnie dzięki Thomasowi Liptonowi herbata stała się łatwo dostępnym, wysokojakościowym i relatywnie niedrogim napojem.  Doskonale prezentuje to ówczesne hasło reklamowe marki : „Prosto z plantacji do czajniczka”.  Za uczynienie z herbaty ogólnodostępnego produktu  Królowa Wiktoria w 1895 roku nadała firmie Thomasa Liptona  tytułu oficjalnego królewskiego Dostawcy Dworu. Jest to ogromnie ważne wyróżnienie dla firmy, gdyż potwierdza jakość  oferowanej przez nią herbaty.  Kolejnym wyróżnieniem dla  Thomasa Liptona  było przyznanie mu przez Królową Wiktorię w 1898 roku tytułu szlacheckiego. Jak widać-  okres lat 90. XIX wieku był dla Liptona bardzo udany, gdyż również wtedy  firma wypuściła akcje i stała się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością – Lipton Ltd. Z kolei w  1920 roku Thomas Lipton podjął współpracę z brytyjską firmą Lever Brothers. Następnie Lever Brothers połączyło się Margarine Unie i powstał koncern Unilever.  W 1972 roku Unilever stał się wyłącznym właścicielem spółki Lipton.

 

Sir Thomas Johnstone Lipton - twórca marki Lipton.Sir Thomas Johnstone Lipton, rok 1909.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Lipton#/media/File:Thomas_Johnstone_Lipton.jpg


Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Przykładowe plakaty marki Lipton.
Źródło: Materiały reklamowe firmy Lipton

 

CIEKAWOSTKI


•    Początki najbardziej popularnej na terenie Europie czarnej herbaty Lipton Yellow Label sięgają 1890 roku. Napar tej marki charakteryzuje się bursztynowym kolorem i intensywnym smakiem.
•    Lipton Ice(d) Tea  - gotowa herbata mrożona weszła na rynek w 1972 roku.
•    Thomas Lipton jest bohaterem narodowym Serbów, gdyż pomimo zagrożenia pomagał temu narodowi podczas I wojny światowej. Użyczył wówczas swoich jachtów, by zapewnić Serbom transport personelu oraz sprzętu medycznego – chciał w ten sposób pomóc im przezwyciężyć epidemię tyfusu.  Ważne było także to, że pomagający słynny producent herbaty Lipton, zwrócił uwagę świata  na losy Serbii.
•    Thomas J. Lipton  został w 1924 roku uhonorowany okładką TIME’sa.
•    Pierwsza czworoboczna torebka herbaty na sznureczku marki Lipton została opatentowana w 1952 roku.

 

 

 

 

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni


powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook