praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Branża IT jest jedną z najbardziej rozwijających się i dochodowych dziedzin na świecie. Wg raportu Gartnera światowe wydatki na branżę informatyczną w 2021 roku wyniosły 4,2 biliona dolarów. Rynek informatyczny nieustannie dostosowuje się do zmieniających się potrzeb technologicznych oraz zainteresowań klienta. Co za tym idzie branża IT jest konkurencyjna i wymaga od biznesu ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Rynek jest otwarty i przyjazny dla młodych przedsiębiorców, ale wymaga od nich zaangażowania, pasji oraz umiejętności. Dzięki tej dynamice i innowacyjności powstają coraz to nowe rozwiązania oraz trendy, które wymagają ciągłej edukacji. Światowa branża IT jest szacowana na 2,5 bilionów dolarów. W Polsce natomiast ta wartość przekracza 80 mld złotych co stanowi 8 proc. krajowego PKB. Nowe inwestycje w naszym kraju takich firm jak Microsoft i Google oraz sukces CD Projekt, stawia nasz kraj w dobrym świetle. Wg ekspertów firmy Baker Tilly TPA i TPA Poland w Polsce działa ok. 37 tys. firm IT i ta liczba ciągle rośnie, a aż 99% firm z branży zatrudnia więcej niż 9 osób. Firmy IT stanowią ok. 2,7% wszystkich podmiotów gospodarczych działających w kraju. Z badań wynika, że najwięcej firm świadczy usługi związane z oprogramowaniem. Rośnie też zapotrzebowanie na nowe technologie, co przyczynia się do powstania kolejnych start-upów. Tak szybki rozwój branży IT daje szansę na powstanie i rozwój firm informatycznych. Dlatego Twoim zadaniem jest stworzenie marki, która dzięki unikatowej nazwie wyróżni Twoją firmę na rynku. Obecnie branża IT ma ogromny wpływ na całą gospodarkę globalną, co daje szanse na powstanie i rozwój Twojego biznesu w branży informatycznej.
Tylko właściwe nazewnictwo przedsiębiorstwa może okazać się kluczem do sukcesu, a więc zyskania renomy na rynku i przyciągnięcia klientów. Nie ma jednoznacznych reguł, które pozwalają na stworzenie idealnej nazwy, jednak w jej tworzeniu warto kierować się różnymi aspektami.
Inspiracji i pomysłów na stworzenie nazwy może być wiele i to tylko od Ciebie zależy jakie oznaczenie wybierzesz dla Twojego biznesu. Stworzony przez nas poniższy podział pomoże Ci odnaleźć odpowiednią ścieżkę podczas kreacji Twoje marki i zbudować atrakcyjną i chwytliwą nazwę dla firmy.
Nazwy abstrakcyjne
To takie nazwy, które wskazują na rodzaj prowadzonej działalności. Do tej grupy nazewniczej możemy zaliczyć Amazon, który zawdzięcza swoje oznaczenie najdłuższej rzece świata, czy Apple, firma która kojarzy się z jabłkiem.
Akronimy
Wykorzystanie skrótów, które zazwyczaj są pierwszymi literami długich nazw. Przykładem takich nazw jest IBM (International Business Machines) czy HP (Hewlett-Packard).
Nazwiska
Zastosowanie nazwisk w niektórych przykładach stało się strzałem w dziesiątkę. Takim przykładem jest firma Dell a jej nazwa pochodzi od założyciela marki Michaela Della.
Kombinacja słów
Miksowanie wyrazów jest dość popularne podczas tworzenia nazw. Takim przykładem jest firma Facebook, Instagram, Snapchat czy Skype.
Wymiana liter w znanych słowach.
Często zmiana kolejności liter w słowach pozwala stworzyć unikatowe rozwiązanie nazewnicze. Tak było w przypadku Twittera, który pochodzi od słowa tweet (ćwierkanie), Flickr pochodzącego od słowa flicker (migotać) czy Google pochodzącego od słowa googol oznaczającego zapis liczbowy.
Skype (004546248) - sky peer-to-peer
Skype to popularny komunikator internetowy, który umożliwia prowadzenie rozmów głosowych i wideo przez internet. Aplikacja powstała w 2003 roku i została stworzona przez estońską grupę programistów z Tallinna. Nazwa pochodzi od słów peer to peer czyli “każdy z każdym “ wskazuje w sposób pośredni na rodzaj prowadzonej działalności. Początkowo firma nosiła nazwę Sky peer to peer lecz twórcy uznali, że jest ona zbyt długa. Dlatego zdecydowano się na nazwę Skyper, lecz w momencie sprawdzenia dostępności nazwy, okazało się, że domena internetowa jest już zajęta. Dlatego w nazwie pozbyto się litery “r”. Aplikacja swój największy rozkwit zawdzięcza przejęciu przez eBaya za 2,6 miliardów dolarów. To pozwoliło też na integrację komunikatora z PayPalem, co uruchomiło możliwość wysyłki pieniędzy przez osoby kontaktujące się przez Skype. Obecnie Skype to nie tylko komunikator ale i urządzenie do pracy, nauki i rozrywki.
Instagram (012111746)
Instagram to jedna z najbardziej popularnych aplikacji, która pozwala na dzielenie się zdjęciami i filmami w Internecie. Została stworzona w 2010 roku przez dwóch amerykańskich programistów, którzy postanowili stworzyć coś swojego. Swoje początki Instagram zawdzięcza Kevinowi Systemie. Stworzył aplikację Burbon, która swoją nazwę zawdzięcza zamiłowaniem twórcy do doskonałych whisky i burbonów. Początkowo pozwalała na udostępnienie lokalizacji potem wprowadzono opcję udostępniania zdjęć. Lecz Burbon okazał się zbyt trudny w obsłudze. Wtedy zwrócono uwagę, że ludzie najbardziej interesują się zdjęciami. Skąd narodził się pomysł na Instagram. Inspiracją do powstania nazwy były dwa słowa Instant camera i telegram. Początkowo z aplikacji mogli korzystać wyłącznie użytkownicy iPhone'a. Użytkownicy polubili aplikację za możliwość ulepszenia zdjęć i ich publikowanie w dość prosty sposób. Dzięki popularności aplikacji zaczęły odbywać się wydarzenia nazywane “Instanmets” czyli spotkania zwolenników Insta w prawdziwym świecie. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Los Angeles w 2011 roku.
Pierwszym logiem, które zostało zaprojektowane przez samego Kevina Systroma był obrazek polaroida. Obecnie logo to ikona w kształcie kwadratu o zaokrąglonych brzegach z kółkiem po środku, która wyglądem przypominała aparat fotograficzny. Utrzymana jest w tonacji zachodu słońca.
HP (1437224)
HP to jedna z największych i najstarszych firm informatycznych na świecie. Jej początek sięga 1939 roku, kiedy to absolwenci Uniwersytetu Stanford, William Hewlett i Dave Packard założyli firmę produkcyjną sprzętu elektrycznego, która mieściła się w garażu. Pierwszym produktem był oscylator audio 200A przeznaczony do tworzenia urządzeń audio. Co ciekawe nowszy model 200B został zakupiony przez samego Walta Disneya. Marka swoją nazwę zawdzięcza pierwszym literom nazwisk współwłaścicieli zaś logo firmy zmieniało swój wygląd by ostatecznie przybrać formę składającą się z czterech ćwiartek, dwóch krótkich i dwóch długich z pochylonymi literami H i P.
Google, Amazon czy Microsoft to firmy, których pierwszą siedzibą były tzw “garaże”. Są doskonałym przykładem marek, które powstały dzięki kreatywnemu podejściu do tworzenia nazwy. Czasami wystarczy dobry pomysł i trochę pracy aby osiągnąć zamierzony sukces. Obecnie na rynku panuje duża konkurencja i coraz trudniej znaleźć wolną nazwę. Dobrze jest wiedzieć jak oznacza się Twoja konkurencja, ale tylko po to aby unikać nazwy podobnej lub identycznej do tej już zarezerwowanej. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek gdzie szukać inspiracji do tworzenia nazwy.
Znajdź słowa kluczowe
Zainspiruj się słowami, które mają związek z Twoją branżą. Przy tworzeniu nazwy możesz używać synonimów, neologizmów lub łączyć wiele słów w jedno.
Wzoruj się na najlepszych
Poznaj historię powstania światowych gigantów z branży IT, sprawdź etymologię ich nazwy. Z doświadczenia wiemy, że najłatwiejsze rozwiązania stają się najlepszymi.
Mitologia i książki
Swoje pomysły możesz brać z mitologii greckiej czy rzymskiej. Dobrym pomysłem jest również nawiązanie do historycznych zdarzeń i postaci.
Testuj swoje pomysły
Zapytaj swoich najbliższych pracowników, rodzinę co myślą o nazwie, poznaj ich opinię. Sprawdź czy nazwa jest łatwa do zapamiętania.
Sprawdź dostępność nazwy w bazach urzędowych
Upewnij się czy wybrana przez Ciebie nazwa jest dostępna. Sprawdź czy wybrane oznaczenie nie jest już przez kogoś zarezerwowane lub zastrzeżone.
Nazwa dla firmy informatycznej może stanowić konkretne słowo, ale może być także zlepkiem wyrazów bądź określonym zwrotem. Nie jest łatwo stworzyć unikatową nazwę, ale w tym celu można posiłkować się na przykład różnego rodzaju przedrostkami czy przyrostkami - trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że mogą one w dużym stopniu komplikować znacznie nazwy.
Inspiracji do znalezienia idealnej nazwy dla firmy komputerowej można szukać wszędzie. Nauka, sport, a nawet mitologia - to tylko kilka przykładów dziedzin, w których można natknąć się na ciekawe i oryginalne sformułowania. Najlepiej szukać logicznych oraz spójnych połączeń, niosących w sobie potencjał, który uda nam się wykorzystać. Pamiętajmy, że nieszablonowa nazwa spółki może nie przyjąć się od razu na rynku, ale wraz z biegiem czasu będzie bardzo ważnym elementem naszej działalności.
Usystematyzowanie głównych kierunków rozwoju branży informatycznej jest dla Ciebie bardzo ważne. Dzięki wiedzy zdobytej o rynku będziesz wiedział jakie podjąć działania by stworzyć bądź rozwinąć biznes. Poniżej znajdziesz kilka naszym zdaniem najważniejszych obszarów obecnych na rynku w branży it.
W ostatnim czasie coraz bardziej istotna staje się wizualizacja i identyfikacja marki. Większość odbiorców jest wzrokowcami, którzy nie mają czasu na zapoznanie się z ofertą firmy. To zmusza przedsiębiorców na dotarcie do klienta w sposób szybki. W tym działaniu pomaga grafika. A dokładnie logo lub logotyp, który reprezentuje markę. Identyfikacja wizualna ma za zadanie wyróżnić markę na tle innych, zainteresować konsumenta, wprowadzając na rynek rozpoznawalny znak. Dobrze dobrana wizualizacja marki wspomaga jej świadomość przez co możliwość jej zapamiętania się zwiększa. Dobrany znak słowno-graficzny lub graficzny jest świetnym elementem dopełniającym w tworzeniu spójności marki. Odpowiednia kolorystyka ułatwia odróżnienie firmy na rynku oraz pozwala wzbudzić pozytywne emocje. Niekiedy zdarza się również, że znak słowny nie ma wystarczającej zdolności odróżniającej aby go zastrzec w Urzędzie Patentowym i wtedy z pomocą przychodzi właśnie znak słowno-graficzny lub graficzny. Tworzenie logo firmy jednak nie jest takie łatwe jakby się na początku wydawało. To coś więcej niż zwykły obrazek czy sygnet. A na dodatek nie wszystkie oznaczenia można zarejestrować jako znak towarowy.
Zastrzeżenie znaku towarowego w branży IT pozwala na ochronę Twojej marki przed nieprawnym jej wykorzystaniem przez nieuczciwą konkurencję. Uzyskane prawo ochronne udostępnia narzędzia prawne, które pozwalają na wystąpienie przeciwko naruszeniom i dochodzenia do odszkodowań. Aby jednak zastrzec znak towarowy należy podjąć kilka kroków.
Ile kosztuje rejestracja znaku towarowego?
Opłaty urzędowe rejestracji znaku towarowego są uzależnione od ilości klas towarowo-usługowych oraz od obszaru, na którym chcesz chronić swoje oznaczenie.
Kto może zarejestrować znak towarowy?
Znak towarowy może zarejestrować każdy, kto posiada prawo do oznaczenia. Nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej aby dokonać zastrzeżenia znaku towarowego?
Czy znak towarowy trzeba zarejestrować?
Rejestracja znaku towarowego nie jest obowiązkowa. To od Ciebie zależy czy w pełni chcesz chronić nazwę bądź logo swojej marki. W momencie zastrzeżenie znaku towarowego otrzymujesz szereg narzędzi prawnych i przywilejów, które pozwalają Ci bezpiecznie funkcjonować na rynku.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.