Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Pozycjonowanie marki czyli o co w tym chodzi

Opinie i porady

Kiedy myślisz „Marlboro” widzisz kowboja z papierosem w ustach. Kiedy myślisz „Mercedes” widzisz luksusowe, niemieckie auto. Widzisz? To dobrze. Na tym właśnie polega pozycjonowanie produktów.

Pozycjonowanie marki produktu lub firmy to działania zmierzające do tego by w świadomości docelowych klientów produkt zajął określone, wyróżniające się miejsce w stosunku do oferty konkurencji. Ma to na celu skłonić go do jego zakupu. 

Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie czym jest pozycja produktu. Dlaczego myśląc o „Marlboro” widzisz kowboja? Ponieważ marketerzy zadbali o to, by wrażenia i odczucia jakie niesie kontakt z marką był reprezentowany takimi obrazami. Obrazy przenoszą skojarzenia. Skoro na zdjęciach i w reklamach widzieliśmy do tej pory twardego faceta, to tak też jest postrzegamy produkt, który się pojawiał w jego towarzystwie. Jako produkt dla twardych mężczyzn. Jeśli więc się takim postrzegasz, powinieneś kupić papierosy. Do wspomnianych obrazów dochodzi oczywiście cały zestaw elementów, które muszą z wizerunkiem osoby być powiązane – nazwa produktu, logo, materiały reklamowe.

Wyjdźmy jednak od drugiej strony. Nikt kto stworzył markę Marlboro na początku nie wymyślił najpierw kowboja tylko… papieros. I do na dodatek z myślą o kobietach, bo tak początkowo była pozycjonowana marka.

pozycjonowanie marki

Tworząc nową markę wychodzimy od opracowania założeń – kim ta marka ma być, do kogo jest skierowana, jakie ma nieść wartości, jaka jest główna korzyść z zakupu produktu tej marki. Kim byłaby marka gdyby była człowiekiem? Czy uda nam się ją do kogoś znanego porównać?

Wszystkie powyższe działania miały na celu usystematyzować informacje o marce oraz wskazać drogę do poszukiwania odpowiedniej nazwy, jeśli takiej marka jeszcze nie posiada. Gdy uzyskamy odpowiedzi na powyższe pytania i opracujemy nazwę oraz logo dla produktu, wówczas można przystąpić do dalszych działań związanych ze strategią segmentacji marki.

Istnieje wiele sposobów pozycjonowania marki na rynku. Wymieńmy najistotniejsze:

pozycjonowanie marki

Za modelowy przykład realizacji ostatniej strategii należy podać firmę Apple, której hasło „Think different” wraz z budowaniem wizerunku firmy na silnych emocjach, otworzyło nową erę komputerów klasy PC. Z biegiem lat, firma konsekwentnie kładąc nacisk na estetykę i nowatorstwo swoich produktów oraz jasno definiując swoją grupę docelową, stworzyła oryginalny wizerunek stylu życia, w jaki można wkroczyć, posiadając produkty Apple. Przyjęta strategia błękitnego oceanu  uczyniła Apple jedną najbardziej wartościowych marek na świecie.

Należy pamiętać, że wprowadzona na rynek marka musi stale być zasilana nowymi komunikatami. Pozycjonowanie marki to zestaw sukcesywnie dodawanych, modyfikowanych narzędzi i działań, jakie powinny być zastosowane łącznie by marka była odbierana w oczekiwany przez twórców sposób. To również odpowiedni model sprzedaży oraz obsługi klienta, który powinien być spójny z przekazem marki.
Dlatego też, opracowanie nazwy i identyfikacji wizualnej marki otwiera dopiero drogę do kształtowania jej pozycjonowania na rynku, a nie stanowi uwieńczenie prac, o czym warto pamiętać będąc zwłaszcza małą firmą, która dopiero wchodzi na rynek.

 

Artykuł opublikowany w serwisie www.mambiznes.pl

Zobacz również:

Nazwa dla firmy Nazwa dla produktu Grupy nazw Slogany i hasła reklamowe Renaming Nazwa skrócona firmy Ciekawe nazwy firm Kreatywny naming wyróżni Twoją firmę! Slogan firmowy - skuteczny przekaz w kilku słowach Nazwa dla spółki a wybór domeny internetowej

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 244
Marcin Setlak Marcin Setlak

Wpisz w pole obok wynik działania: 5 dodać 5

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook