Zapytaj o ofertę

Nazwa dla firmy

Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Powody zmiany nazwy - renaming marki

Opinie i porady

Kto z Was pamięta jeszcze o istnieniu Centrali Produktów Naftowych i Petrochemii Płock? Zapewniamy że to przedsiębiorstwo zna większość z was, tyle że obecnie pod bardziej znaną nazwą  ORLEN. Te dwie marki to poprzedniczki największej polskiej spółki - Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. Dowiedz się kiedy warto a kiedy powinno się dokonać zmiany nazwy marki.

 

Zazwyczaj to małe firmy obawiają się zmiany nazwy. Najczęściej , z uwagi na ryzyko utraty klientów(często nieuzasadnione). Tymczasem większe przedsiębiorstwa świadomie dokonują zmiany nazwy, traktując takie działanie jako narzędzie budowania swojego wizerunku. Już co czwarta spółka notowana na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych zmieniała swoją nazwę – to ponad 100 firm. Nic nie wskazuje, by tendencja ta w najbliższym czasie miała się zmienić.

Renaming polega na zastąpieniu dotychczasowej nazwy inną. Zmiana nazwy firmy może być spowodowana naturalnym procesem rozwoju przedsiębiorstwa. Zdarzają się jednak, że zmiana oznaczenia firmowego wymuszona jest jakąś nieoczekiwaną i niepożądaną sytuacją – kryzysem. 

Renaming, czyli proces zmiany nazwy, znacznie częściej stosowany jest w odniesieniu do nazw całych przedsiębiorstw niż do nazw produktowych. Dlaczego? Najprawdopodobniej dzieje się tak z kilku powodów. Konsumenci są znacznie bardziej związani z produktami, niż z ich producentami. Przyzwyczajenia klientów są silne, bo bazują na emocjach i akceptacja zmiany nazwy produktu byłaby z pewnością trudniejsza i mogłaby negatywnie wpłynąć na poziom sprzedaży. 

W ostatnich latach zmiany nazw firm najczęściej podyktowane były zmianą polityki, przejęciem lub fuzją, a także chęcią odświeżenia identyfikacji przedsiębiorstwa. Niekiedy zdarzało się oczywiście, że zmiana była konieczna ze względu na „wpadkę”, którą zaliczyła firma.

Systematyzując najczęstsze powody zmiany nazwy wskazać można na kilka głównych przyczyn.

powody zmiany nazwy firmy

 

Fuzje i przejęcia

W 1999 roku w wyniku fuzji CPN i Petrochemii Płock powstał Polski Koncern Naftowy. Marka CPN posiadała ogromny potencjał. Nazwa była tak popularna, że praktycznie każdy klient mówiąc o stacji paliw używał sformułowania CePeeN niekoniecznie znając rozwinięcie skrótu (Centrala Produktów Naftowych). Mimo tego, firma zdecydowała się zmienić nazwę, ponieważ dążeniem spółki była budowa wizerunku lidera petrochemicznego w Europie Środkowo-Wschodniej, a nazwa CPN w ocenie zarządu nie była dla tego celu optymalna. Nie każdy zagraniczny odbiorca byłby w stanie rozwinąć skrót CPN, a nawet jeśli, to musiałby znać język polski. Dlatego też, w 2000 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy handlowej na ORLEN. Nowa nazwa firmy stanowi połączenie dwóch morfemów ORL – od słowa „orzeł” oraz EN – od słowa „energia”. Orzeł w nazwie i w logo, to ukłon w stronę patriotyzmu i polskości. Energia oznacza zaś siłę i moc. Skojarzenia, które wywołuje nowa nazwa firmy są podobne do siebie niezależnie od kraju pochodzenia klientów. Przy poprzedniej nazwie, firma musiałaby zainwestować w budowanie świadomości marki na rynkach zagranicznych znacznie więcej.

W przypadku fuzji i przejęć, dochodzi do trzech sytuacji 
-firma przejmująca wchłania markę przejmowaną, 
-firma przejmująca wykorzystuje markę przejmowaną jako główną, 
-łączące się firmy powołują nową, odrębną markę.

Wybór strategii uzależniony jest od celów biznesowych spółek i potencjału posiadanych przez nie marek.

Optymalizacja modelu biznesowego

Usprawnienie modelu biznesowego może mieć różne oblicza. 

Typowym przykładem renamingu marki jest jedna z największych polskich firm – grupa handlowa Emperia notowana na GPW w Warszawie. Firma jest właścicielem m.in. sieci sklepów Stokrotka, Groszek oraz sieci dystrybucyjnej Tradis. Nazwa firmy została zmieniona m.in. w związku z optymalizacją struktury właścicielskiej oraz dla podkreślenia charakteru i rozmiaru grupy. Wcześniejsza nazwa spółki – Eldorado, przestała być wystarczająca do określania poziomu, jaki reprezentuje sobą firma. Taki sposobem jedna kraina przekształciła się w wielkie imperium.

Interesującą historię renamingu stanowi przypadek firmy Nissan. Tuż po drugiej wojnie światowej Nissan zmienił nazwę na Datsun, by powrócić do pierwotnej nazwy w połowie lat 70, jako podkreślenie powrotu do wcześniejszych wartości. Datsun postrzegany był bowiem jako marka tanich samochodów, a Nissan dążył do podniesienia jakości swoich produktów i oferowania ich klasie średniej. Niedawno Nissan przywrócił również markę Datsun, która skierowana będzie jako tania marka na rynki rozwijające się. Portfolio marek uzupełnia dodatkowo marka premium – Infiniti. Przyjęta strategia chroni zdobytą pozycję rynkową Nissana i pozwala nie obniżać cen na swoje produkty.

Nietypową zmianę nazw przeprowadziła firma IKEA w Szwecji. Nie zmienili oni nazwy firmy, a nazwy produktów, które słabo się sprzedawały. Nie byłoby to może takie dziwne gdyby nie nazwy, które przypadają poszczególnym towarom. Możemy znaleźć łóżko jednoosobowe o nazwie „Mój mąż chrapie” albo pluszowego pieska pod nazwą „Mój tata ma alergię na sierść zwierząt”. Nic nie znaczące dla europejczyków nazwy pochodzące z języka szwedzkiego zostały zastąpione najczęściej wyszukiwanymi frazami w Internecie. IKEA przeprowadziła renaming pomagając jednocześnie swoim klientom w zabawny sposób rozwiązywać problemy.

Jedną z najbardziej aktualnych zmian nazwy firmy jest przypadek Smith & Wesson. Producent broni palnej zmienił w 2016 roku nazwę na American Outdoor Brands. Wielu amatorów strzelectwa zachodzi w głowę, dlaczego inwestorzy zdecydowali się na ten ruch. W końcu marka należy do grona najbardziej rozpoznawalnych marek broni na świecie. Zmiana nazwy firmy miała tutaj charakter strategiczny. Branża zbrojeniowa jest bardzo niestabilna. Sprzedaż broni waha się drastycznie w zależności od uwarunkowań prawno-politycznych oraz stopnia bezpieczeństwa panującego w konkretnych państwach. Jednocześnie ze zmianami otoczenia reagują również akcje firm produkujących broń. Inwestorzy zmienili więc nazwę firmy mając na celu ustabilizowanie wartości swoich akcji. Marka dotychczas kojarzona jedynie z bronią palną, obecnie nawiązywać ma do wszelkiego sprzętu i narzędzi stosowanych w survivalu i innych aktywnościach ekstremalnych wykonywanych „na zewnątrz”. Dzięki temu zabiegowi - kojarzona znacznie szerzej - marka ma uchronić ceny akcji przed gwałtownymi spadkami, gdy gdzieś w kraju wystąpi jakiś czynnik negatywnie wpływający na rynek militarny np. strzelanina lub niekorzystne zmiany w prawie. Marka Smith & Wesson ciągle będzie używana do oznaczania broni, jednak firma postanowiła rozszerzyć działalność na nowe pola i tam wykorzystywać nowe oznaczenie American Outdoor Brands.

W każdym z powyższych przypadków renaming miał charakter ofensywny – firmy poprzez zmianę nazwy dążyły do zaprezentowania odbiorcom swojej nowej wizji, oferty oraz pozycji na rynku, proponując nowe korzyści swoim klientom.

Negatywne skojarzenia

Zdarza się, że sytuacja rynkowa lub gospodarcza sprawiają, że dotychczas stosowana przez firmę nazwa wywołuje negatywne skojarzenia. Dzieje się tak np. na rynku produktów tytoniowych. Prowadzone kampanie społeczne na rzecz zdrowego trybu życia powodują, że tytoń nie budzi już pozytywnych emocji, jak jeszcze dwadzieścia lat temu. Aby odciąć się od negatywnych skojarzeń koncern Philip Morris Companies Inc. (holding skupiający wszystkie spółki Philip Morris) podjął decyzję o zmianie nazwy. Dodatkowo decyzję tę ułatwiała sytuacja w postaci zmiany struktury własności spółki. Nowa marka, Altria, pozwala zbudować nowy wizerunek koncernu działającego w branży FMCG, a nie tylko na rynku tytoniowym, mimo że firma nadal pozostaje właścicielem m.in. marki papierosów Marlboro.

Firmy chcąc zerwać z negatywnymi skojarzeniami decydują się na renaming, by odbudować reputację firmy. W takim wypadku, można mówić o renamingu defensywnym.

czy zmieniać nazwę firmy

Sezonowa zmiana nazwy

Nietypowy przypadek zmiany nazwy miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, kiedy w 2016 roku na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi amerykański producent piwa Budweiser – firma Anheuser-Busch zmieniła nazwę piwa na America. Zmiana jest o tyle dziwna, że wprowadzono ją na okres 6 miesięcy. Budweiser – jedno z najbardziej amerykańskich piw na świecie może sobie pozwolić na takie działania dzięki renomie, którą wypracowała pierwotna marka. Producent używając tego samego fontu i stylu logotypu, jednak z oznaczeniem America, znacznie wzmocnił swoją pozycję na rynku piwowarskim USA. Anheuser-Busch odwołał się do uczuć swoich odbiorców związanych z patriotyzmem, znacznie wzmocnionych w czasie „Id marcowych”. Oczekiwany efekt takiego działania, to oczywiście wzrost sprzedaży i sympatii potencjalnych klientów względem marki. Chodziło najprawdopodobniej o to, by klient widząc „Budweiser”, myślał „America”.

Renaming nie tylko dla dużych

Na rynku MŚP firmy zazwyczaj nie dysponują dużym kapitałem na działania marketingowe. Dlatego też tym bardziej powinieneś dążyć do optymalizacji swojej strategii komunikacji, czytelnego definiowania korzyści i obietnic, jakie kierujesz do swoich - potencjalnych i aktualnych - klientów. Dobrze opracowana nazwa, nie tylko pozwala lepiej kojarzyć firmę z jej ofertą ale również obniża koszty działań marketingowych. Wszak im bardziej trafne skojarzenia, tym mniejsze nakłady na marketing.

Dobrze przeprowadzony renaming będzie wówczas inwestycją, a nie kosztem, wspierając dążenia do osiągnięcia celów biznesowych.

 

Często zadawane pytania

Kiedy należy zmienić nazwę firmy?

Zmiany nazwy firmy można dokonać w każdym momencie. Może ona być spowodowana procesem rozwoju firmy. Często na zmianę nazwy firmy decydują się przedsiębiorcy, którzy chcą odświeżyć wizerunek czy markę przedsiębiorstwa. Częściej dochodzi do zmiany samej nazwy firmy, rzadziej nazwy produktu czy towaru. Wynika to z tego, że klienci są już przyzwyczajeni do nazwy wybieranego produktu, a taka zmiana mogła by spowodować dezorientację. Należy pamiętać, że renaming nazwy wiąże się z ponowną rejestracją znaku w Urzędzie Patentowym

Dlaczego firmy zmieniają nazwy?

Powodów zmiany nazwy firmy może być wiele. Jednym z nich są fuzje i przejęcia przedsiębiorstw, które w różny sposób rozwiązują zagadnienia nazwy firmy. W tych sytuacjach dochodzi do stworzenia nowej nazwy lub pozostanie przy oznaczeniach firmy przejmującej. Drugim powodem zmiany nazwy firmy może być usprawnienie biznesu. Często przedsiębiorcy, którzy decydują się na zmianę nazwy chcą przyspieszyć rozwój swojej marki poprzez wybranie nazwy, która będzie szybciej wchodzić w interakcje z klientem.   

 

 

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni

 

Chętnie odpowiem
na Twoje pytania

Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
CEO
Telefon883 222 244
Plane[email protected]

Zapytaj o nazwę dla Twojej marki

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
CEO
Telefon883 222 244
Plane[email protected]
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie.
Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalnośćgospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jestkontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanieskierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. Podanie adresu e-mail jestniezbędne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. ADO będzie przetwarzał Państwaadres e-mail w oparciu o realizację prawnie uzasadnionego interesu ADO jakoadministratora danych, w postaci udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie, a zatem napodstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku zprzetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalejRODO). Podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu jest dobrowolne, a podając te danew formularzu wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystywanie.

ADO będzie przetwarzał Państwa dane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi, apo tym czasie w zakresie i przez okres niezbędny dla ustalenia, dochodzenia izabezpieczenia ewentualnych roszczeń, mogących mieć związek z komunikacją zużytkownikiem lub odpowiedzią na zapytanie skierowane za pośrednictwem formularzakontaktowego (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, jednak brak adresu e-mail uniemożliwia uzyskanieodpowiedzi na pytanie skierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. ADOinformuje, że w oparciu o dane osobowe nie będą podejmowane decyzje w sposóbzautomatyzowany, nie będą one przedmiotem sprzedaży ani udostępniania podmiotomzewnętrznym, za wyjątkiem podmiotów i okoliczności ich ujawnienia przewidzianychprzepisami prawa oraz podmiotów świadczących usługi na rzecz ADO, np. hostingowe lubIT. Państwa dane osobowe nie będą również przekazywane do państw trzecich luborganizacji międzynarodowych.

ADO informuje, że przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobecprzetwarzania danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego, a także prawo doprzenoszenia danych. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontaktna adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treściżądania (np. chęć dostępu do danych).

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.

Pobierz darmowy e-book

Pamiętaj, drukuj tylko to co konieczne - chrońmy lasy!

praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych

prosty, zrozumiały język

konkretne przykłady

Ebook 10 zagadnień prawnych które musisz znać

Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.

Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.

Twoje dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie zgody. Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalność gospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jest kontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie Państwa zgody - art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). By móc otrzymywać materiały marketingowo-informacyjne na podany w formularzu adres e-maillub numer telefonu, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektronicznąoraz ustawy Prawo telekomunikacyjne, potrzebujemy dodatkowej zgody wynikającej właśnie z tych przepisów. Brak wyrażenia tej zgody uniemożliwia otrzymywanie informacjina podany adres e-mail lub numer telefonu.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonych zgód lub doczasu zaprzestania świadczenia usług w formie newsletter. Aby wycofać zgody prosimy okontakt z BRANDELAW Marcin Setlak na adres e-mail wskazany powyżej. Odbiorcy, którym mogą być ujawnione Państwa dane są podmiotami, z którymi ADO zawarł umowę na świadczenie usług serwisowych systemów informatycznych. Nie będą one również udostępniane innym odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państwtrzecich czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

Mają Państwo prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do przenoszenia danych.Mają Państwo również prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jeżeli uznają Państwo, że przetwarzanie danych osobowych przez BRANDELAW narusza przepisy RODO. Mają Państwo również prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie, przy czym wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontakt na adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treści żądania (np. chęć dostępu do danych).Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, niemniej bez ich podania niebędzie możliwe przekazywanie Newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez BRANDELAW w Polityce Prywatności serwisów BRANDELAW: https://brandelaw.pl/polityka-prywatnosci.html.

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.
powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook