Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
883 222 244
powrót

O czym warto pamiętać tworząc nazwę dla firmy

Opinie i porady

W cukierni „Słodka dziurka” kupujesz słodycze, wino do kolacji w „Mocnym Nocnym”, a problemy stomatologiczne leczysz w gabinecie „Dent Worry”. Poznaj zasady tworzenia nazw.

Każdy przedsiębiorca spotyka się w swej praktyce z identycznym wyzwaniem – jak nazwać swoją firmę lub produkt, który chce wprowadzić na rynek. Niektórzy na długo przed rozpoczęciem działalności mają gotowy plan działania i pomysł na zbudowanie unikalnego przekazu. Inni zostawiają sprawę nazwy praktycznie na czas rejestracji działalności w urzędzie, idąc na przysłowiowy żywioł.

Niezależnie od przyjętego sposobu działania – wszak każdy z nich może być dobry, byleby okazał się skuteczny – nazwa powinna spełnić kilka wymogów, które są podstawą jej sukcesu.

kreatywna nazwa dla firmy

Nazwa kreatywna

Zakładając, że nazwa jest bezpieczna i możliwa do rejestracji, warto rozważyć czym jest nazwa kreatywna. Przede wszystkim nazwa powinna mieć unikalny charakter, co czyni ją łatwą do odróżnienia od innych działalności o podobnym lub identycznym profilu. To czy nazwa może być żartobliwa, poważna, nowoczesna, nawiązująca do tradycji wiąże się z koncepcją na pozycjonowanie marki, czyli pomysłem jak klient powinien odbierać planowaną markę. Jeśli wraz z nazwą przygotowana zostanie spójna koncepcja graficzna, reklama, sposób obsługi klienta, wówczas utworzona nazwa uzyska właściwe znaczenie a słowo nabierze odpowiedniej siły.
Wspomniana powyżej cukiernia „Słodka dziurka” z pewnością spełnia ten wymóg i budzi emocje, bazując na czytelnych dla wielu potencjalnych klientów skojarzeniach. Czy adekwatnie i skutecznie – to pytanie należałoby zadać właścicielowi. Jeśli nazwa wpływa na wzrost sprzedaży, to znaczy że osiąga swój skutek, mimo że skojarzenia z cukiernią, nie do końca są trafne.

Kluczem dla oceny kreatywności są skojarzenia, które odpowiednio dobrane budują wśród klientów powiązania z marką, poprzez emocje jakie niesie kontakt z nią.

Nazwa perswazyjna

Kreatywność ma ścisły związek z sugestywnością. Niektóre czynią to w sposób bardziej dosadny, łatwy do rozpoznania, inne wymagają dodatkowych środków przekazu w postaci logotypu, sloganu reklamowego i materiałów marketingowych. Dla przykładu „Advercity” to nazwa agencji reklamowej, która specjalizuje się w reklamie zewnętrznej typu outdoor. Już sama nazwa, powstała z połączenia angielskiego słowa „reklama” oraz „miasto”, wskazuje na specjalizację firmy.

Dobrze stworzona nazwa niesie w sobie obietnicę korzyści, jakie klient może uzyskać.

tworzenie nazwy dla firmy

Nazwa uniwersalna

Nigdy nie wiadomo kiedy firma stanie przed perspektywą rozwoju poza granicami kraju.  Załóżmy, że Jan Nowak rozpoczyna sprzedaż swoich produktów na rynki zagraniczne. Jeśli jego nazwa okaże się nieodpowiednia na rynek niemiecki, stanie przed koniecznością wyodrębnienia innej marki, ponosząc dodatkowe koszty. Warto brać pod uwagę aspekt znaczenia nazwy w najpopularniejszych językach, by nie było konieczności zmiany, choć takiej sytuacji nie da się w pełni uniknąć. 

Jako przykład można podać przypadek nazwy modelu Hondy Fitta, która na półwyspie skandynawskim kojarzona była z kobiecymi genitaliami. W efekcie Fitta zamieniła się w popularną Hondę Jazz.

Dobrze przygotowana nazwa to nazwa opracowana z myślą o rynku globalnym.

Nazwa to najcenniejszy zasób, choć wcale nie ten najdroższy. Może funkcjonować przez wiele lat, pomóc zbudować grupę wiernych klientów, stanowić wartość samą w sobie, do czego dąży w efekcie każda firma.

Nazwa na lata

Nazwa to najcenniejszy zasób, choć wcale nie ten najdroższy. Może funkcjonować przez wiele lat, pomóc zbudować grupę wiernych klientów, stanowić wartość samą w sobie, do czego dąży w efekcie każda firma.
Co zrobić, żeby nazwa dla firmy była nazwą na wiele lat? Przede wszystkim nie powinna być to nazwa zbyt wąska. Przykładowo, jeżeli ktoś planuje założyć sklep z odzieżą i nazwie go „Świat sukienek” to ta nazwa sugeruje, że w sklepie tym sprzedaje się przede wszystkim sukienki. Taka nazwa może okazać się zbyt wąska w momencie chęci rozszerzenia działalności, np. na sprzedaż garniturów dla panów. Na pewno żaden pan nie uda się po zakup garnituru do „Świata sukienek”. W takiej sytuacji konieczna będzie zmiana nazwy firmy. Dlatego warto od razu pomyśleć o takiej nazwie, która nie będzie ograniczać możliwości rozszerzenia profilu swojej działalności.

Nazwa bezpieczna

Nazwa dla firmy powinna być bezpieczna pod względem prawnym. Każdy pomysł nazwania firmy lub produktu powinien zostać przeanalizowany pod tym względem. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim trzeba unikać zbytniej inspiracji nazwami innych firm. Oczywiście, można szukać pomysłu na nazwę dla firmy patrząc na nazwy innych firm z branży, nawet trzeba sprawdzić jak nazywa się konkurencja dla danego biznesu, ale pomysł zaczerpnięcia od niej nazwy, czy zbyt mocna inspiracja polegająca, np. na zmianie jednej litery w ich nazwie może skończyć się procesem sądowym, dlatego trzeba uważać.
Kolejna kwestia, którą należy sprawdzić, jeżeli ma się już pomysł na nazwę dla swojej firmy to ta, czy dana nazwa nie jest już zajęta. Rozpoczynanie swojego biznesu nie sprawdzając wcześniej tego, czy dana nazwa nie funkcjonuje już na rynku może okazać się bardzo ryzykowne. Nikt przecież nie chce dopuścić do sytuacji, w której będzie zmuszony zmieniać nazwę swojej firmy i wypłacać odszkodowanie przez to, że wcześniej nie sprawdził dostępności danej nazwy.
Jeżeli nazwę dla firmy wymyśliła inna osoba lub agencja marketingowa trzeba również zadbać o to, żeby podpisać z nią umowę o przekazanie autorskich praw majątkowych. Jest to konkretny wymiar dbania o bezpieczeństwo prawne swojej marki. Jeżeli taka umowa nie zostanie podpisana, to osoba, która stworzyła tę nazwę, ma do tej nazwy prawo – w razie konfliktu może nawet udać się do sądu i próbować odebrać firmie jej nazwę.

 

Artykuł opublikowany w serwisie www.mambiznes.pl

Zobacz również:

Nazwa dla firmy Nazwa dla produktu Grupy nazw Slogany i hasła reklamowe Renaming Nazwa firmy jednoosobowej Ciekawe nazwy firm Kreatywny naming wyróżni Twoją firmę! Jak wybrać najlepszą nazwę dla firmy? Nazwa dla firmy a przepisy prawa

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 244
Marcin Setlak Marcin Setlak

Wpisz w pole obok wynik działania: 1 dodać 5

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook