praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Każdy przedsiębiorca spotyka się w swej praktyce z identycznym wyzwaniem – jak nazwać swoją firmę lub produkt, który chce wprowadzić na rynek. Niektórzy na długo przed rozpoczęciem działalności mają gotowy plan działania i pomysł na zbudowanie unikalnego przekazu. Inni zostawiają sprawę nazwy praktycznie na czas rejestracji działalności w urzędzie, idąc na przysłowiowy żywioł.
Niezależnie od przyjętego sposobu działania – wszak każdy z nich może być dobry, byleby okazał się skuteczny – nazwa powinna spełnić kilka wymogów, które są podstawą jej sukcesu.
Zakładając, że nazwa jest bezpieczna i możliwa do rejestracji, warto rozważyć czym jest nazwa kreatywna. Przede wszystkim nazwa powinna mieć unikalny charakter, co czyni ją łatwą do odróżnienia od innych działalności o podobnym lub identycznym profilu. To czy nazwa może być żartobliwa, poważna, nowoczesna, nawiązująca do tradycji wiąże się z koncepcją na pozycjonowanie marki, czyli pomysłem jak klient powinien odbierać planowaną markę. Jeśli wraz z nazwą przygotowana zostanie spójna koncepcja graficzna, reklama, sposób obsługi klienta, wówczas utworzona nazwa uzyska właściwe znaczenie a słowo nabierze odpowiedniej siły.
Wspomniana powyżej cukiernia „Słodka dziurka” z pewnością spełnia ten wymóg i budzi emocje, bazując na czytelnych dla wielu potencjalnych klientów skojarzeniach. Czy adekwatnie i skutecznie – to pytanie należałoby zadać właścicielowi. Jeśli nazwa wpływa na wzrost sprzedaży, to znaczy że osiąga swój skutek, mimo że skojarzenia z cukiernią, nie do końca są trafne.
Kreatywność ma ścisły związek z sugestywnością. Niektóre czynią to w sposób bardziej dosadny, łatwy do rozpoznania, inne wymagają dodatkowych środków przekazu w postaci logotypu, sloganu reklamowego i materiałów marketingowych. Dla przykładu „Advercity” to nazwa agencji reklamowej, która specjalizuje się w reklamie zewnętrznej typu outdoor. Już sama nazwa, powstała z połączenia angielskiego słowa „reklama” oraz „miasto”, wskazuje na specjalizację firmy.
Nigdy nie wiadomo kiedy firma stanie przed perspektywą rozwoju poza granicami kraju. Załóżmy, że Jan Nowak rozpoczyna sprzedaż swoich produktów na rynki zagraniczne. Jeśli jego nazwa okaże się nieodpowiednia na rynek niemiecki, stanie przed koniecznością wyodrębnienia innej marki, ponosząc dodatkowe koszty. Warto brać pod uwagę aspekt znaczenia nazwy w najpopularniejszych językach, by nie było konieczności zmiany, choć takiej sytuacji nie da się w pełni uniknąć.
Jako przykład można podać przypadek nazwy modelu Hondy Fitta, która na półwyspie skandynawskim kojarzona była z kobiecymi genitaliami. W efekcie Fitta zamieniła się w popularną Hondę Jazz.
Nazwa to najcenniejszy zasób, choć wcale nie ten najdroższy. Może funkcjonować przez wiele lat, pomóc zbudować grupę wiernych klientów, stanowić wartość samą w sobie, do czego dąży w efekcie każda firma.
Nazwa to najcenniejszy zasób, choć wcale nie ten najdroższy. Może funkcjonować przez wiele lat, pomóc zbudować grupę wiernych klientów, stanowić wartość samą w sobie, do czego dąży w efekcie każda firma.
Co zrobić, żeby nazwa dla firmy była nazwą na wiele lat? Przede wszystkim nie powinna być to nazwa zbyt wąska. Przykładowo, jeżeli ktoś planuje założyć sklep z odzieżą i nazwie go „Świat sukienek” to ta nazwa sugeruje, że w sklepie tym sprzedaje się przede wszystkim sukienki. Taka nazwa może okazać się zbyt wąska w momencie chęci rozszerzenia działalności, np. na sprzedaż garniturów dla panów. Na pewno żaden pan nie uda się po zakup garnituru do „Świata sukienek”. W takiej sytuacji konieczna będzie zmiana nazwy firmy. Dlatego warto od razu pomyśleć o takiej nazwie, która nie będzie ograniczać możliwości rozszerzenia profilu swojej działalności.
Nazwa dla firmy powinna być bezpieczna pod względem prawnym. Każdy pomysł nazwania firmy lub produktu powinien zostać przeanalizowany pod tym względem. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim trzeba unikać zbytniej inspiracji nazwami innych firm. Oczywiście, można szukać pomysłu na nazwę dla firmy patrząc na nazwy innych firm z branży, nawet trzeba sprawdzić jak nazywa się konkurencja dla danego biznesu, ale pomysł zaczerpnięcia od niej nazwy, czy zbyt mocna inspiracja polegająca, np. na zmianie jednej litery w ich nazwie może skończyć się procesem sądowym, dlatego trzeba uważać.
Kolejna kwestia, którą należy sprawdzić, jeżeli ma się już pomysł na nazwę dla swojej firmy to ta, czy dana nazwa nie jest już zajęta. Rozpoczynanie swojego biznesu nie sprawdzając wcześniej tego, czy dana nazwa nie funkcjonuje już na rynku może okazać się bardzo ryzykowne. Nikt przecież nie chce dopuścić do sytuacji, w której będzie zmuszony zmieniać nazwę swojej firmy i wypłacać odszkodowanie przez to, że wcześniej nie sprawdził dostępności danej nazwy.
Jeżeli nazwę dla firmy wymyśliła inna osoba lub agencja marketingowa trzeba również zadbać o to, żeby podpisać z nią umowę o przekazanie autorskich praw majątkowych. Jest to konkretny wymiar dbania o bezpieczeństwo prawne swojej marki. Jeżeli taka umowa nie zostanie podpisana, to osoba, która stworzyła tę nazwę, ma do tej nazwy prawo – w razie konfliktu może nawet udać się do sądu i próbować odebrać firmie jej nazwę.
Artykuł opublikowany w serwisie www.mambiznes.pl
Tworzenie nazwy firmy jest bardzo ważnym etapem budowania silnej marki na rynku. Jeżeli jesteś na etapie wymyślania nazwy, konieczne zbadaj otoczenie branżowe. Sprawdź jak nazywa się Twoja konkurencja. Stwórz obraz potencjalnego klienta, który podpowie Ci, czego potrzebuje Twój odbiorca, co go interesuje i czego oczekuje od produktu czy usługi. Posiadając taką wiedzę, uda Ci się wybrać atrakcyjny i oryginalny znak, który będzie Ci służył latami.
Dobra nazwa to taka, która spełnia wszystkie wymogi rejestracyjne, a jednocześnie jest atrakcyjna dla odbiorcy. Tworząc oznaczenie dla firmy wybieraj nazwy wolne, tzn. takie, które nie są używane przez Twoją konkurencję w branży. Unikalności i oryginalność znaku podkreślisz tworząc oznaczenia oprcacowane indywidualnie dla Ciebie. Stwórz nazwę uniwersalną, która pozwoli Ci działać perspektywicznie i ponadczasowo.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.