Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Nazwa firmy jednoosobowej

Opinie i porady

W Polsce przeważają na rynku małe i średnie przedsiębiorstwa. Czy wiesz, że na początku 2016 r. liczba jednoosobowych działalności prowadzonych w Polsce wyniosła 3 miliony, co stanowiło ok. 72% wszystkich przedsiębiorstw w Polsce? Dlatego kwestia nazwy firmy jednoosobowej i jej tworzenia jest bardzo ważna dla większości przedsiębiorców – przecież każdy chce się wyróżniać dobrą i chwytliwą nazwą.

Do stworzenia dobrej nazwy działalności gospodarczej, wcale nie są potrzebne wielkie inwestycje finansowe. Chociaż od razu trzeba zaznaczyć, że nie jest to proste zadanie – przecież nazwa Twojej firmy musi być bardzo starannie przemyślana – to główny i najważniejszy element wizerunku Twojej firmy.

Jeżeli kiedykolwiek próbowałeś wymyślić nazwę dla jakiejś firmy, szczególnie dla swojego biznesu, pewnie wiesz, że nie jest to łatwy orzech do zgryzienia. Być może samo wymyślenie jakiegoś słowa nie będzie stanowić dla Ciebie żadnego problemu, ale trzeba jeszcze sprawdzić, czy nazwa ta będzie odpowiednia dla danego biznesu, odpowiednia zarówno pod względem marketingowym, jak i prawnym. W związku z tym szukanie nazwy dla firmy może stać się pracochłonnym i czasochłonnym zadaniem. Przecież idealna nazwa dla Twojego biznesu musi być bardzo dobrze przemyślana, dobrze dobrana do profilu sprzedawanych przez Ciebie towarów czy oferowanych usług. Ponadto musi być to nazwa, która od razu w głowie klienta, który pierwszy raz się z nią styka, wywoła skojarzenia z branżą, w której działasz i nie tylko – przede wszystkim wywoła pozytywne skojarzenia solidności, profesjonalizmu, prestiżu, dobrej jakości. Jak widzisz, nie może być to słowo dobrane przypadkowo, dlatego warto jest poświęcić dłuższy czas na poszukiwania nazwy dla firmy.

Tak jak widzisz, znalezienie tej idealnej nazwy nie jest prostą sprawą, jednak jeżeli masz w sobie choć szczyptę kreatywności, czasu i wiedzy z zakresu podstawowych zasad tworzenia nazw firm, możesz samodzielnie wymyślić nazwę, która z czasem może stać się następną „Nike”, „Apple” czy „Starbucks”.
Każda z firm reprezentowanych przez te brandy zaczynała od małej działalności, a ich siedzibami były w początkowych fazach nawet garaże. Popularność każdej marki przychodzi z czasem, więc jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, bądź kreatywny i cierpliwie dąż do wyznaczonego celu. To się opłaci.

Nazwa dla firmy jednoosobowej - wymogi prawne

Nazwa dla firmy jednoosobowej powinna składać się z dwóch części – z części, która wymagana jest przez przepisy prawne, o której przeczytasz poniżej, oraz z części, która może być dowolnie dobrana, np. może to być jakieś fantazyjne słowo.

Przepisy prawa wymagają, żeby w nazwie dla firmy jednoosobowej zostało umieszczone co najmniej imię i nazwisko jej właściciela. To znaczy, że nazwa dla firmy musi zawierać imię i nazwisko jej właściciela, ale można do niej dodać dodatkowe, dowolne elementy, np. nazwa dla jednoosobowej firmy zajmującej się sprzątaniem, której właścicielką jest Ewa Nowak może nazywać się „Ewa Nowak – usługi sprzątające”, lub „Błysk - Ewa Nowak” – ważne, aby w nazwie pojawiło się imię i nazwisko właścicielki firmy.

Nazwa firmy jednoosobowej

Dobra nazwa dla firmy jednoosobowej

Wielkie korporacje przeznaczają na tworzenie nazw firm czy produktów bardzo duże środki pieniężne. Istnieją jednak pewne sposoby, by stworzyć dobrą nazwę dla firmy jednoosobowej samodzielnie, nie wydając na to fortuny. Tworząc dobrą nazwę dla swojego biznesu powinieneś trzymać się pewnych zasad, o których przeczytasz poniżej.

Dobra nazwa powinna być:

Co jeszcze warto wiedzieć o tworzeniu nazwy firmy

To, przed czym przestrzega większość twórców nazw, to wszelkiego rodzaju lapsusy językowe. Wszelkie błędy pojawiające się w nazwach firm, produktów czy usług są bardzo źle postrzegane przez klientów. Zadbaj o poprawność językową oraz sprawdź, czy brzmienie lub pisownia nazwy nie będzie oznaczała czegoś niepożądanego w obcych języka – nigdy nie wiadomo, gdzie przyjdzie Ci prowadzić interesy. Nazwa powinna być neutralna w tłumaczeniu na języki obce. Przykładem może być tutaj wpadka firmy Chevrolet. Firma ta wprowadziła samochód o nazwie Chevrolet Nova. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie mały, drobny szczegół, że w języku hiszpańskim „no va” oznacza „nie jedzie”. Akurat w przypadku samochodu może stanowić to duży problem.)

Nie stosuj długich lub trudnych do wymówienia nazw. Nazwy krótkie i łatwe w wymowie są znacznie lepiej zapamiętywane przez ludzi. Dodatkową zaletą, jest lepszy wygląd struktury graficznej, np. na pieczątkach.

tworzenie nazwy dla firmy

Dobra nazwa dla firmy nie będzie Cię ograniczać. W jaki sposób wybór nazwy dla Twojej firmy może Cię ograniczyć? Jeżeli postawisz na nazwę, która wskazuje na zbyt wąską dziedzinę działalności napotkasz na poważną przeszkodę w momencie, w którym zechcesz poszerzyć zakres towarów czy usług oferowanych przez Twoją firmę. Przykładowo, gdy nazwiesz swoją restaurację: „Rybka na talerzu” będzie ona jednoznacznie kojarzyć się z potrawami przyrządzanymi z ryb. Gdy zechcesz poszerzyć swoją ofertę np. o burgery wołowe, to nazwa Twojej restauracji zacznie Cię ograniczać. Dlatego właśnie zawsze warto jest nadać swojemu biznesowi nieco szerszą nazwę, bo nigdy nie wiadomo, co może przynieść przyszłość.

Kolejna praktyczna wskazówka: nie twórz nazwy dla swojej firmy sam – zaangażuj w ten proces kilka osób. Tworząc nazwę dla firmy, dobrym pomysłem jest wymyślenie kilku haseł, z których później wyselekcjonować można najlepszą. Jak? Najprościej jest zaangażować rodzinę lub znajomych. Gdy opracujesz pomysły, podaj im je i zapytaj, co sądzą. Po jakimś czasie dowiedz się, która nazwa zapadła im w pamięci najbardziej i tę nazwę wybierz.

Zobacz również:

Nazwa dla firmy Nazwa dla produktu Grupy nazw Slogany i hasła reklamowe Renaming Jak zastrzec nazwę firmy Zmiana nazwy firmy

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 244
Marcin Setlak Marcin Setlak

Wpisz w pole obok wynik działania: 5 dodać 5

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook