praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
W Europie jesteśmy już jednym z większych rynków domenowych. Dla porównania, w mowie codziennej człowiek wykorzystuje maksymalnie 10 tysięcy słów. Znalezienie dobrego adresu z każdą chwilą staje się coraz trudniejsze.
W Internecie możemy spotkać się z adresami, które zawierają w sobie powszechnie używane słowa np. okna.pl, opony.pl, dachy.pl, sport.pl i wiele, wiele innych. Domeny te mają charakter generycznych. Znalezienie wolnej domeny z takim adresem jest bardzo trudne. Dlatego też, domeny generyczne są najczęściej przedmiotem obrotu na rynku wtórnym.
Dodatkowo słowo w domenie jest traktowane przez wyszukiwarki jako fraza kluczowa, dzięki czemu strony z domenami generycznymi lepiej się indeksują.
Należy jednak pamiętać, że nazwy generyczne mogą funkcjonować pod różnymi dostępnymi rozszerzeniami domen np. optyk.pl, optyk.com.pl, optyk.info.pl, eDziadkowie.pl itp. i nie jest możliwe zabezpieczenie się przed taką sytuacją. Wystarczy, że inny abonent zarejestrował domenę z odmiennym rozszerzeniem i ma pełne prawo ją stosować. Odrębną kwestią pozostaje możliwość zakupienia domeny z najpopularniejszymi rozszerzeniami, co jednak z perspektywy ekonomicznej stać się może kosztowną inwestycją.
Dodatkowo warto podkreślić, że Urząd Patentowy restrykcyjnie rozpatruje wnioski o zgłoszenie domen generycznych, Praktycznie nie jest bowiem możliwa rejestracja domeny generycznej jako słownego znaku towarowego.
Przeciwieństwo dla domen generycznych stanowią domeny zbudowane jako neologizmy. Zasadniczą różnicą w ich wypadku jest unikalny i niepowtarzalny charakter, co pozwala budować strategię komunikacji w oparciu o elementy wyróżniające markę.
W ich wypadku koszty promocji w Internecie z pewnością będą wyższe. W dłuższej perspektywie czasu budowa marki – domeny, łatwo odróżnialnej od innych, przyniesie jej właścicielowi więcej korzyści.
Planując model komunikacji w Internecie, należy dążyć do optymalizacji kanałów dotarcia do grupy docelowej. W naszej ocenie warto zadbać o to, by w swojej branży posiadać zarówno domenę zawierającą nazwę marki jak również domeny generyczne. Traktować je należy jako istotny element zaplecza ułatwiającego budowanie przewagi obecności w Internecie.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.