praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Nazwa sklepu powinna odznaczać się prostotą. Prosta nazwa łatwiej zapadnie w pamięci klienta, niż ta bardziej skomplikowana, składająca się z kilku słów. Co więcej, klienci nie będą mieć problemu z jej wymówieniem i ponownym powtórzeniem znajomym.
Po drugie, nazwa dla sklepu powinna oddawać specyfikę usług jakie oferuje sklep oraz prezentować jego charakter. Już na wstępie powie tym, jakie produkty można w nim znaleźć oraz jaki klimat panuje w jego wnętrzu. Ponadto, nazwa sklepu musi być odpowiednia. Umiejętnie dobrana i kierowana do konkretnej grupy docelowej, skutecznie zachęci klientów, którym dedykujemy nasze usługi.
Co więcej, nazwa sklepu powinna być także gramatycznie i logicznie poprawna. Nawet najbardziej atrakcyjna nazwa z błędem ortograficznym, nie przyciągnie, a odstraszy klientów. Warto pamiętać także o niewprowadzaniu do nazwy wyrazów, które mają w naszym języku kilka znaczeń np. laska, babka, golf. Stwarza to niepotrzebne ryzyko wprowadzenia klientów w błąd.
Nazwy sklepów mogą powstać jako połączenie dwóch lub więcej wyrazów. Sposobem na ustalenie nazwy może być wypisanie kilkunastu słów kluczowych, które mają związek z daną branżą i połączenie ich. Np. spodnie, jeansy, sklep, shop, ubrania, zakupy – JeansShop. Można także wypisać wspomniane słowa kluczowe i przetłumaczyć je na różne języki np. angielski, francuski, hiszpański, niemiecki i następnie połączyć ze sobą słowa, których brzmienie jest najbardziej interesujące.
Można także spotkać się z tym, że nazwa jest zwykłym rzeczownikiem, który nie jest popularny i nie jest mu przypisywane żadne szczególne znaczenie. Przykładami jest sklep myśliwski Sarenka.
Istnieją także lokale, których nazwa od razu nasuwa miłe skojarzenia. Przykładem jest cukiernia Fabryka Pyszności, sklep turystyczny Woda, Góry, Las, czy sklep zoologiczny Siedem Życzeń. Dla kontrastu można odnaleźć również nazwy sklepów, które raczej wprowadzają w osłupienie. Przykładem jest sklep spożywczy Słodka Dziurka, odzieżowy Coco Szmatel, apteka Placebo oraz delikatesy alkoholowe Melanż. Ma to duże znaczenie przy prowadzaniu własnego e-biznesu/e-commerce - łatwo zapamiętywalna marka jest bardzo istotna.
Sklep może także w nazwie posiadać imię. Przykładem może być popularny sklep Agata Meble, obuwie Bartek oraz sklepy osiedlowe, jak U Anny czy U Basi. Takie nazwy wskazują na to, czym dana firma się zajmuje, jednak nie świadczą o charakterze oferowanych usług.
Nazwa sklepu może być także kreatywna – w takim przypadku istnieją duże szanse na skuteczne zwrócenie uwagi klientów. Jako przykład może posłużyć sklep z książkami Book się rodzi, odzieżą KupCiuszek, czy Qupse. Nazwy same w sobie zachęcają do zaglądnięcia do wnętrza i sprawdzenia oferty danego sklepu.
Istnieją także nazwy dla sklepów, które nasuwają skojarzenia, charakteryzujące zarazem typ oferowanych usług. Nazwami oddającymi charakter działalności są z pewnością salon sukien ślubnych Salon Passion, sklep z żywnością Lux Food, czy z kosmetykami House of Beauty. Dzięki takim nazwom klient może od razu zidentyfikować dany sklep i przypisać mu daną cechę. To z kolei, skutecznie motywuje określonych klientów do skorzystania usług danej firmy, czy zakupu w określonym sklepie.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.