praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Projekt logo marki Burberry.
Interes prosperował dość dobrze, dlatego też po paru latach mały sklepik przekształcił się w obszerny magazyn. Klienci chętnie kupowali ubrania od Thomasa Burberry, gdyż sukiennik porządnie wykonywał oferowaną odzież, dzięki czemu zyskała ona miano ubrań służących przez pokolenia. Jak można się domyślić - nazwa dla firmy pochodzi od nazwiska zręcznego sukiennika. Przełomowym momentem w rozwoju firmy był rok 1880, gdy Thomas Burberry jako pierwszy na świecie wynalazł nieprzemakalny i jednocześnie „oddychający” materiał, który doskonale nadawał sie do produkcji płaszczy. Nazwa dla produktu brzmiała: gabardyna. Etymologia nazwy wiąże się z uwielbieniem jakim Thomas Burberry darzył twórczość Williama Szekspira. To właśnie Szekspir wymyślił neologizm „gabardyna”, którym przed deszczem i wichrem okrywał się potwór Kaliban w sztuce pt. „Burza”. Zważywszy na panującą w Anglii pogodę owy materiał był strzałem. w dziesiątkę! W 1891 r. firma Burberry otworzyła pierwszy salon na londyńskim West Endzie. Wkrótce potem rozpoczęto sprzedaż płaszczy Tielocken, które nosili brytyjscy wojskowi w czasie wojen burskich w Południowej Afryce. To właśnie sprzedaż płaszczy dla żołnierzy skłoniła w 1901 roku Thomasa Burberry do obrania za firmowy symbol rycerza. Do dziś w ramach systemu identyfikacji wizualnej marki funkcjonuje projekt logo przedstawiający czarnego konnego rycerza, który w lewej ręce trzyma tarczę z literą „B” pochodzącą od nazwy Burberry, a w prawej ręce dzidę z proporcem, na którym widnieje łaciński napis "prorsum" oznaczający naprzód. Pod symbolem graficznym znajduje się typografia nazwy firmy oraz rok jej założenia. Do stworzenia tej typografi użyto eleganckiej i prostej czcionki Bold zaczerpniętej z kroju pisma Linotype Didot. Aby pełniej zrozumieć wybór Thomasa dotyczący znaku firmowego warto przedstawić reprezentowaną przez niego symbolikę. Otóż konny rycerz oznacza czystość, szlachetności i honor, tarcza zaś symbolizuje ochronę, czyli wskazuje na użycie oryginalnych materiałów o bardzo dobrej jakości.
Śledząc dalej historię firmy należy odnotować, że jej siedziba został przeniesiona do wspaniałego budynku projektu Waltera Cave'a znajdującego się przy 18/22 Haymarket. Warto dodać, że w tym budynku nadal znajduje się główna siedziba firmy oraz jej salony wystawowe
Źródło: Materiały reklamowe BURBERRY
Marka Burberry zyskała rozgłos dzięki norweskiej wyprawie nabiegun południowy w roku 1911. Kapitan wyprawy - Roald Amundsen używał wówczas namiotów zrobionych z gabardyny. To zdarzenie podkreśliło wysoką jakość materiału i ochronę przed deszczem i wiatrem nawet w ekstremalnych warunkach. Markę rozpromował również uczestnik wyprawy na Antarktydę- Ernest Shackleton, którego ekipa uniknęła odmrożeń dzięki gabardynowym ubraniom. Firma zyskała także dzięki wybuchowi w 1914 roku I wojny światowej, gdyż właśnie wówczas otrzymała intratne zlecenie na przygotowanie pół miliona płaszczy wojskowych. To właśnie wtedy powstał znany do dziś klasyczny trencz. Znajdujące się na na ramionach pagony oraz sprzączki w obecnych trenczach są pozostałością po wojskowym sznycie - dawniej służyły one żołnierzom do zamocowania tornistra, lornetki, maski gazowej, mapnika lub granatów. Naming dla tego typu płaszczy pochodzi od angielskiego zwrotu "trench coat" oznaczającego „płaszcz do okopów”.
Popularność płaszczy nie skończyła się wraz z wojną. Dzięki pojawieniu się ich w takich filmach jak „Casablanca”, gdzie nosili je Humphrey Bogart i Ingrid Bergman, "Śniadanie u Tiffany'ego"z główną rolą Audrey Hepburn czy "Różowa Pantera" z Peterem Sellersem ubranym w trencz moda na płaszcze od Burberry zaczęła ogarniać cały świat.
Kolejną składową identyfikacji wizualnej marki jest słynny wzór czarno-biało-czerwonej kratki na beżowym tle opatentowany w 1924 roku. Kraciasty wzór od Burberry początkowo był stosowany jedynie na podpince płaszczy przeciwdeszczowych. Rozpromowały go dopiero w 1964 roku brytyjskie sportsmenki, biorące udział w letniej olimpiadzie w Tokio. Otóż gdy wysiadły one z samolotu zaczęły oblegać je rzesze fotoreporterów prosząc by sportsmenki ustawiły się do zdjęcia. Było wówczas dość ciepło, więc kobiety zdjęły płaszcze i przewiesiły je sobie przez ramię. Przez przypadek zrobiły to podpinką do góry. W ten właśnie sposób świat zwrócił uwagę na wzór podpinki płaszczy Burberry, "angielska kratka" stała się symbolem użytecznej elegancji.
O wysokiej jakości i prestiżu marki świadczyć może fakt nadania Burberry w 1955 roku przez królową Elżbieta II przywileju Royal Warrant, który dosłownie oznacza "królewską gwarancja", czyli tytuł nadawany oficjalnym dostawcom dworu. Rekomendacja Rodziny Królewskiej oznacza dla marki cenną promocję.
Mimo wymienionym sukcesom pozycja marki zaczęła słabnąć. Punktem zdecydowanie osłabiającym PR marki Burberry była bitwa gangów „kibiców” w Sunderland w 2003 roku, gdy ci chuligani zaatakowali grupę tureckich emigrantów. Otóż na nieszczęście dla marki Burberry londyńscy "chavs" (dresiarze, kibole, zadymiarze) uznali kratkę Burberry za swój nacjonalistyczny symbol. Przez to, że kibole nosili bejsbolówki i szaliki ze wzorem słynnej kratki zaczęto ich nazywać „chłopcami Burberry”. Choć często nie były to oryginalne markowe wyroby, to jednak nawet podróbki niekorzystnie wpływały na wizerunek marki. Doszło nawet do tego, że takie domy towarowej jak: Harvey Nichols, Harrods czy Selfridges zrezygnowały ze sprzedaży produktów sygnowanych przez Burberry. Złą passę przerwało zatrudnienie przez Burberry Amerykanki - Rose Marie Bravo, która objęła stanowisko dyrektora generalnego. To właśnie Rose Marie odświeżyła wizerunek marki. Aby to osiągnąć zatrudniała znanych ze świata mody projektantów, których podkupiła swoim konkurentom np. Fabian Baron został przejęty od Calvina Kleina, Roberto Menichetti od il Sander, a Christopher Bailey od Donny Karan i Gucciego. Christopher Bailey okazał się dla marki doskonałą inwestycją, dlatego też zaledwie po ośmiu latach pracy dla Burberry, czyli w 2009 roku otrzymał stanowisko Głównego Dyrektora Kreatywnego.
Aktualnie marka Burberry obecna jest niemalże na całym świecie. Butiku Burberry nie ma jedynie w krajach afrykańskich i w Ameryce Południowej. W Polsce marka posiada butiki na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, w Silesia City Center w Katowicach oraz na Plcu Wolności w Poznaniu.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.