praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Jeżeli kiedykolwiek próbowałeś stworzyć nazwę dla jakiejś firmy, nawet dla własnego biznesu to pewnie wiesz, że nie jest to łatwy orzech do zgryzienia. Być może samo wymyślenie jakiegoś słowa nie będzie stanowić dla Ciebie żadnego problemu, ale trzeba zadbać o to, aby nazwa dla firmy spełniła określone warunki marketingowe i prawne. Jak się okazuje, żeby stworzyć nazwę dla firmy, nie wystarczy jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są potencjalni klienci, czy określić szczegółowo profil przedsiębiorstwa.
Jakie trudności możesz napotkać przy tworzeniu nazwy dla firmy?
Wiedząc, jak ogromną rolę w rozwoju każdego biznesu odgrywa dobra nazwa, na pewno czujesz, że nie możesz pozwolić sobie na nazewniczą wpadkę. Dlatego długimi godzinami i dniami, które mogą przerodzić się w długie tygodnie, a nawet miesiące, zastanawiasz się i rozmyślasz nad doborem odpowiedniej nazwy dla firmy.
Czasami po prostu możesz nie mieć pomysłu na tę jedyną nazwę, która wyróżni Twój biznes spośród innych. Gdzie wtedy szukać pomysłu? Inspiracji można szukać wszędzie – warto prześledzić świat sportu, historii, nauki czy nawet natury, gdyż być może właśnie w ten sposób znajdziesz słowo, które idealnie odzwierciedli charakter prowadzonej przez Ciebie działalności.
Kolejnym problemem, który możesz napotkać jest ten, że chwytliwa nazwa dla firmy powinna sprostać szeregowi warunków. Dobra nazwa dla firmy jest prosta zarówno w wymowie, jak i w piśmie, powinna być krótka, tak żeby szybko zapadała w pamięć. Dobra nazwa powinna być też neutralna w tłumaczeniu na języki obce. Powinna, chociaż nie musi kojarzyć się z branżą, w której działasz. Powinna również kojarzyć się jak najbardziej pozytywnie. Tak jak widzisz, wymogów jest naprawdę dużo. Profesjonaliści pomogą Ci w stworzeniu i dobraniu odpowiedniej nazwy dla Twojej firmy.
Kolejna bardzo ważna kwestia, o którą trzeba się zatroszczyć tworząc nazwę dla firmy, jest bezpieczeństwo prawne tej nazwy. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy dana nazwa nie funkcjonuje już w obrocie, szczególnie zwracając uwagę na branżę, w której zamierzasz działać. Kolejną kwestią jest możliwość rejestracji nazwy dla firmy jako znaku towarowego. Dzięki takiej rejestracji uzyskasz wyłączne prawo do posługiwania się nazwą swojej firmy.
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie prowadzenie swojego biznesu bez prowadzenia strony internetowej, dzięki której można zaprezentować swoje produkty i usługi oraz nawiązać kontakt z klientem. Dlatego też przy kreacji nazwy dla firmy bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie, czy można założyć domenę internetową pod tą nazwą, dzięki czemu Twoi klienci będą mogli łatwo znaleźć Cię w sieci.
Cechy dobrej nazwy dla firmy:
Być może myśląc nad nazwą dla swojej firmy, nie raz zastanawiałeś się nad tym, co mają w sobie te nazwy, które odniosły spektakularny sukces, chociażby takie światowe koncerny jak Nike czy Apple lub firmy z polskiego podwórka, takie jak Orlen czy Mokate. Wszystkie te nazwy mają pewne wspólne cechy, które warto naśladować. Taką cechą jest na przykład prostota - dobra nazwa dla firmy powinna być prosta – w przekazie, wymowie, pisowni i brzmieniu. W jaki sposób sprawdzić, czy Twoja nazwa spełnia te warunki? Zrób test słuchawki. Wyobraź sobie, że wypowiadasz nazwę swojej firmy przez telefon – zastanów się, czy osoba po drugiej stronie słuchawki będzie mogła bez kłopotu zrozumieć oraz zapisać tę nazwę, bez zbędnych tłumaczeń z Twojej strony.
Jakie jeszcze cechy ma dobra nazwa dla firmy?
Zastanawiasz się, jak nazwać firmę? Boisz się, że Twoje pomysły mogą okazać się niewystarczające do stworzenia chwytliwej i ciekawie brzmiącej gry słów, dzięki której przedsiębiorstwo będzie rozpoznawalne na rynku?
Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich wyrazów, które pomogą Ci właściwie nazwać spółkę.
Przykłady oryginalnych i nieszablonowych nazw dla firm jest całe mnóstwo. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że inaczej należy nazwać spółkę budowlano-remontową, a inną nazwę wybrać dla profesjonalnego gabinetu odnowy czy salonu fryzjerskiego. Na przestrzeni lat nasi specjaliści stworzyli nazwy dla wielu różnego rodzaju przedsiębiorstw: dla kancelarii windykacyjnej, dla portalu edukacyjnego, przychodni lekarskiej, a także opracowali wiele nazw dla marek produktowych.
Nasi specjaliści zadbają nie tylko o chwytliwą i idealnie dobraną nazwę dla Twojej firmy, ale zadbają również o bezpieczeństwo prawne Twojej nazwy.
W poniższym dziale portfolio można zapoznać się z przykładowymi realizacjami, jakie zostały wykonane dla dotychczasowych naszych klientów. Jeśli zobaczyłeś interesujący projekt, zapraszamy do kontaktu.
Tworzenie nowych nazw nie jest naszą pracą, lecz przede wszystkim pasją. Przekonaj się, jaka nazwa dla Twojej firmy będzie najbardziej odpowiednia!
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.