praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Na rynku dostępne są dwa rodzaje piwa marki Tyskie:
• Tyskie Gronie – piwo jasne, pełne – zawiera 5,6% alkoholu i 11,7% ekstraktu. Nazwa dla produktu pochodzi od źródła o nazwie "Gronie"( zlokalizowanego na zboczu Górki Mikołowskiej), z którego czerpana jest woda służąca do produkcji piwa Tyskie Granie
Butelka piwa Tyskie Gronie.
• Tyskie Klasyczne – piwo jasne pełne, zawiera 5% alkoholu i 11,0% ekstraktu
Historia marki Tyskie sięga 1629 roku, co czyni je jednym z najstarszych piw w Polsce. Otóż właśnie w 1629 roku ród Promniców rozpoczął historię browaru w Tychach. Na początku działalności, w XVII wieku, browar wytwarzał trzy gatunki piwa: wysyłkowe, drożdżowe i stołowe.
Piwo wysyłkowe to praprzodek obecnego piwa Tyskie. Było to:
• piwo jasne, warzone na słodzie pszenicznym, lub też mieszanym 50/50 ze słodem jęczmiennym,
• piwo ciemne, oparte na słodzie jęczmiennym z domieszką żytniego.
Warto podkreślić, że tylko piwo wysyłkowe było napojem alkoholowym w dobrym gatunku, dlatego też przeznaczano je na sprzedaż. Pozostałe dwa produkowane przez browar gatunki piwa były to tzw. piwa deputatowe, które spożywali głównie piwowarzy wraz z własnymi rodzinami.
Na początku XIX wieku właściciele browaru zdecydowali się na produkcję dwóch napojów:
• piwa bawarskiego, fermentacji górnej, było to piwo otrzymywane ze słodu o klasycznym składzie, posiadało brązową nasyconą barwę, było także słodkie, kaloryczne i słabo chmielone
• piwa zwyczajnego, fermentacji górnej, było to piwo niskoekstraktowe, o ciemnej barwie, słabe- wyłącznie do natychmiastowego pożycia
Ważnym wydarzeniem w historii tyskiego browaru był rok 1824, gdy został wprowadzony system butelkowania piwa.
W drugiej połowie XIX wieku, a bliżej – w 1861 roku browar rozbudowano. Właśnie wówczas książę Jan Henryk XI Pszczyński zdecydował, że należałoby browar rozbudować o warzelnię, chłodnię, młyn oraz lodownię. Wtedy właśnie tyski browar otrzymał maszyną parową o mocy 16 KM. Przeprowadzona modernizacja umożliwiła wprowadzenie fermentacji dolnej. Od tego momentu browar zaczął produkować piwa:
1. marcowe,
2. tyski lager,
3. zwyczajne,
4. porter
5. piwo bawarskie
Dwa z pierwszych wymienionych powyżej piw były to piwa jasne, które sprzedawano pod marką Piwo Książęce.
Kolejną ważną datą w historii marki był rok 1890, gdy browar otrzymał oświetlenie elektryczne. Niebywale zwiększyło to jego wydajność. Dlatego też już 3 lata później uruchomiona została linia kolejowa browar- dworzec kolejowy. Z kolei w 1987 roku otrzymując produkcje wielkości 10 mln litrów piwa tyski browar stał się jednym z największych w Europie.
W okresie międzywojennym najbardziej popularnymi markami z Tych były:
• Książęco Tysko Pilzneńskie,
• Książęco Tyski Eksport,
• Książęco Tyskie Piwo Pełne,
• Porter
Wyżej wymienione piwa zawierały od 12-14% ekstraktu, a zawartość alkoholu wynosiła od 2,5 do 4,5%.
W lutym 1939 roku powstała spółka, która obejmowała Browar Książęcy, Obywatelski i Siemianowicki. Nazwa dla firmy brzmiała: Książęce Browary. Z kolei we wrześniu 1939 roku browar ten został komisarycznie przejęty przez Rzeszę Niemiecką i została zmuszony do produkcji piwa dla niemieckiego wojska. Po II wojnie światowej browar został przejęty przez polskich pracowników. Pomimo początkowych problemów z produkcją już w 1952 roku browar w Tychach wytwarza aż 476 tys. Hektolitrów piwa, a 20 lat później wartość ta przekroczyła milion hektolitrów. W 1975 roku ze względu na decyzję partii tyski browar został połączony z Górnośląskimi Zakładami Piwowarskimi w Zabrzu. Ruch ten znacznie ograniczył produkcję z Tych. Na szczęście 6 lat później browar w Tychach odzyskał niezależność i mógł podjąć decyzję o modernizacji. Po zmianach gospodarczych w Polsce, dokładniej w 1995 roku tyskie browar zostają sprywatyzowane. Nastąpiła wówczas zmiana nazwy firmy na Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. Z kolei w 1996 roku SABMiller (druga pod względem wielkości produkcji i sprzedaży piwa firma na świecie) nabył pakiet akcji firmy Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. W 1999 roku Tyskie Browary Książęce połączyły się z Lech Browary Wielkopolskie i utworzyły spółkę o namingu Kampania Piwowarska S.A.
Ważnym wydarzeniem w historii było również otarcie w 2004 roku (z okazji 375 rocznicy powstania browaru w Tychach) pierwszego w Polsce Tyskiego Muzeum Piwowarstwa, obecna nazwa muzeum to Tyskie Browarium. Muzeum znajduje się w Tychach przy ul. Mikołowskiej 5. Zwiedzanie jest możliwe od poniedziałku do soboty w godzinach: 10.00 - 20.00. Chętni powinni wiedzieć, że wcześniej należy umówić się na wycieczkę, której zwięczeniem jest degustacja produkowanego w browarze piwa. Co ciekawe- w browarze znajduje się najstarsza warzelnia czynna do dzisiaj, jej lokalizacja i wystrój zachowały się w stanie praktycznie nie zmienionym od 1905 roku.
Bezpośrednim kontynuatorem wielowiekowej tyskiej tradycji warzenia piwa jest Tyskie Gronie i Tyskie Klasyczne. Te piwa warzone są zgodnie z tradycyjnymi recepturami i osiągają wyjątkowy bukiet zapachowy i smak.
Odznaczenia dla piwa Tyskie:
• Złoty medal i Grand Prix w The Brewing Industry International Awards 2002 rok
• otrzymało Grand Prix otrzymany w Monachium (podczas Drink Tec) 2005 rok
• tytuł Wybitnego Polskiego Eksportera 2006 rok
Przykładowy spot reklamowy piwa Tyskie Klasyczne.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.