Zapytaj o ofertę

Nazwa dla firmy

Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Historia dżinsów według Levi's

Historie nazw

Levi Strauss & Co. to prywatna, amerykańska firma odzieżowa znana przede wszystkim z produktów wykonanych z dżinsu. Levisy są  obecnie sprzedawane w ponad 120 krajach.


Nazwa dla firmy powstała od imienia i nazwiska jej założyciela, czyli Levi'sa Straussa. Warto jednak zaznaczyć, że Strauss był niemiecko-żydowskim imigrantem, dlatego też oryginalna pisownia jego imienia i nazwiska to:  Löb Strauß. Do San Francisco Levi Strauss przyjechał w 1853 roku, aby na Zachodnim Wybrzeżu otworzyć filię pasmanterii, którą w Nowym Jorku prowadzili jego bracia. Przez 20 lat rozwinął biznes zamieniając małą pasmanterię na dobrze funkcjonującą firmę. Jednym z wielu klientów hurtowni Levi Strauss & Co był  krawiec z Reno (Nevada) -   Jacob Davis. Z kolei pewien klient Davisa regularnie rozdzierał kieszenie spodni - aby temu zapobiec krawiec zaczął szukać sposobu na ich wzmocnienie. Po licznych próbach stwierdził, że najbardziej skuteczne jest umieszczenie w miejscach najbardziej narażonych na rozdarcie metalowych nitów. Dlatego też wprowadził je w takich miejscach jak rogi kieszeni czy podstawa rozporka. Innowacyjny pomysł szybko zyskał sympatię klientów. Jacob Davis obawiając się kradzieży tego świetnego pomysłu postanowił poszukać wspólnika, by wspólnie opatentować wynalazek. Spółka z Levim Straussem od razu wydała mu się doskonałym posunięciem – Levi dostarczałby niezbędnych materiałów, a Jacob przygotowywał spodnie.

 

 

historia nazwy dla firmy odzieżowej

Źródło: pl.fotolia.com/

Znający branżę Levi dostrzegł potencjał w nowym produkcie, dlatego też  chętnie zgodził się założyć spółkę z Jacobem Davisem. 20 maja 1873 roku wspólnicy otrzymali patent nr 139,121 z amerykańskiego urzędu patentowego. Stąd też oficjalnie ta data uznawana jest za czas powstania współczesnych dżinsów. Choć spodnie z dżinsu szyte były już wcześniej, to jednak dopiero Levi Strauss & Co. wypuścił na rynek model z zastosowaniem nitów. Dżins do produkcji nitowych spodni pochodził z firmy Amoskeag Mill w Manchesterze (New Hampshire), która słynęła z wytwarzania wysokiej jakości tkanin. Niemal wszystkie osoby pracujące w trudnych warunkach kupowały te innowacyjne, niezwykle wytrzymałe spodnie. Właśnie ze względu na tą wytrzymałość pierwsze dżinsy robocze marki Levi's nazywano „Waist overalls” (w jęz. pol. „kombinezon do pasa”). W 1905 roku premierę miał kultowy dziś model levisów o namingu 501. W latach 30. marka zamiast guzików zaczęła stosować zamek błyskawiczny. Kolejnym ważnym dla Levi Strauss & Co. wydarzeniem był rok 1934, gdy firma stworzyła pierwsze niebieskie dżinsy dla kobiet - tzw. "lady levi's". Model ten na terenie całych USA rozpromowany został przez amerykański magazyn modowy Vogue. Do Europy  marka dżinsów Levi's trafiła w latach 40. Zwiększoną sprzedaż Levi Strauss & Co. zaczęła odnotowywać od lat 50., gdy levisy pojawiły się w filmach. Wówczas odbiorcy zaczęli utożsamiać markę z buntem, nonszalancją i wolnością. Konsumenci identyfikowali się z chodzącymi w dżinsach: Marlonem Brando w "Dzikim", Jamesem Deanem w "Buntowniku bez powodu". W levisach pokazywali się też często: Elvis Presley, Marylin Monroe czy Brigitte Bardot. Pierwszy spot reklamowy marki Levi's pojawił się na antenie amerykańskiej telewizji w 1966 roku. Wówczas ambasadorami marki byli:  Paul Revere and The Raiders czy The Jefferson Airplane. Duży rozgłos nadała Levi's-owi okładka płyty Rolling Stones'ów w dżinsach z otwartymi rozporkami, którą zaprojektował w 1971 roku Andy Warhol.


Co istotne, dżinsy Levis'a zakładają zarówno członkowie subkultur, zwykli robotnicy jak również  uniwersyteccy profesorowie.
Warto dodać, że Levi Strauss & Co. miał wyłączne prawo do produkcji nitowanej odzieży  do 1890 roku, gdy  patent trafił do domeny publicznej. Po wygaśnięciu ochrony patentowej, wiele firm produkujących odzież chcąc naśladować Levi's-a zaczęło naśladować oryginalne nitowane dżinsy. Na bazie owego patentu wyrosły takie marki jak: Wrangler, Lee, Evisu, 7 for All Mankind itd.


Pomimo to, należy pamiętać, że dżinsy, które masz na sobie wzorowane są na oryginalnych spodniach wyprodukowanych przez Jacoba Davisa i Levi'sa Straussa.

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.
Źródło: baza zastrzeżonych znaków towarowych TMView

Znajdujące się powyżej projekty logo, są aktualnymi znakami graficznymi marki Levi's. Słynna biała typografia na czerwonym tle weszła w skład systemu identyfikacji wizualnej marki w 1936 roku. Czerwony kolor tła symbolizuje energię, pasję i determinację. Jednocześnie jest on oznaką wytrzymałości i buntu. 


Z kolei drugi znak firmowy używany był jako logo w 1886 roku, a obecnie znajduje się na naszywkach spodni Levi's. Grafika ta przedstawia dwa końskie zaprzęgi, które idąc w przeciwnych kierunkach próbują rozerwać dżinsy marki Levi's. Wybór takiej grafiki wynika z chęci ukazania wytrzymałości i jakości oferowanych przez Levi Strauss & Co. produktów.

 

 

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni

 

Chętnie odpowiem
na Twoje pytania

Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
CEO
Telefon883 222 244
Plane[email protected]

Zapytaj o nazwę dla Twojej marki

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
CEO
Telefon883 222 244
Plane[email protected]
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie.
Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalnośćgospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jestkontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanieskierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. Podanie adresu e-mail jestniezbędne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. ADO będzie przetwarzał Państwaadres e-mail w oparciu o realizację prawnie uzasadnionego interesu ADO jakoadministratora danych, w postaci udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie, a zatem napodstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku zprzetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalejRODO). Podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu jest dobrowolne, a podając te danew formularzu wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystywanie.

ADO będzie przetwarzał Państwa dane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi, apo tym czasie w zakresie i przez okres niezbędny dla ustalenia, dochodzenia izabezpieczenia ewentualnych roszczeń, mogących mieć związek z komunikacją zużytkownikiem lub odpowiedzią na zapytanie skierowane za pośrednictwem formularzakontaktowego (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, jednak brak adresu e-mail uniemożliwia uzyskanieodpowiedzi na pytanie skierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. ADOinformuje, że w oparciu o dane osobowe nie będą podejmowane decyzje w sposóbzautomatyzowany, nie będą one przedmiotem sprzedaży ani udostępniania podmiotomzewnętrznym, za wyjątkiem podmiotów i okoliczności ich ujawnienia przewidzianychprzepisami prawa oraz podmiotów świadczących usługi na rzecz ADO, np. hostingowe lubIT. Państwa dane osobowe nie będą również przekazywane do państw trzecich luborganizacji międzynarodowych.

ADO informuje, że przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobecprzetwarzania danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego, a także prawo doprzenoszenia danych. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontaktna adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treściżądania (np. chęć dostępu do danych).

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.

Pobierz darmowy e-book

Pamiętaj, drukuj tylko to co konieczne - chrońmy lasy!

praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych

prosty, zrozumiały język

konkretne przykłady

Ebook 10 zagadnień prawnych które musisz znać

Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.

Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.

Twoje dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie zgody. Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalność gospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jest kontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie Państwa zgody - art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). By móc otrzymywać materiały marketingowo-informacyjne na podany w formularzu adres e-maillub numer telefonu, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektronicznąoraz ustawy Prawo telekomunikacyjne, potrzebujemy dodatkowej zgody wynikającej właśnie z tych przepisów. Brak wyrażenia tej zgody uniemożliwia otrzymywanie informacjina podany adres e-mail lub numer telefonu.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonych zgód lub doczasu zaprzestania świadczenia usług w formie newsletter. Aby wycofać zgody prosimy okontakt z BRANDELAW Marcin Setlak na adres e-mail wskazany powyżej. Odbiorcy, którym mogą być ujawnione Państwa dane są podmiotami, z którymi ADO zawarł umowę na świadczenie usług serwisowych systemów informatycznych. Nie będą one również udostępniane innym odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państwtrzecich czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

Mają Państwo prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do przenoszenia danych.Mają Państwo również prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jeżeli uznają Państwo, że przetwarzanie danych osobowych przez BRANDELAW narusza przepisy RODO. Mają Państwo również prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie, przy czym wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontakt na adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treści żądania (np. chęć dostępu do danych).Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, niemniej bez ich podania niebędzie możliwe przekazywanie Newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez BRANDELAW w Polityce Prywatności serwisów BRANDELAW: https://brandelaw.pl/polityka-prywatnosci.html.

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.
powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook