praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Historia marki zaczęła się w 1863 roku, gdy 22-letni Gerard Adriaan Heineken zakupił w Amsterdamie browar o nazwie „De Hooiberg”. Nazwa ta w języku holenderskim oznacza „stóg siana”. W 1873 roku nastąpiła zmiana nazwy dla firmy Gerarda na „Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij”. Właściciel, chcąc podkreślić swój udział w tworzeniu firmy do stworzenia jej nazwy wykorzystał własne nazwisko. W 1874 Gerard A. Heineken zdecydował się na otwarcie drugiego browaru w Rotterdamie. Naming Heineken został w 1884 roku zarejestrowany jako znak towarowy. Ważnym wydarzeniem dla firmy Heineken było wynalezienie tzw. „drożdży Heinekena”, które stały się kluczowym składnikiem piwa tej marki. Wspomniane drożdże wynalazł w 1886 roku uczeń francuskiego chemika Louisa Pasteura - Dr H. Elion pracujący w laboratorium Heinekena. Gerard A. Heineken ukrył recepturę ważonego przez firmę Heineken piwa w szwajcarskim banku. Zważywszy na fakt ciągłej produkcji przez Heinekena piwa opartego na XIX-wiecznej recepturze była to trafna decyzja. Ponadto Gerard jako pierwszy na holenderskim rynku opanował problem stabilności piw dolnej fermentacji.
Należy także zaznaczyć, że Heineken jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw piwowarskich wprowadziło urządzenia chłodnicze. Firma rozwijała się bardzo dobrze dlatego po I wojnie światowej zdecydowano się na intensyfikację eksportu. W 1933 roku - po zakończeniu prohibicji w USA to właśnie Heineken wyeksportował pierwszą legalną dostawę piwa dla Amerykanów. Na pewno przyczyniło się to do tego, że marka wciąż uznawana jest w Stanach Zjednoczonych za najlepsze spośród importowanych piw. Firma kontynuowała ekspansję zagraniczną - aktualnie wytwarza piwo w 65 państwach na całym świecie m. in. w Polsce. Do naszego kraju wprowadzono Heinekena w 1994 roku – początkowo był eksportowany, a później jego warzeniem zajęła się Grupa Żywiec w browarach w Żywcu i Warce.
Warto wspomnieć także o utworzonym w 1988 roku muzeum Heineken Experience w budynku po browarze w Amsterdamie. Można tam prześledzić historię firmy, poznać niektóre techniki piwowarskie marki Heineken, obejrzeć stare kadzie, butelki oraz plakaty reklamowe.
Heineken to piwo związane od 2003 roku z muzyką. Otóż to właśnie pod tą marką co roku na terenie Gdyni oraz gminy Kosakowo odbywa się Open’er Festival. Na festiwalu tym występują największe gwiazdy o światowym formacie.
Etykieta marki Heineken.
Omawiając historię marki Heineken nie można nie wspomnieć o najważniejszym składniku systemu identyfikacji wizualnej, a mianowicie o projekcie logo. Logo składa się z typografii nazwy firmy „Heineken” oraz umieszczonego nad nią symbolu graficznego w postaci czerwonej pięcioramiennej gwiazdki. W projekcie logotypu postanowiono wykorzystać pojawiającą się trzy razy w nazwie literę „e”. Aby nadać typografii mniej poważny wygląd przekrzywiono lekko do tyłu literki „e”, chciano by wyglądały one jakby „się śmiały”. Jeśli chodzi o czerwoną gwizdkę, to jest ona oryginalnym znakiem marki, który był stosowany od początku istnienia firmy. Nie jest jednak znane dokładne jej pochodzenie. Pierwszym z podawanych powodów jest używanie gwiazdki przez średniowieczne browary holenderskie, które oznaczały piwo gwiazdką jako symbolem mocy i jakości. Innym wytłumaczeniem może być fakt umieszczania gwiazdki na drzwiach wejściowych do browaru podczas procesu warzenia. Należy dodać, że Heineken w okresie Zimnej Wojny chcąc uniknąć skojarzeń z komunizmem zaczął stosować białą gwiazdkę z czerwonym konturem. Po zakończeniu Zimnej Wojny marka zdecydowała się powrócić do oryginalnej czerwonej gwiazdki.
Plakat reklamowy marki Heineken
Źródło: Materiały reklamowe firmy Heineken
Kolejną cechą Heinekena będącą elementem identyfikacji wizualnej jest charakterystyczna zielona butelka. Wypada również wiedzieć, że etykieta piwa Heineken informuje o uzyskanych przez marę nagrodach i wyróżnieniach. Wymienić tu należy: Złoty Medal (Medaille d'Or) z 1875 roku otrzymany przez markę w Paryżu, Dyplom Honorowy (Diplome d'Honneur) z 1883 roku zdobyty w Amsterdamie podczas Międzynarodowej Wystawie Kolonialnej, Grand Prix z Wystawy Światowej w Paryżu w 1889 roku oraz wyróżnienie Hors Concours Membre du Jury pozyskane w Paryżu w 1900 roku.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.