praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Nazwa dla firmy
Rejestracja wolnej domeny internetowej oznacza, że zgłaszający staje się posiadaczem prawa do niej. Prawo to traci, z chwilą braku terminowej płatności za domenę na kolejny okres rozliczeniowy – najczęściej 1 rok.
Pojęcie „domena internetowa” nie jest jednoznaczna ze „znakiem towarowym”. Stanowią one odrębne konstrukcje formalnoprawne, gdzie relacje pomiędzy nimi wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Dlatego też, na zgłaszającym domenę ciąży obowiązek weryfikacji istnienia podobnych lub identycznych znaków towarowych zarówno w bazach polskich jak również w bazach znaków wspólnotowych.
Zachodzi bowiem ryzyko, że nazwa firmy lub nazwa produktu jednego podmiotu (właściciela praw) może być mylona z adresem domeny należącej do innego podmiotu któremu prawa do nazwy nie przysługują.
Przypomnijmy, że znaki towarowe mają postać słowną, słowno-graficzną oraz graficzną. Domena w tym wypadku nie może naruszać praw własności do nazwy lub znaku słowno-graficznego.
Jeśli więc zarejestrowana domena zawierałaby w sobie cudzy znak towarowy lub była do niego bardzo podobna, to mogłoby to zostać potraktowane jako celowe dążenie do wykorzystania czyjegoś wizerunku.
Podstawą do uznania istnienia sporu jest fakt, czy przedsiębiorcy pozostający w sporze o nazwę domeny, działają na tym samym rynku i czy w związku z tym doszło do osłabienia funkcji odróżniającej. Oceniając zakres naruszenia, sąd bierze pod uwagę m.in. czy przedmiotem sporu jest nazwa unikalna, czy ogólna – a więc wskazująca na rodzaj lub formę prowadzonej działalności.
W dzisiejszych czasach wybór odpowiedniej domeny internetowej nie jest wcale prostym zadaniem. Dzieje się to dlatego, że prawie wszyscy przedsiębiorcy funkcjonują lub chcą funkcjonować online. Sporo domen jest już zajętych i nie lada wyzwaniem jest wybranie domeny, która będzie chwytliwa i oryginalna, a tym samym wolna na rynku. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tworzeniu lub wybraniu odpowiedniej nazwy firmy czy nazwy domeny internetowej sprawdź co możemy Ci zaproponować.
Już na początku tworzenia oznaczenia Twojej firmy, dobrze jest aby nazwa firmy i domena internetowa były tożsame. Sytuacja taka ułatwi funkcjonowanie biznesu. Ujednolicenie nazwy, które będą działać w różnych płaszczyznach nie powoduje dezorientację wśród klientów. Dlatego w momencie tworzenia marki dobrze jest sprawdzić najpierw dostępność domeny pod określoną nazwą, a potem tworzyć odpowiednie znaki dla Twojej firmy. Nie trzeba mówić jak ważna jest ochrona domeny internetowej, którą zyskujesz rejestrując znak słowny o takim samym brzmieniu w urzędzie patentowym.
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.