Zapytaj o ofertę

Nazwa dla firmy

Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Czarny rumak Ferrari, czyli kilka słów o historii marki

Historie nazw

Ferrari jest to włoska marka samochodów sportowych, która obecnie znajduje się w portfolio Fiata. Warto dodać, że w ramach koncernu Fiat należy ona do podgrupy Ferrari Maserati, która pod względem konstrukcyjnym jest zupełnie niezależna od pozostałych marek Fiata.

logo FerrariHistoria marki jest nierozerwalnie związana z osobą Enzo Anselmo Ferrari. Otóż Enzo A. Ferrari urodził się 18 lutego 1898 roku w Modenie. Ojciec chłopca - Alfredo Ferrari prowadził przydomowy warsztat mechaniczno-metalowy, dlatego też chciał aby jego synowie - Alfredo Junior i Enzo zostali inżynierami. Jednak jak twierdził sam Enzo, jego marzenia były zupełnie inne – „No cóż, powinienem otwarcie przyznać, że moje młodzieńcze ambicje w porządku chronologicznym były następujące: śpiewak operowy, pisarz sportowy, a na końcu kierowca rajdowy”. Choć Enzo Ferrari śpiewakiem nigdy nie został, to dwa ostatnie marzenia udało mu się spełnić. Ważnym wydarzeniem w życiu chłopca był rok 1908, kiedy to dziesięcioletni wówczas Enzo odwiedził wraz z ojcem tor wyścigowy w Bolonii. Właśnie wtedy zobaczył on Felice Nazzaro, który kierując autem Fiata wygrał Coppa Florio (wyścig szosowy). Od tamtej chwili chłopak zaczął marzyć o karierze związanej ze sportem samochodowym. Pasja i fascynacja autami spowodowały, że już jako trzynastolatek Enzo nauczył się jeździć samochodem. Będąc nastolatkiem spełnił też inne marzenie, a mianowicie pisywał sprawozdania z lokalnych meczów piłkarskich dla „Gazetta dello Sport”. Działalność dziennikarska nie trwała jednak długo. Po wczesnej śmierci ojca w 1916 roku Enzo Ferrari zaczął pracę w różnych warsztatach samochodowych. Następnie w 1917 roku został  on powołany do służby wojskowej, ze względu jednak na odniesione rany zwolniono go z obowiązków. Później znalazł zatrudnienie u inżyniera z Bolonii – Giovanniego, który zajmował się naprawą i przerabianiem pochodzących z demobilu pojazdów wojskowych. Ferrari przewoził odbudowane podwozia z Turynu do Mediolanu, gdzie z kolei dołączano do nich karoserię. Podczas tej pracy Enzo zdobył wiele przydatnych kontaktów np. poznał Ugo Silvocciego, który pracował  jako kierowca testowy dla Construzioni Maccaniche Nazionale (w skrócie CMN, czyli Państwowa Fabryka Konstrukcji Mechanicznych).

CMN zajmowało się przerabianiem aut wojskowych na cywilne, lecz ze względu na państwowe fundusze pracowało również nad autami sportowymi. Dzięki kontaktom z Ugo Silvoccim w 1919 roku Enzo został kierowcą testowym i wyścigowym w CMN. Jego rajdowy debiut odbył się w wyścigu "Parma Berceto" w 1919 roku. W 1920 roku Enzo Ferrari dołączył do zespołu wyścigowego Alfa Romeo, z którą to firmą był związany przez kolejne 20 lat. W Alfa Romeo był kierowcą testowym, następnie kierowcą rajdowym, później asystentem ds. sprzedaży, aż zdecydował się przyjąć posadę szefa ekipy rajdowej Alfa Romeo (pełnił tę funkcję do 1939 roku). Chcąc rozpocząć własną działalność Enzo Ferrari odszedł z mediolańskiej firmy i założył własne przedsiębiorstwo. Nazwa dla firmy brzmiała: "Auto Avio Costruzioni Ferrari". W 1943 roku Enzo postanowił przenieść firmę z Mediolanu do Maranello.  Niestety ze względu na bombardowania podczas II Wojny Światowej budynki należące do firmy Enzo Ferrari zostały zniszczone. Odbudowano je dopiero po wojnie -  w 1946 roku.

Postanowiono wówczas nadać firmie nowy naming – „Ferrari”. Ta obowiązująca do dziś nazwa pochodzi od nazwiska jej słynnego założyciela -  Enzo A. Ferrari. Ważnym wydarzeniem dla firmy był debiut w wyścigach nowopowstałego modelu Ferrari 125 Sport, który odbył się  11 maja 1947 roku. Model 125 Sport posiadał 12-cylindrowy silnik o pojemności 1500 cm3. Warto również dodać, że dwa tygodnie po debiucie auto to odniosło zwycięstwo podczas "Grand Premio" w Rzymie. Kolejne sukcesy marki to również: znalezienie się w ścisłej czołówce podczas wyścigu "Tysiąc Mil" oraz zwycięstwo w "Targa Florio". Z kolei w 1950 roku Ferrari weszło do Formuły 1 i co istotne bez przerwy jest w niej obecne. Sławy marce przysporzyli tacy kierowcy jak: Clay Regazzoni, Niki Lauda  czy Gilles Villeneuve.

 

 

Plakaty reklamowe są składnikiem identyfikacji wizualnej marki.

Plakat reklamowy marki Ferrari, na którym widnieje hasło:
"For When the Batmobile is in the shop."
Źródło: Materiały reklamowe firmy Ferrari

 

W latach 60. Enzo Ferrari sprzedał 50% akcji firmy koncernowi Fiat. W latach 70. założyciel Ferrari zrezygnował też z zawodów sportowych i postanowił skoncentrować się na Formule 1. 


14 sierpnia 1988 roku zmarł Enzo Ferrari. Podsumowując jego przewodnictwo nad firmą Ferrari, czyli lata 1947-88 można stwierdzić, że auta pod marką Ferrari wygrały ok. 5000 wyścigów na całym świecie. Do najistotniejszych sukcesów marki zaliczyć należy wygranie aż dziewięciu mistrzostw świata Formuły 1 i sto osiem zwycięstw w Grand Prix Formuły 1. Po odejściu założyciela – legendy marki Ferrari,  nowym prezesem i dyrektorem generalnym został Luca di Montezemolo. To właśnie on sprowadził do Ferrari Michaela Schumachera, który w 2000 roku zapewnił marce kolejne mistrzostwo.


Obecnie zakłady produkcyjne marki  Ferrari znajdują się w Modenie i Maranello. W Modenie produkowane są  karoserie, a w Maranello powstają projekty i samochody Formuły 1. Jeśli chodzi o udział własnościowy marki Ferrari, to aktualnie Fiat posiada 85% udziałów marki,  10% udziałów jest własnością syna Enzo Ferrari - Piero, zaś pozostałe 5%  należy do funduszu inwestycyjnego Mubadala Development ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Logo jest ważnym elementem systemu identyfikacji wizualnejLogo marki Ferrari na przestrzeni lat.Warto pochylić się również nad systemem identyfikacji wizualnej marki, w którego skład wchodzi projekt logo. Otóż słynne logo Ferrari pochodzi od emblematu znajdującego się na samolocie pilota myśliwskiego Francesco Baracca, który był najskuteczniejszym włoskim pilotem I wojny światowej. To właśnie on otrzymał Order Korony Italii, czyli najwyższe włoskie odznaczenie wojskowe. Francesco Baracca, który odniósł aż 34 zwycięstwa powietrzne, umieścił na kadłubie swojego myśliwca wierzgającego, czarnego rumaka. Rumak ten był herbem rodowym rodziny Baracca, która znana była jako hodowcy rasowych koni w Lugo di Romagna. Enzo Ferrari bardzo podziwiał umiejętności zmarłego podczas akcji w 1918 roku bohatera wojennego.

Nie dziwi zatem fakt, że gdy po wygranej na torze Savio w 1923 roku Enzo Ferrari poznał rodziców włoskiego pilota to zaczął z nimi rozmawiać o ich synu oraz o znajdującym się na samolocie emblemacie. Ponoć właśnie wówczas matka asa przestworzy powiedziała do Enzo: "Ferrari, umieść symbol czarnego konia na swoich samochodach. Przyniesie Ci szczęście.” Wdzięczny za możliwość korzystania z tak znamienitego symbolu Enzo Ferrari postanowił skorzystać z rady Baraccy. Logo w kształcie tarczy z czarnym, stojącym na dwóch tylnych nogach rumakiem na żółtym tle pojawiło się po raz pierwszy na samochodzie wyścigowym marki Alfa Romeo podczas Grand Prix Spa.

Samochód ten otrzymał symbol czarnego konia, gdyż w zespole przygotowującym auto, czyli  Scuderia Ferrari był Enzo Ferrari pracujący jeszcze wówczas dla Alfa Romeo. Wracając jednak do logo – kolor żółty symbolizował Modenę – rodzinne miasto założyciela marki, a znajdujące się pod rumakiem litery „S” i „F” pochodziły od nazwy zespołu Enzo, czyli Scuderia Ferrari (w wolnym tłumaczeniu - stajnia wyścigowa Ferrari). Nad tarczą widnieją jeszcze barwy: zielona, biała, czerwona, które odpowiadają barwom włoskiej flagi i miały wskazywać na kraj pochodzenia marki. W 1947 roku logo uległo delikatnej zmianie -  na pierwszym modelu Ferrari – 125 S umieszczono prostokątne logo, które zamiast liter „S” i „F” znajdujących się pod czarnym wierzgającym rumakiem posiadało napis „Ferrari”. Z kolei barwy przywołujące na myśl włoską flagę zostały wyraźnie uformowane w prostokątny kształt flagi Włoch. Do dziś rumak z logo Ferrari jest symbolem luksusu, dostępnym tylko dla nielicznych. 
Sądzę, że najlepszym podsumowaniem marki będą słowa jej założyciela- Enzo Ferrari, który stwierdził, że: "Samochód Ferrari jest jak piękna kobieta - zanim się go zdobędzie trzeba go zapragnąć".

 Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni

 

Chętnie odpowiem
na Twoje pytania

Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
CEO
Telefon883 222 244
Plane[email protected]

Zapytaj o nazwę dla Twojej marki

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
CEO
Telefon883 222 244
Plane[email protected]
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie.
Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalnośćgospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jestkontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanieskierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. Podanie adresu e-mail jestniezbędne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. ADO będzie przetwarzał Państwaadres e-mail w oparciu o realizację prawnie uzasadnionego interesu ADO jakoadministratora danych, w postaci udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie, a zatem napodstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku zprzetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalejRODO). Podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu jest dobrowolne, a podając te danew formularzu wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystywanie.

ADO będzie przetwarzał Państwa dane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi, apo tym czasie w zakresie i przez okres niezbędny dla ustalenia, dochodzenia izabezpieczenia ewentualnych roszczeń, mogących mieć związek z komunikacją zużytkownikiem lub odpowiedzią na zapytanie skierowane za pośrednictwem formularzakontaktowego (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, jednak brak adresu e-mail uniemożliwia uzyskanieodpowiedzi na pytanie skierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. ADOinformuje, że w oparciu o dane osobowe nie będą podejmowane decyzje w sposóbzautomatyzowany, nie będą one przedmiotem sprzedaży ani udostępniania podmiotomzewnętrznym, za wyjątkiem podmiotów i okoliczności ich ujawnienia przewidzianychprzepisami prawa oraz podmiotów świadczących usługi na rzecz ADO, np. hostingowe lubIT. Państwa dane osobowe nie będą również przekazywane do państw trzecich luborganizacji międzynarodowych.

ADO informuje, że przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobecprzetwarzania danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego, a także prawo doprzenoszenia danych. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontaktna adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treściżądania (np. chęć dostępu do danych).

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.

Pobierz darmowy e-book

Pamiętaj, drukuj tylko to co konieczne - chrońmy lasy!

praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych

prosty, zrozumiały język

konkretne przykłady

Ebook 10 zagadnień prawnych które musisz znać

Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.

Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.

Twoje dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie zgody. Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalność gospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jest kontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie Państwa zgody - art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). By móc otrzymywać materiały marketingowo-informacyjne na podany w formularzu adres e-maillub numer telefonu, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektronicznąoraz ustawy Prawo telekomunikacyjne, potrzebujemy dodatkowej zgody wynikającej właśnie z tych przepisów. Brak wyrażenia tej zgody uniemożliwia otrzymywanie informacjina podany adres e-mail lub numer telefonu.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonych zgód lub doczasu zaprzestania świadczenia usług w formie newsletter. Aby wycofać zgody prosimy okontakt z BRANDELAW Marcin Setlak na adres e-mail wskazany powyżej. Odbiorcy, którym mogą być ujawnione Państwa dane są podmiotami, z którymi ADO zawarł umowę na świadczenie usług serwisowych systemów informatycznych. Nie będą one również udostępniane innym odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państwtrzecich czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

Mają Państwo prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do przenoszenia danych.Mają Państwo również prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jeżeli uznają Państwo, że przetwarzanie danych osobowych przez BRANDELAW narusza przepisy RODO. Mają Państwo również prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie, przy czym wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontakt na adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treści żądania (np. chęć dostępu do danych).Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, niemniej bez ich podania niebędzie możliwe przekazywanie Newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez BRANDELAW w Polityce Prywatności serwisów BRANDELAW: https://brandelaw.pl/polityka-prywatnosci.html.

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.
powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook