Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
504 056 480
powrót

Ciekawe nazwy firm

Opinie i porady

Ciekawa nazwa firmy daje szansę wyróżnienia na tle konkurencji już na samym początku działalności. Natomiast pochodzenie najbardziej znanych nazw może być czasem bardzo zaskakujące. 

Nie ma chyba dziecka, które nie lubi bawić się klockami. Szczególnie klockami LEGO, których nazwa została zaczerpnięta z pierwszych sylab „leg godt”, w języku duńskim oznaczającego dobrą zabawę. Z kolei nazwa sklepu Castorama pochodzi od francuskich słów: castor – bóbr i rama – środowisko. W wolnym tłumaczeniu oznacza świat bobra.

Nie wszyscy wiedzą także, iż nazwa napoju Pepsi jest nawiązaniem do enzymu trawiennego o nazwie pepsyna, który miał być kiedyś dodawany do napoju, by pomagać w problemach żołądkowych. Natomiast Tchibo, jest połączeniem początkowej części nazwiska Carla Tchilinga-Hiryana ze słowem „bohne”(z niemieckiego ziarno).  

ciekawe nazwy firm

Skróty nazewnicze

Ciekawe i nie do końca oczywiste mogą być rozwinięcia skrótów znanych firm. M&M's jest skrótem od „Mars&Murrie's”, połączenia nazwisk osób, które wynalazły te cukierki. Ale z kolei KFC oznacza smażonego kurczaka z Kentucky. IKEA natomiast jest akronimem, składa się z inicjałów założyciela Ingvara Kamprad i pierwszych liter nazw farmy i wioski, w którym dorastał - Elmtaryd i Agunnaryd (EA)

Sky-peer-to-peer to pierwotna nazwa programu Skype, a portal onet.pl powstał po skróceniu nazwy Optimus Net. Warto wiedzieć, iż nazwa koncernu Adobe jest taka sama, jak rzeczki, płynącej za domem założyciela spółki, Johna Warnocka. Sieć paliw i sklepów Statoil jest zaś skróconą wersją słów State's Oil, oznaczającego Ropę Państwa. 

Dosłowne znaczenie nazw

Nazwa samochodów Volkwagen oznacza w języku niemieckim „pojazd dla ludu”, a Allegro jest terminem muzycznym, który oznacza wesoło i szybko –  określenie tego, jak mają przebiegać aukcje na serwisie. Sony pochodzi od łacińskiego „sonnus” - dźwięk i amerykańskiego „sonny” - potocznie oznaczającego bystrego chłopca. Z kolei nazwa sieci sklepów Lewiatan, oznacza potwora z Biblii, który przypomina połączenie ryby i węża. 

Orlen natomiast jest neologizmem i powstał po połączeniu słów orzeł i energia. Robiąc zakupy w sklepie Carrefour, warto wiedzieć, iż jego nazwa w języku francuskim oznacza skrzyżowanie. Hipermarket nosi tę nazwę, ponieważ pierwszy sklep został wybudowany na skrzyżowaniu 5 ulic. 

Co więcej, amerykański sklep internetowy Amazon w początkowej wersji miał nazywać się Cadabra, jednak prezes Jeff Bezos zmienił tę nazwę na Amazon. Zaczerpnięta została od największej rzeki świata i symbolizuje wielkość wyboru towarów dostępnych w serwisie.  

Leroy Merlin, Porsche, Peugeot, Ford, Leclerc, Wedel, Grycan, Inglot, Ziaja – te firmy to z kolei nazwiska ich założycieli. 

Zobacz również:

Nazwa dla firmy Nazwa dla produktu Grupy nazw Slogany i hasła reklamowe Renaming Profesjonalna nazwa dla firmy informatycznej Jak wybrać najlepszą nazwę dla firmy?

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 282
Marcin Setlak

Wpisz w pole obok wynik działania: 8 dodać 0

powrót do góry
f