Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
883 222 244
powrót

„Tyle poddaszy ile pomysłów”, czyli historia marki VELUX

Historie nazw

VELUX to duńska firma specjalizująca się w produkcji okien do poddaszy. Jednak w swoim portfolio oprócz okien dachowych VELUX ma jeszcze: kolektory słoneczne, świetliki oraz sterowane elektrycznie wewnętrzne/zewnętrzne rolety i żaluzje, produkty izolacyjne oraz panele solarne montowane na dachu. Siedzibą firmy jest duńskie miasto Hørsholm zlokalizowane w okręgu Frederiksborg Amt. Właścicielem firmy VELUX  jest VKR Holding A/S. VELUX jest obecna na rynkach 100 krajów, a jej firmowe zakłady produkcyjne znajdują się w 11 z nich. Aktualnie VELUX zatrudnia około 10 tysięcy pracowników.Villum Kann Rasmussen jest twórcą marki VELUX

Villum Kann Rasmussen, rok 1942.

Źródło: http://www.velux.pl/o-grupie-velux/grupavelux-na-swiecie


Nie można było by opowiedzieć historii marki VELUX bez przybliżenia sylwetki jej twórcy. Otóż  urodzony w Danii w 1909 roku Villum Kann Rasmussen od zawsze lubił majsterkować i twierdził, że: „jeden eksperyment jest lepszy niż tysiąc ekspertyz”.  Marzył o tym, by każde pomieszczenie w domu było pełne światła , świeżego powietrza i przestrzeni, które dało się osiągnąć poprzez odpowiednią konstrukcję i lokalizację okien. Będąc wiernym swoim przekonaniom w 1941 roku zdecydował się założyć własną firmę, która specjalizowała się w pierwszych na świecie szklanych konstrukcjach dachowych. Nazwa dla firmy pochodziła od imienia i nazwiska jej twórcy i brzmiała:  V. Kann Rasmussen & Co. 
W 1942 roku konstruktora poproszono o doświetlenie klas lekcyjnych zlokalizowanych na poddaszu szkoły w Slagelse. Rasmussen wykonał wówczas pierwsze okna do poddaszy posiadające górny systemem otwierania. Okna te były wykonane z drewnianej konstrukcji obłożonej cynkiem. Właśnie wówczas powstał nowy namingfirmy. Villum Kann Rasmussen postanowił nadać swojej działalności nazwę, która definiowałaby istotę jego pracy – utworzył więc skrót VELUX , który pochodził od pierwszych liter słowa ventilation (wentylacja) oraz łacińskiego słowa lux (światło). VELUX jako nazwa dla firmy została zarejestrowana 3 października 1942 roku.
W początkach istnienia firmy okna do poddaszy VELUX złożone były ze skrzydła, ramy i zestawu elementów montażowych. VELUX prowadził wówczas sprzedaż okien w dwóch standardowych rozmiarach, które wyznaczono w oparciu o najbardziej popularne rozstawy krokwi w dachu. Mimo sukcesu na duńskim rynku Villum Kann Rasmussen nie osiadł jednak na laurach i dalej starał się stworzyć projekt okna dachowego, które co najmniej dorównywałoby jakością najlepszemu oknu pionowemu. W 1945 roku udało mu osiągnąć ten cel -  opracował zawias obrotowy, który stanowił podwalinę do dalszych sukcesów firmy. Na podstawie zawiasu obrotowego VELUX wprowadził w 1968 roku na rynek nowy model okna dachowego. W tym modelu zawias obrotowy umożliwiał obracanie okna w zakresie 180°, a wykorzystujący siłę tarcia mechanizm  pozwalał na pozostawienia uchylonego okna. Nazwa dla produktu brzmiała: VELUX GGL. Oprócz wyżej wymienionych zalet model GGL był jako pierwsze okno na świecie wyposażony w izolacyjny pakiet szybowy ( również autorstwa VELUX). Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii firmy było przygotowanie nowatorskiego okna dachowego wyposażonego w tzw. klapowe otwieranie oraz  funkcję obracania.

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Przykładowe plakaty marki VELUX. Na plakacie ze zdjęciem sowy oprócz logo marki widnieje również tekst:
"The light of day, where you least expect it.
The revolutionary daylight spotlight,under
www.velux.pl"
Źródło: Materiały reklamowe firmy Velux


Na przestrzeni lat projekty Rasmussena udoskonalano, dzięki czemu stare modele zyskały nowe funkcje oraz nowoczesny design. Dla przykładu model GGL może obecnie zawierać superenergooszczędną szybę lub też  radiowy system zdalnego sterowania io-homecontrolR, który pozwala by okno stało się elementem instalacji tzw. „domu inteligentnego”. 
Wracając jednak do zagadnień handlowych należy przywołać rok 1944, w którym VELUX   podpisał pierwszą umowę licencyjną ze szwedzkimi przedsiębiorcami. W 1948 roku modele duńskich okien dachowych pojawiły się w Wielkiej Brytanii. Z koli w 1952 roku VELUX rozpoczął ekspansję na rynek niemiecki. Były to posunięcia zdecydowanie przyspieszające rozwój firmy. Wiedziony sukcesami VELUX zdobywała kolejne europejskie rynki i tak: w roku1962 - francuski, 1970- włoski, 1973 hiszpański. Ogromnie ważną decyzją dla firmy była ekspansja na rynek USA , gdzie w1975 roku VELUX otworzył swoje pierwsze przedstawicielstwo handlowe. Później na terenie Stanów Zjednoczonych powstała również fabryka. Dzięki wkroczeniu na amerykański rynek firma zyskała możliwość szybszego dotarcia do Kanady. Od  początku lat 80. XX wieku VELUX rozpoczął ekspansję na rynki Europy Wschodniej i Środkowej. Równolegle otwierał także swoje przedstawicielstwa handlowe w takich krajach jak: Chile, Japonia, Australia i Nowa Zelandia. W latach 90. XX wieku przyszła kolej także na Rosję i Chiny, gdzie oprócz przedstawicielstw handlowych powstały też fabryki. Jak było już wspomniane obecnie VELUX posiada fabryki w 11 krajach. Jednym z takich krajów jest Polska, do której marka dotarła w1990 roku . Otworzono wówczas pierwsze biuro handlowe VELUX Polska. Warto także odnotować, że1998 roku w Gnieźnie powstał pierwszy polski zakład produkcyjny VELUX, a w 2003 roku w Namysłowie . Obie polskie fabryki otrzymały certyfikaty jakości ISO. VELUX Polska Sp. z o.o. łącznie zatrudnia ok. 1300 osób.Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.
Projekt logo marki VELUX.
 

 

Projekt logo dla firmy powstał w latach 40. XX wieku. Złożony jest z czerwonego prostokąta i umieszczonej w jego wnętrzu białej typografi nazwy firmy. Prawdopodobnie wybrane barwy miały symbolizować duńskie barwy narodowe czyli: czerwień i biel. Warto zaznaczyć, że na fladze Danii znajduje się biały krzyż na czerwonym, prostokątnym tle. Analogii tej nie trzeba chyba szerzej tłumaczyć.
W roku 1963 czerwony i biały stały się oficjalnymi kolorami znaku towarowego VELUX. Logo przechodziło kilka delikatnych modyfikacji. Aktualny znak firmowy został zaprojektowany w 2005 roku.

Podsumowując niniejszy artykuł należy podkreślić, że Villum Kann Rasmussen  nie tylko zrewolucjonizował budownictwo, ale również pozwolił komfortowo zaadaptować ponure poddasza do celów użytkowych. Dając ludziom przestrzenie pełne światła twórca firmy VELUX wpłynął na zmianę dotychczasowego stylu życia wielu z nich. Dzięki osobistym zasadom Rasmussena, które przelał także na działanie firmy, VELUX nieustannie dąży do doskonalenia swojej oferty produktowej przez co w branży budowniczej stał się synonimem najwyższej jakości.Ciekawostki:


•    Nazwa VELUX  była zgodna z prywatną dewizą Villuma : "Gdzie jest światło, tam jest życie". Później obrano ją także jako dewizę firmy.
•    W latach 70.  Działalność rozpoczęła  fundacja charytatywna firmy VELUX, której domeną jest  wspieranie projektów naukowych, kulturalnych, społecznych oraz prowadzenie badań nad charakterem dziennego światła.
•    W 2008 roku VELUX zdecydował się na rozbudowę zakładu produkcyjnego w Namysłowie i na ten cel przeznaczył ok. przeznaczył około  60 mln zł. 
•    Aktualna łączna powierzchnia produkcyjna fabryk VELUX zlokalizowanych w Polsce wynosi ponad 116 000 m2.
•    Marki VELUX otrzymała w Polsce wiele nagród jak np. : Tytuł Marki Budowlanej 2008, Laur Klienta 2009, Superbrands 2012i wiele innych.
•    VELUX jest sponsorem VELUX EHF Ligi Mistrzów oraz  VELUX 5 Oceans Race.

 

 

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni


powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook