Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
504 056 480
powrót

„Przyszłość zmienia się z Orange”, czyli historia marki

Historie nazw

Orange to międzynarodowa marka telefonii komórkowej obecna w 35 krajach. Firma działa na rynku telefonii stacjonarnej, telefonii komórkowej, internetu, transmisji danych, dzierżawy łączy oraz transmisji satelitarnej.

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

 

Marka Orange powstała w 28 kwietniu 1994 roku w Wielkiej Brytanii. Ze względu na to, że rynek brytyjski jest bardzo konkurencyjnym rynkiem nowy operator mobilnych usług telekomunikacyjnych aby osiągnąć sukces musiał wyróżnić się spośród grona konkurentów. Marka rozpoczęła od obrania namingu Orange. Etymologia nazwy wiąże się z kolorem pomarańczowym (w jęz. ang orange oznacza pomarańczowy) oraz jego oddziaływaniem na odbiorców. Otóż pomarańczowy, który powstaje przez połączenie żółtego i czerwonego, oznacza radość, optymizm, energię, zabawę i ciepło. Kolor tan buduje skojarzenia z fizycznym komfortem, dobrą komunikacją międzyludzką, jedzeniem i obfitością. Jednak nie tylko nazwa marki wiąże się z pomarańczowym kolorem- użyto go również w projekcie logo. Znak firmowy marki Orange to pomarańczowy kwadrat z umieszczoną w jego wnętrzu nazwą firmy zlokalizowaną przy dolnej krawędzi figury. Warto dodać, że biała typografia złożona jest z małych liter. Symbol graficzny marki ma kształt kwadratu by nie kojarzył się z pomarańczą, która tak jak kolor pomarańczowym w jęz. ang. określana jest przez słowo „orange ”. 
Oprócz oddziaływania kolorem firma Orange zdecydowała się także na odróżniającą od konkurentów komunikację z klientem.  W swoich reklamach marka postanowiła nie skupiać się na technicznej specyfikacji produktu lecz na szeroko pojętej łączności. Dlatego też pierwszy spot marki z 1994 roku bazuje na scenach wywołujących emocje. Dlatego też w mgnieniu oka konsumentom przypadł do gustu komunikacji Orange i zainteresowali się usługami oferowanymi przez markę -  już w dwa tygodnie od debiutu świadomość marki wśród Brytyjczyków osiągnęła poziom 45 proc. Z biegiem lat marka osiągnęła mocną pozycję na brytyjskim rynku. Zachęcony tak dużym sukcesem zarząd firmy Orange w 1999 roku zdecydował się na ekspansję zagraniczną. W tym tez roku Orange została zakupiona przez niemiecką firmę Mannesmann, a w kilka miesięcy później stała się ona własnością grupy telekomunikacyjnej Vodafone, jednak ze względu na europejskie przepisy antymonopolowe  Vodafone zmuszony był odsprzedać w 2000 roku pomarańczowe logo firmie France Télécom. Właśnie wówczas Orange stała się oficjalną marką telefonii komórkowej francuskiej grupy na całym świecie. Warto wiedzieć, że Orange jako pierwsza firma telekomunikacyjna wprowadziła naliczanie sekundowe. 
Do Polaki marka Orange dotarła 19 września 2005 roku, a została wprowadzona przez  operatora PTK Centertel. Orange zastąpiła markę Idea. Zaledwie po roku od wprowadzenia marki Orange jej świadomość wśród plskich klientów osiągnęła poziom 70 proc. 
6 kwietnia 2012 roku marka „Telekomunikacja Polska” została zastąpiona marką „Orange”. O wydarzeniu TP poinformowała już 29 marca 2012 roku za pomocą swojego profilu  na portalu społecznościowym Facebook oraz na własnym kanale w serwisie YouTube. Należy jednak  zaznaczyć, iż rebranding ten nie wiązał się ze zmianą nazwy spółki ani z połączeniem z firmą PTK Centertel, która jak było wspomniane sprzedaje w Polsce  usługi pod marką Orange. Czyli od kwietnia 2012 roku TP stanowi główną spółkę grupy kapitałowej Orange Polska. 
Warto również dodać, że Orange jest jednym z najistotniejszych sponsorów sportu na terenie Polski np.  Orange jako sponsorem  Orange Ekstraklasy. Oprócz tego co roku marka współorganizuje europejskie turnieje tenisowe Orange Prokom Open. Nie można pominąć również informacji, że  od 2008 roku Orange jest głównym sponsorem odbywającego się w Polsce festiwalu muzycznego Orange Warsaw Festival.

 

 

Zdjęcie wraz z logiem festiwalu muzycznego organizowanego przez markę Orange.

 

Logo festiwalu muzycznego organizowanego przez markę Orange.

Elementy graficzne związne z festiwalem muzycznym organizowanym przez markę Orange.
Źródło: Materiały reklamowe firmy Orange

 

Pierwszy spot reklamowy marki Orange z 1994 roku.


31 stycznia 2011 hasłem reklamowym marki Orange stało się „dziś zmienia się z Orange".  Jak twierdzi Paweł Patkowski - dyrektor Marki, Mediów i Komunikacji Orange Polska :„Zmiana może dotyczyć rzeczy małych i dużych - może być nią wprowadzenie innowacyjnej usługi, szybka pomoc w rozwiązaniu problemu, nawet uśmiech. Jeden SMS może zmienić historię miłosną , zatem „relacja może zmienić się z Orange", przesłany MMS-em film może poprawić nastrój , więc „śmiech może zmienić się z Orange", nowo wprowadzona przez nas technologia przesyłu danych HSPA+DC sprawia, że „prędkość zmienia się z Orange", dzięki prowadzonemu przez Fundację Orange programowi Akademia Orange „edukacja kulturalna zmienia się z Orange."

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni


powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook