Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Miłosna historia, czyli jak marka Olay zaistniała na rynku

Historie nazw

Olay - nazwa dla marki kosmetyków do pielęgnacji twarzy znajdująca się w portfolio koncernu Procter & Gamble. Aktualnie Olay jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Oprócz tego zdobyła także pozycję lidera w swojej branży na rynkach takich krajów jak USA, Wielka Brytania i Chiny.


Historia marki Olay rozpoczęła się w 1949 roku, gdy Graham Wulff -  były chemik firmy Unilever pochodzący z Durban (RPA)  rozpoczął badania nad opracowaniem składu kremu idealnego dla jego ukochanej żony o imieniu  Dinah. Graham Wulff  zauważył, że żona bardzo nie lubi tłustych, gęstych, woskowych kremów które były wówczas dostępne na rynku Dlatego też chciał stworzyć kosmetyk, który sprostałby jej wymaganiom, który nie tylko nawilżyłby jej skórę, lecz również powodował, aby czuła się piękna i kobieca. Stąd więc często mówi się, że marka Olay powstała, jako owoc prawdziwej miłości. Podczas tworzenia produktu Graham przywiązywał dużą uwagę wszystkie dotyczące go szczegóły,  a więc na jego strukturę, czas wchłaniania,  lekko różowy odcień oraz delikatny zapach. Nazwa dla produktu  autorstwaWulffa brzmiała: "Oil of Olay". Etymologia nazwy wiąże się z jednym ze składników kremu – z "lanoliną"- prawdopodobnie Wulff stworzył mieszając litery słowa "lanolina" oraz dodał brakujące  „f” i „y”. Należy dodać, że pierwsze opakowanie kremu  było oczywiście prezentem dla Dinah Wulff. Zachwycona jakością kremu żona Grahama Wulffa namówiła go do stworzenia całej partii produktu. Graham postanowił spróbować dlatego też zaangażował do pomocy Jacka Lowe'a (copywriter). Wkrótce obaj panowie założyli firmę,  która miała zająć się produkcją i marketingiem „Oil of Olay”

 

W ciągu pięciu lat od wprowadzenia na rynek „Oil of Olay” zyskał on ogromną sympatię klientek z RPA. Dlatego też wiedzeni tym sukcesem Wulff i Lowe w roku 1959 roku zdecydowali się na ekspansję zagraniczną. Rozszerzono wtedy działalność na  Anglię, Holandię, Niemcy ,USA i Kanadę. Jako, że firma zaczęła sprzedawać swoje towary w skali międzynarodowej, postanowiono zmienić nazwę produktu w każdym kraju tak , by była ona zbliżona brzmieniem do języka  danego kraju. Doprowadziło to więc do wprowadzenia różnorodnego nazewnictwa: Oil of Olay (Wielka Brytania, USA i Irlandia), Oil of Ulan  (Australia) i Oil of Olaz  (Francja, Włochy, Holandia i Niemcy).

W listopadzie 1970 roku firma Wulffa i Lowe'a została przejęta przez Richardson Merrell Inc (później Richardson-Vicks Inc). Aby chronić znak towarowy RVI do nazwy „Oil of Olay”dodała sub-name "Beauty Fluid". Firma RVI rozszerzyła zakres produktów marki Olay o takie elementy, jak Night of Ulay and Beauty Cleanser. Efektem takich działań był gwałtowny wzrost sprzedaży. Jednak, jak w przypadku wielu marek, firma nie była zarządzana równomiernie, więc występowały różnice w wydajności między krajami.
W 1985 roku firma RVI została przejęta przez koncern Procter & Gamble, który tym samym stał się właścicielem marki Olay. P & G rozszerzył zakres produktowy przejętej marki wprowadzając 
pełną gamę: hipoalergicznych produktów, środków oczyszczających skórę oraz różnorodnych kremów dopasowanych względem typu skóry czy też wieku użytkownika. Marka obejmuje także mydło i żel do mycia ciała. Na przełomie lat 1999/2000 firma Procter & Gamble podjęła decyzję o unifikacji marki pod globalną nazwą Olay. Zmiana nazwy powstała poprzez skrócenie poprzedniego oznaczenia „Oil of Olay”. Unifikacji nie uległy jedynie nazwy w niemieckojęzycznych regionach oraz we Włoszech, gdzie obowiązującą nazwą pozostała Oil of Olaz  oraz takie kraje jak Holandia i Belgia, gdzie w nazwie firmy pozostawiono jedynie Olaz.

Omawiając historię marki Olay nie można nie wspomnieć o projekcie logo- najważniejszym składniku systemu identyfikacji wizualnej marki. Poniżej znajdują się zmiany znaków towarowych Olay.

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.Logo marki Olay z lat 1985-2000.

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

Logo marki Olay z lat 2000- 2010.

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.


Aktualny znak firmowy marki Olay.


Według twórcy marki Olay - Grahama Wulffa skuteczną receptą na sukces było działanie zgodnie z obraną misją, jaką była pomoc kobietom, aby wyglądały pięknie i czuły się piękne.

 

CIEKAWOSTKI

 

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Przykładowy plakat reklamowy marki Olay z udziałem polskiej ambasadormi marki
- Joanny Brodzik.
Źródło: Materiały reklamowe firmy Olay

 

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni


powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook