Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
504 056 480
powrót

Jak powstała marka Tyskie?

Historie nazw

Tyskie jest to polska marka piwa, które produkowane jest w Tyskich Browarach Książęcych, będących częścią koncernu Kompania Piwowarska. Etymologia nazwy piwa jest związana z miejscem, w którym ono powstaje, a więc z Tychami (Górny Śląsk). Niemalże 400 lat temu, gdy powstawały Tyskie Browary Książęce mieszkańcy zapytani o to jakie piwo piją odpowiadali – „nasze tyskie” Stąd też najprawdopodobniej nazwa produktu Tyskie.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje piwa marki Tyskie:
•    Tyskie Gronie – piwo jasne, pełne – zawiera 5,6% alkoholu i 11,7% ekstraktu. Nazwa dla produktu pochodzi od  źródła o nazwie "Gronie"( zlokalizowanego na zboczu Górki Mikołowskiej), z którego czerpana jest woda służąca do produkcji piwa Tyskie Granie

 

Tyskie Gronie to jedno z dwóch rodzajów marki Tyskie.

Butelka piwa Tyskie Gronie.

 

•    Tyskie Klasyczne – piwo jasne pełne, zawiera 5% alkoholu i 11,0% ekstraktu

 

Historia marki Tyskie sięga 1629 roku, co czyni je jednym z najstarszych piw w Polsce. Otóż właśnie w 1629 roku ród Promniców  rozpoczął historię browaru w Tychach. Na początku działalności, w XVII wieku, browar wytwarzał trzy gatunki piwa: wysyłkowe, drożdżowe i stołowe. 

Piwo wysyłkowe to praprzodek obecnego piwa Tyskie. Było to: 
•  piwo jasne, warzone na słodzie pszenicznym, lub też mieszanym 50/50 ze słodem jęczmiennym, 
•    piwo ciemne, oparte na słodzie jęczmiennym z domieszką żytniego. 
Warto podkreślić, że tylko piwo wysyłkowe było napojem alkoholowym w dobrym gatunku, dlatego też przeznaczano je na sprzedaż. Pozostałe dwa produkowane przez browar gatunki piwa były to tzw. piwa deputatowe, które spożywali głównie piwowarzy wraz z własnymi rodzinami. 
Na początku XIX wieku właściciele browaru zdecydowali się na produkcję dwóch napojów: 
•   piwa bawarskiego, fermentacji górnej, było to piwo otrzymywane ze słodu o klasycznym składzie, posiadało brązową nasyconą barwę, było także słodkie, kaloryczne i słabo chmielone 
•   piwa zwyczajnego, fermentacji górnej, było to piwo niskoekstraktowe, o ciemnej barwie, słabe- wyłącznie do natychmiastowego pożycia
Ważnym wydarzeniem w historii tyskiego browaru był rok 1824, gdy został wprowadzony system butelkowania piwa.
W drugiej połowie XIX wieku, a bliżej – w 1861 roku  browar rozbudowano. Właśnie wówczas książę Jan Henryk XI Pszczyński zdecydował, że należałoby browar rozbudować o warzelnię, chłodnię, młyn oraz lodownię. Wtedy właśnie tyski browar otrzymał maszyną parową o mocy 16 KM. Przeprowadzona modernizacja umożliwiła wprowadzenie  fermentacji dolnej. Od tego momentu browar zaczął produkować piwa: 
1.    marcowe, 
2.    tyski lager, 
3.    zwyczajne, 
4.    porter 
5.    piwo bawarskie
Dwa z pierwszych wymienionych powyżej piw były to piwa jasne, które sprzedawano pod marką Piwo Książęce. 
Kolejną ważną datą w historii marki był rok 1890, gdy browar otrzymał oświetlenie elektryczne. Niebywale zwiększyło to jego wydajność. Dlatego też już 3 lata później uruchomiona została linia kolejowa browar- dworzec kolejowy.  Z kolei w 1987 roku otrzymując produkcje wielkości 10 mln litrów piwa tyski browar stał się jednym z największych w Europie.
W okresie międzywojennym najbardziej popularnymi markami z Tych były: 
•    Książęco Tysko Pilzneńskie, 
•    Książęco Tyski Eksport, 
•    Książęco Tyskie Piwo Pełne,
•    Porter
Wyżej wymienione piwa zawierały od 12-14% ekstraktu, a zawartość alkoholu  wynosiła od 2,5 do 4,5%.

 

W lutym 1939 roku powstała spółka, która obejmowała Browar Książęcy, Obywatelski i Siemianowicki. Nazwa dla firmy brzmiała: Książęce Browary. Z kolei we wrześniu 1939 roku browar ten został komisarycznie przejęty przez Rzeszę Niemiecką i została zmuszony do produkcji piwa dla niemieckiego wojska. Po II wojnie światowej browar został przejęty przez polskich pracowników. Pomimo początkowych problemów z produkcją już w 1952 roku browar w Tychach wytwarza aż 476 tys. Hektolitrów piwa, a 20 lat później wartość ta przekroczyła milion hektolitrów. W 1975 roku ze względu na decyzję partii tyski browar został połączony z Górnośląskimi Zakładami Piwowarskimi w Zabrzu. Ruch ten znacznie ograniczył produkcję z Tych. Na szczęście 6 lat później browar w Tychach odzyskał niezależność i mógł podjąć decyzję o modernizacji. Po zmianach gospodarczych w Polsce, dokładniej w 1995 roku tyskie browar zostają sprywatyzowane. Nastąpiła wówczas zmiana nazwy firmy na Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. Z kolei w 1996 roku SABMiller (druga pod względem wielkości produkcji i sprzedaży piwa firma na świecie) nabył pakiet akcji firmy Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. W 1999 roku Tyskie Browary Książęce połączyły się z Lech Browary Wielkopolskie i utworzyły spółkę o namingu Kampania Piwowarska S.A. Ważnym wydarzeniem w historii było również otarcie w 2004 roku (z okazji 375 rocznicy powstania browaru w Tychach) pierwszego w Polsce Tyskiego Muzeum Piwowarstwa, obecna nazwa muzeum to Tyskie Browarium. Muzeum znajduje się w Tychach przy ul. Mikołowskiej 5. Zwiedzanie jest możliwe od poniedziałku do soboty w godzinach: 10.00 - 20.00. Chętni powinni wiedzieć, że wcześniej należy umówić się na wycieczkę, której zwięczeniem jest degustacja produkowanego w browarze piwa. Co ciekawe- w browarze znajduje się najstarsza warzelnia czynna do dzisiaj, jej lokalizacja i wystrój zachowały się w stanie praktycznie nie zmienionym od 1905 roku.

Bezpośrednim kontynuatorem wielowiekowej tyskiej tradycji warzenia piwa jest Tyskie Gronie i Tyskie Klasyczne. Te piwa warzone są zgodnie z tradycyjnymi recepturami i osiągają  wyjątkowy bukiet zapachowy i smak. 


Odznaczenia dla piwa Tyskie:
•    Złoty medal i Grand Prix w The Brewing Industry International Awards  2002 rok
•    otrzymało Grand Prix otrzymany w Monachium (podczas Drink Tec) 2005 rok
•    tytuł Wybitnego Polskiego Eksportera 2006 rok

 

Przykładowy spot reklamowy piwa Tyskie Klasyczne.

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni


powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook