Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
504 056 480
powrót

IKEA. Od marzeń chłopaka do globalnej marki

Historie nazw

Kiedy lubisz to co robisz, 70 lat pracy mija bardzo szybko. Poznaj historię szwedzkiej marki

Młody Ingvar Kamprad, mając 17 lat założył za uzbierane pieniądze z nagród za wyniki w nauce swoją pierwszą firmę. Był rok 1943 a młody przediębiorca starał się handlować tym, co można było wówczas sprzedać - portfelami, obrusami, ramami do obrazów czy pońcozchami.

Nazwa dla firmy – IKEA powstała na bazie inicjałów właściciela (I.K.) oraz pierwszych liter nazw  dwóch miejsc - Elmtaryd (E) oraz Agunnaryd (A), czyli farmy i parafii gdzie Kamprad dorastał.

W roku 1948 Ingmar zaczął produkować pierwsze meble, które wytwarzali lokalni stolarze. Firma powoli, lecz konsekwentnie ubogacała swoje meblarskie portfolio. W latach 1960-70 otworzono wiele nowych sklepów tej marki. Warto dodać, że to wówczas powstały meble-ikony IKEA czyli np. fotel POÄNG czy regał BILLY.

Ikea - logo dla firmy

Firma IKEA wciąż się rozrastała, by po latach stać się  międzynarodową, globalną markę, która  zatrudnia ok. 131 tysięcy pracowników w ponad 40 krajach. Obecnie wartość sprzedaży firmy IKEA wynosi ponad 24,7 mld euro rocznie.

Warto wspomnieć, że wszystkie spółki tworzące grupę IKEA, należą do holenderskiego koncernu INGKA Holding. Aktualnym właścicielem INGKA Holding  i całego systemu identyfikacji wizualnej  jest fundacja Stichting INGKA, która zarządza majątkiem właścicieli.

Interesującym także fakt, że Polska zaraz po Chinach jest najważniejszym na świecie producentem mebli dla IKEA, która niedawno świętowała 50-lecie działalności w Polsce. Właściciel koncernu niekednokrtonie podkreślał, że m.in. to dzięki kontraktom z Polską w latach 60 udało mu się zbudować swoją potęgę.

Zobacz również:

Nazwa dla firmy Nazwa dla produktu Grupy nazw Slogany i hasła reklamowe Renaming KNORR - smakuje każdemu. Pikantna nazwa firmy AUDI. Poznaj historię nazwy samochodu Masz jeszcze jedną PEPSI? Historia nazwy produktu Smak NESCAFE. Historia nazwy produktu

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 504 056 480
Marcin Setlak

Wpisz w pole obok wynik działania: 1 dodać 6

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
f