Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
504 056 480
powrót

Historia czasu według marki OMEGA

Historie nazw

Omega to szwajcarska marka słynąca z luksusowych zegarków, która obecnie znajduje się w portfolio grupy Swatch. Co ciekawe marka OMEGA jest  najlepiej rozpoznawalnym brandem zegarków na świecie – zna ją 70% populacji. Jak jednak do tego doszło?

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

 

Otóż w 1848 roku mający 23 lata  Louisa Brandt otworzył zakład zegarmistrzowski  w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii. Pomysłem na biznes było składanie zegarków kieszonkowych z dostarczanych przez lokalnych rzemieślników elementów. Louis Brandt robił to podczas zimy, aby  w okresie letnim móc sprzedawać je podczas podróży po Europie. Po śmierci Louisa w 1879 roku zakład przejęli jego synowie: Louis-Paul i César. Niezadowoleni ze zróżnicowanej jakości części oraz  nieregularnych dostaw od wspomnianych lokalnych rzemieślników bracia Brandt postanowili zrezygnować z montażu zegarków w zakładzie po ojcu i podjęli decyzję o pełnej, zorganizowanej produkcji w fabryce, gdzie mieliby kontrolę nad kompletnym procesem produkcji. W  1880 roku Louis-Paul i César przenieśli fabrykę z La Chaux-de-Fonds do Bienne – miasteczka oferującego dużo lepsze zaplecze  robotnicze. Dodatkowymi zaletami Bienne, które brali pod uwagę bracia  Brandt były także: regularne dostawy energii oraz lepsze połączenia transportowe, które usprawniały system dystrybucji. Wraz z rozwojem firmy potrzebowała ona większej przestrzeni roboczej, dlatego też w 1982 roku przeniosła się do budynku w Gurzelen znajdującego się w  dystrykcie Bienne. Warto wiedzieć, że do dnia dzisiejszego ma ona tam swoją siedzibę.
Pierwsze produkowane na  masową  skalę modele zegarków zaistniały pod nazwą:  Labrador i Gurzelen. Jednak sukces marketingowy odniósł przede wszystkim zaprojektowany w 1894 roku przez  Francoisa Chevillata  19-to liniowy  kaliber.  Bankier Henri Riekel zasugerował, aby kaliber ten nazwać OMEGA.

zegarki - dobra nazwa dla firmy
Źródło: istockphoto.com/pl

Nazwa dla produktu pochodzi od  ostatniej litery z greckiego alfabetu, czyli omegi, która jest synonimem perfekcji, doskonałości i trwałości, z ostatnim słowem w danym zagadnieniu. Jak stwierdzili bracia Brandt OMEGA oznaczająca "the last stage of perfection" (ostatni poziom perfekcji wykonania) doskonale promowała jakość wykonywanych przez firmę zegarków. Dlatego też w 1984 roku jako nazwę dla firmy postanowiono przyjąć grecką literę omega.
Kolejnym istotnym wydarzeniem w historii firmy, było otrzymanie nagrody Grand Prix podczas Światowej Wystawy w Paryżu w 1900 roku za zegarek kieszonkowy Greek Temple.
Po śmierci obu braci Brandt firmę OMEGA przejęli w 1903 roku ich potomkowie, z których najstarszy - Paul-Emile Brandt miał 23 lata. Mimo młodego wieku bardzo sprawnie pokierował grupą 800 pracowników, dzięki której firma uzyskała  roczną produkcję wielkości 240 000 sztuk. Sukcesem Paula-Emila Brandta było także zdobycie przez  model zegarka Art Nouveau Design nagrody Grand Prix Światowej Wystawy w Mediolanie, która miała miejsce w 1906 roku.
Następnie ze względu na spowodowanie I wojną światową problemy OMEGA zmuszona była do wejścia w 1925 roku w fuzję z Tissot, a w roku 1930 weszła do grupy SSIH w Genewie.
Nobilitującym wydarzeniem dla marki OMEGA było zaproszenie w 1929 roku Gustava Brandta, syna Cesara, do członkostwa w jury przyznającym Grand Prix podczas Światowej Wystawy w Barcelonie.
W konkursie na precyzję zorganizowanym w 1936 roku przez obserwatorium Kew-Teddington w Londynie marka OMEGA uzyskała 97.8 punkta na 100 możliwych, co było najwyższym wynikiem uzyskanym w całej historii konkursów precyzji. Ta spektakularna wygrana sprawiła, że OMEGA została wybrana by reprezentować cały szwajcarski przemysł zegarmistrzowski w ramach  Światowej Wystawy w Nowym Jorku w 1939 roku .

Niezwykle chętnie kupowanym modelem  marki OMEGA był  zegarek na rękę o 30mm kalibrze. Został on stworzony w 1938 roku przez  Henriego Kneussa. W 1964 roku aż dwie trzecie oficjalnych certyfikatów przyznanowłaśnie temu słynnemu modelowi.
W 1983 roku dział badań i rozwoju Grupy SSIH, w której portfolio od 1930 roku znajdowała się marka OMEGA,  połączył się z  ASUAG i ETA tworząc holding  ASUAG-SSIH. W 1985 roku wspomniany holding został przejęty przez prywatnego inwestora Nicolasa Hayek, który zdecydował o zmianie nazwy firmy na SMH (Société de Microélectronique et d'Horlogerie). W 1998 roku doszło do kolejnej zmiany nazwy na Swatch Group. Obecnie w portfolio  Swatch Group oprócz omawianej marki OMEGA  znajdują się także Blancpain, Swatch oraz Breguet.
Warto zaznaczyć, że marka OMEGA oprócz czystego pomiaru czasu brała również udział w największych osiągnięciach ludzkości. Do dziś OMEGA jest  pionierem w dziedzinie sportowych pomiarów czasu. Od Olimpiady w Los Angeles z 1932 roku OMEGA odpowiada za  pomiar czasu we wszystkich dyscyplinach olimpijskich. Prekursorskim działaniem OMEGI w dziedzinie sportu było np. opracowanie  w 1952 roku Miernika Czasu OMEGA, czyli pierwszego  kwarcowego chronografu elektronicznego. Dzięki wspomnianemu Miernikowi Czasu OMEGA można było  zmierzyć czas z dokładnością do jednej tysięcznej sekundy. Kolejnym istotnym wynalazkiem OMEGI była fotokomórka na podczerwień, którą wprowadzono na rynek w 1945 roku. Warto także w tym miejscu wymienić opracowaną przez markę pierwszą Kamerę Photofinish (rok 1949). Urządzenia te pozwoliły rozwiązać problem pomiaru czasu grupowych finiszów w trakcie imprez lekkoatletycznych. W 1972 roku OMEGA wprowadziła na rynek ich ulepszone wersje, czyli OMEGA Photosprint oraz skomputeryzowany system obrazu Scan’O'Vision.
Jakość zegarków OMEGI potwierdza także użycie ich podczas Operacji Janus – nurkowie z grupy badawczej spędzili 8 dni na głębokości 250 metrów mając na ręku zegarki Omegi Seamaster 600. Marka poinformowała, że skonstruowała model Seamaster Professional Chrono Dive, którego przyciski są w stanie działać nawet na głębokości 300 metrów.

 

zegarek
Źródło: istockphoto.com/pl


Na świecie zasłynął również wyprodukowany w 1957 roku model Speedmaster Professional, który znany jest jako Moon Watch. Do promocji tego modelu przyczyniło się uznanie go w 1965 roku przez NASA  za „oficjalny zegarek wszystkich misji kosmicznych NASA”. Model OMEGA Speedmaster Professional po raz pierwszy pojawił się w przestrzeni kosmicznej podczas spaceru w kosmosie 21 lipca 1969 roku o godzinie 02:56. Znajdował się wówczas  na nadgarstku Edwarda White’a. 
Zegarek marki OMEGA umożliwił uratowanie misji Apollo 13 przed katastrofą. Otóż gdy awarii uległo zasilanie tego statku kosmicznego model Speedmaster wykorzystano do precyzyjnego odmierzania czasu wymaganego do uruchomienia rakiet pozwalających statkowi powrót na orbitę okołoziemską. Z tego też względu marka OMEGA  otrzymała nagrodę Snoopy Award. Warto zaznaczyć, że jest to  najwyższe odznaczenie jakie NASA przyznaje swoim partnerom.

 

Oprócz powyższych markę promują także produkcje filmowe o Jamesie Bondzie oraz znane osoby takie jak np. John F. Kennedy, Albert Einstein, Elvis Presley, Louis Armstrong, Nicole Kidman, George Clooney, Cindy Crawford, książę William, Wojciech Kilar, Jeremy Clarkson, Reinhold Messner, Gordon Ramsay, Tom Hanks  itd.
Receptą na sukces według OMEGI są pionierskie rozwiązania- zarówno techniczne jak też te z dziedziny wzornictwa. Stosując te metody OMEGA stała się  jedną z najpopularniejszych marek zegarków na świecie.

 

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni


powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook