Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
504 056 480
powrót

"Every fashion Reserved for me", czyli historia marki

Historie nazw

Reserved to polska sieć odzieżowa założona przez Marka Piechockiego i Jerzego Lubiańca w połowie lat 90. XX wieku. Sieć sklepów Reserved prowadzona jest przez firmę LPP S.A. Początkowo to właśnie w sklepach pod szyldem przedsiębiorstwa handlu detalicznego LPP S.A. pojawiły się pierwsze działały firmowane nazwą Reserved. Zyskiwały one coraz większą popularność, więc zostały zastąpione przez samodzielne sklepy marki Reserved.


W zamyśle Marka Piechockiego i Jerzego Lubiańca nazwa dla firmy od początku miała być angielska, gdyż w połowie lat 90. - po czasach PRLu firmy zachodnie kojarzyły się w Polsce jako dobre jakościowo. Mówi się nawet o "syndromie Pewexu" u wychowanych w PRL-u Polaków, czyli pożądania wszystkiego, co "zachodnie". Pojęcie powstało ze względu na to, że w czasach PRL-u Pewex (skrót od Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego) było siecią detaliczną, w której sklepach można było zakupić za waluty wymienialne produkty niedostępne w innych PRL-owskich sklepach (chodzi zarówno o towary importowane jak i krajowe). Z tego też powodu marka Pewex kojarzona była z towarami luksusowymi. Co ciekawe tylko tam można było przed zmianą gospodarczą dostać np. dżinsy. Stąd też założyciele maki Reserved zdecydowali się na zagranicznie brzmiącynaming. Wybór padł akurat na słowo „reserved”, gdyż w języku angielskim oznacza ono „zarezerwowany”. W ówczesnej Polsce słowo to kojarzyło się przede wszystkim z rezerwowaniem miejsc w restauracjach, czyli z dostępem do towarów z o dobrej jakości. 
Obecnie w Polsce LPP S.A. posiada 146 sklepów marki Reserved zlokalizowanych w dużych centrach handlowych. Co ciekawe łączna powierzchnia zajmowana przez polskie butiki Reserved łącznie zajmuje 102 000 m². Z kolei pierwszy zagraniczny sklep marki Reserved został uruchomiony w lutym 2002 r. w Tallinnie (Estonia). Aktualnie poza Polską i wymienioną już Estonią sklepy Reserved  działają na terenie Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Czech, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Węgrzech.  97 zagranicznych sklepów łącznie zajmuje powierzchnię 90 000 m². Warto także dodać, że od początku istnienia siedzibą firmy Reserved jest Gdańsk.

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

Rebranding logo marki Reserved.

 

Choć działalność firmy nie trwa długo, to projekt logo Reservd zdążył już ulec delikatnej modyfikacji. Za zmianę odpowiadała agencja Brand Nature Access. Warto dodać, że rebranding firmy odzieżowej Reserved został doceniony w rankingu REBRAND 100® Global Awards Brands 2012.  Wyróżnienie to wiąże się z  dużym prestiżem, gdyż jest to konkurs międzynarodowy. Oprócz zmiany znaku towarowego rebrandingowi uległ także design metek na ubraniach i wygląd sklepów. Agencja Brand Nature Access zaprojektowała logotyp z nazwą marki o czcionce z szeroko rozstawionymi literami.
Co ciekawe Reserved idąc śladem szwedzkiej firmy odzieżowej H&M zaprasza do współpracy utalentowanych projektantów. Limitowane kolekcje stworzyły dla marki takie osoby jak np. Gosia Baczyńska czy  Paprocki i Brzozowski. Oprócz tak zacnych osób jak wymienione powyżej firma szczyci się wspieraniem młodych projektantów i odkrywaniem ich talentu .  Warto dodać, że projektanci Reserved z uwagą śledzą modowe trendy, dlatego też co sezon firmowe sklepy oferują towary o nieco odmiennym stylu. Ubrania posiadają ciekawe wzornictwo i kolorystykę oraz są nieźle skrojone dzięki czemu wyróżniają się na tle innych polskich marek. Wśród ogromnego asortymentu Reserved niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Marka słynie z takich linii jak City, Casual i Young&Fashion. Jako największą zaletę marki najczęściej wymienia się praktyczne podejście do mody, czyli umożliwienie klientom o niezbyt pełnych portfelach stworzenia stylizacji modowych pozostających w zgodzie zarówno z osobowością odbiorcy jak i ze światowymi trendami. Ambasadorka marki były m.in. Anna Jagodzińska, Magdalena Frąckowiak, Sasha Pivarova czy Cara Delevingne.
Od 18 marca 2011 roku, a dokładniej od godz. 16:00 działa blog firmowy http://thisblogisreserved.com/

 

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

 

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Przykładowe plakaty reklamowe marki Reserved z udziałem odpowiednio:

Cary Delevingne i Magdalenay Frąckowiak.
Źródło: Materiały reklamowe firmy Reserved

 

 

Przykładowe spoty reklamowe marki Reserved. 

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni


powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook