Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
504 056 480
powrót

Czy znasz historię marki Harrods?

Historie nazw

    Logo Harrodsa jest  kaligraficznym napisem słowa "Harrods".

Harrods jest to nazwa słynnego, luksusowego domu towarowego na Brompton Road znajdującego się  w  Londynie w dzielnicy Knnightsbridge. Warto wspomnieć, że oprócz znanego na świecie domu towarowego, w skład Harrods Groupwchodzą również : Harrods Casino, Harrods Estates, Harrods Bank, Harrods Aviation oraz  Air Harrods.

Nazwa dla firmy powstała od nazwiska jej załozyciela- Henry'ego Charls'a Harrod'a, który w 1849 roku otworzył pierwszy sklep, któremu nadał taką nazwę. Początkowo sklep składał się z jednej sali sklepowej, w której pracowało dwóch sprzedawców i goniec, którego zadaniem było roznoszenie zakupów do domów klientów. Pierwotnie Harrods prowadził sprzedaż jedynie artykułów spożywczych, jednak powoli rozszerzał portfolio proponowanych konsumentom dóbr.  Biznes przynosił coraz większe zyski, więc  Henry Charls Harrod przeniósł sklep do 7-piętrowego budynku pochodzącego z 1907 roku. Ekspansję na pewien okres zatrzymał pożar, który zniszczył wspomniany budynek. Odbudowano go jednak bardzo sprawnie dzięki projektowi  architekta Charlesa Williama Stephensa. W formie zaproponowanej przez  Stephensa budynek  przetrwał do czasów obecnych. Ten  najsłynniejszy sklep na świecie ma 330 działów i zajmuje powierzchnię 90 tys. metrów kwadratowych.. Od 1959 roku, czyli czasu od którego Harrods był już firmą notowaną na giełdzie dom towarowy należał do spółki House of Fraser..W latach 1985-2010 Harrods przeszedł w ręce braci Al-Fayed - Aliego i Mohameda. Następnym właścicielem Harrods'a stała się spółka Qatar Investment Authority (powiązana z rodziną z Kataru).

nazwa dla firmy Źródło: istockphoto.com/pl

System identyfikacji wizualnej zawiera w sobie oprócz wspomnianych nazwy firmy i charakterystycznego budynku także : logotyp, slogan(będący jednocześnie dewizą) sklepu oraz torby na zakupy ze znanym logo.Nie dziwi fakt,  że marka o tak długiej historii wykorzystywała wiele wariantów logotypu, zwłaszcza, że każdy z działów dysponował swoim odpowiednikiem. W 1967 roku za projektowanie logo odpowiedzialny był  Minale Tattersfield, który zaproponował logotyp w postacie kaligraficznego przedstawienia napisu „Harrods”. W ten sposób chciał zbudować  klimat oparty na bezpośredniości i z uwagi na krój liter wskazywać na luksus oraz status marki. Dodatkowo, co bardzo istotne  Tattersfield zunifikował  chaotyczny wizerunek Harrods'a dając wszystkim działom jeden logotyp. Zastosowanie stworzonego przez Tattersfield'a projektu kaligrafii  dodatkowo wzmocniło pozytywny odbiór marki  wśród konsumentów. Znak, o którym mowa przeszedł lekki restyling w 1986 roku.
 Kolejnym składnikiem identyfikacji wizualnej jest slogan całej marki : „Omnia Omnibus Ubique”, czyli „Wszystko Wszędzie dla Wszystkich.”. Slogan ten stał się dewizą sklepu. Jego treść zwraca uwagę,że Harrods posiada bardzo bogaty asortyment, który zadowoli nawet najbardziej kapryśnych klientów.
Następnym elementem składającym się na system identyfikacji wizualnej jest torba na zakupy z logo Harrodsa, która sama w sobie stała się synonimem luksusu.Dlatego też już sama torba na zakupy Harrodsa  wzbudza zainteresowanie na londyńskich ulicach.

 


Ciekawostki:

  1. Co roku w  Harrods'ie  zakupy  robi ok 15 mln konsumentów.
  2. W Harrods'ie obowiązuje nienaruszalna etykieta w stosunku do ubioru.  Klienci ubrani w kostiumy kąpielowe, szorty, spodenki kolarskie, sandały  na paski czy też  klapki nie zostają wpuszczeni do budynku.Portierzy zatrzymują także osoby w  brudnych czy  podartych strojach.
  3. Na półkach sklepowych ,czy wieszakach widnieją trzycyfrowe ceny.

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni

powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook