Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
883 222 244
powrót

Ciekawe nazwy firm

Opinie i porady

Ciekawa nazwa firmy daje szansę wyróżnienia na tle konkurencji już na samym początku działalności. Natomiast pochodzenie najbardziej znanych nazw może być czasem bardzo zaskakujące. 

Nie ma chyba dziecka, które nie lubi bawić się klockami. Szczególnie klockami LEGO, których nazwa została zaczerpnięta z pierwszych sylab „leg godt”, w języku duńskim oznaczającego dobrą zabawę. Z kolei nazwa sklepu Castorama pochodzi od francuskich słów: castor – bóbr i rama – środowisko. W wolnym tłumaczeniu oznacza świat bobra.

Nie wszyscy wiedzą także, iż nazwa napoju Pepsi jest nawiązaniem do enzymu trawiennego o nazwie pepsyna, który miał być kiedyś dodawany do napoju, by pomagać w problemach żołądkowych. Natomiast Tchibo, jest połączeniem początkowej części nazwiska Carla Tchilinga-Hiryana ze słowem „bohne”(z niemieckiego ziarno).  

ciekawe nazwy firm

Skróty nazewnicze

Ciekawe i nie do końca oczywiste mogą być rozwinięcia skrótów znanych firm. M&M's jest skrótem od „Mars&Murrie's”, połączenia nazwisk osób, które wynalazły te cukierki. Ale z kolei KFC oznacza smażonego kurczaka z Kentucky. IKEA natomiast jest akronimem, składa się z inicjałów założyciela Ingvara Kamprad i pierwszych liter nazw farmy i wioski, w którym dorastał - Elmtaryd i Agunnaryd (EA)

Sky-peer-to-peer to pierwotna nazwa programu Skype, a portal onet.pl powstał po skróceniu nazwy Optimus Net. Warto wiedzieć, iż nazwa koncernu Adobe jest taka sama, jak rzeczki, płynącej za domem założyciela spółki, Johna Warnocka. Sieć paliw i sklepów Statoil jest zaś skróconą wersją słów State's Oil, oznaczającego Ropę Państwa. 

Dosłowne znaczenie nazw

Nazwa samochodów Volkwagen oznacza w języku niemieckim „pojazd dla ludu”, a Allegro jest terminem muzycznym, który oznacza wesoło i szybko –  określenie tego, jak mają przebiegać aukcje na serwisie. Sony pochodzi od łacińskiego „sonnus” - dźwięk i amerykańskiego „sonny” - potocznie oznaczającego bystrego chłopca. Z kolei nazwa sieci sklepów Lewiatan, oznacza potwora z Biblii, który przypomina połączenie ryby i węża. 

Orlen natomiast jest neologizmem i powstał po połączeniu słów orzeł i energia. Robiąc zakupy w sklepie Carrefour, warto wiedzieć, iż jego nazwa w języku francuskim oznacza skrzyżowanie. Hipermarket nosi tę nazwę, ponieważ pierwszy sklep został wybudowany na skrzyżowaniu 5 ulic. 

Co więcej, amerykański sklep internetowy Amazon w początkowej wersji miał nazywać się Cadabra, jednak prezes Jeff Bezos zmienił tę nazwę na Amazon. Zaczerpnięta została od największej rzeki świata i symbolizuje wielkość wyboru towarów dostępnych w serwisie.  

Leroy Merlin, Porsche, Peugeot, Ford, Leclerc, Wedel, Grycan, Inglot, Ziaja – te firmy to z kolei nazwiska ich założycieli. 

Zobacz również:

Nazwa dla firmy Nazwa dla produktu Grupy nazw Slogany i hasła reklamowe Renaming Profesjonalna nazwa dla firmy informatycznej Jak wybrać najlepszą nazwę dla firmy?

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 244
Marcin Setlak Marcin Setlak

Wpisz w pole obok wynik działania: 5 dodać 1

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook