Zapytaj o ofertę
źródłem marki jest dobra nazwa
Zadzwoń:
504 056 480
powrót

ABSOLUTny sukces marki!

Historie nazw

Absolut Vodka jest to szwedzka marka wódki produkowana niezmiennie od momentu jej powstania  w miejscowości Åhus (Skonia). Obecnie marka Absolut ma w swoim portfolio wiele odmian wódki, a mianowicie: czysta 40%, czysta 50%, cytrynowa, mandarynkowa, grapefruitowa, waniliowa, pieprzowa, gruszkowa, jabłkowa,  brzoskwiniowa, malinowa, czarna porzeczka, „New York”, „New Orleans”, „London”, „100” i „Level”.


Jak jednak powstała  jedna z czterech największych na świecie marek wódki?
Historia marki Absolut jest związana z osobą Larsa Olssona Smitha, który w 1879 roku opracował proces destylacji nowego typu wódki. Należy podkreślić, że Lars już w dzieciństwie wyróżniał się   niesamowitym zmysłem kupieckim, gdyż mając zaledwie 14 lat stał się przedsiębiorcą zarządzającym jedną trzecią rynku wódki na terenie Szwecji. Niemalże przez połowę XIX wieku nazywano go mianem Król Wódki. Jak już było wspomniane Lars Olsson Smith opracował nowy typ czystej wódki o zdecydowanie lepszym smaku. Nazwa dla produktu brzmiała: „Absolut Rent Brännvin”, czyli po przetłumaczeniu z języka szwedzkiego „absolutnie czysta wódka”.

W latach 70. marka „Absolut Rent Brännvin” została przejęta przez Larsa Lindmarka, który uznawany jest za jednego z najlepszych następców Larsa Olssona Smitha. Przeprowadził on  modernizację znanej w całej Szwecji fabryki. Następnie, z okazji zbliżającej się 100 rocznicy marki, Lindmark zdecydował się na ekspansję zagraniczną. Pierwszym rynkiem zagranicznym, na który chciał on wyeksportować  Absolut Rent Brännvin był rynek amerykański. Aby zbadać rynek i znaleźć odpowiedniego importera na początku 1978 roku na podbój USA ruszyła szwedzka delegacja, na której czele stanął specjalista od reklamy - Gunnar Broman. By przygotować podbudowę marketingową w Stanach Zjednoczonych Szwedzi zatrudnili amerykańską agencję reklamową Ayer. By marka odniosła sukces należało stworzyć dla niej odpowiednią nazwę. Wśró nieudanych pomysłów wymienić można: „Wódka Szwedzka Blondynka” z propozycją wizerunku Wikingów na etykiecie, czy też „Wódka Dworska”. Próbowano też skorzystać z przetłumaczenia szwedzkiej nazwy na język angielski, lecz z powodów prawnych nie można było użyć nazwy  Absolute Pure Vodka. Problem polegał na tym, że w USA nie można było zarejestrować znaku handlowego określonego przymiotnikiem – mowa o słowie „absolute” i „pure”. Przeszkodę prawną ominięto poprzez usunięcie końcowego „e” ze słowa „absolute”. W ten sposób powstał naming: Absolut Vodka. Aby podkreślić kraj pochodzenia wódki dodano również hasło „Country of Sweden”.

Butelka również jest elementem systemu identyfikacji wizualnej marki.Projekt butelki marki ABSLUT.

 

Posiadając już nazwę pozostało jeszcze poopracować nad systemem identyfikacji wizualnej, w skład którego wchodził projekt kształtu butelki. Szwedzi poszukiwali pomysłu na oryginalną, charakterystyczną butelkę na promowany przez siebie alkohol. Problem ten rozwiązał się dzięki Gunnarowi Bromanowi, który spacerując po sztokholmskim starym mieście zobaczył na wystawie antykwariatu  starą butelkę apteczną. Co ciekawe, w XVI i XVII wieku wódka uważana była za lekarstwo na wiele dolegliwości, dlatego też w takich właśnie butelkach sprzedawano ją w aptekach. Gunnar Broman stwierdził, że mimo upływu czasu jest ona elegancka, skromna i jednocześnie odwołuje się do szwedzkiej tradycji. Dlatego też zatrudniono paru szwedzkich rysowników, których zadaniem było nadanie starej aptecznej butelce nowoczesnego sznytu. Wydłużono wówczas szyjkę butelki i zaproponowano, by zrezygnować z etykiety, która bez potrzeby  zasłaniałaby kryształowo czystą zawartość butelki. Ekipa projektowa doszła do wniosku, że bezpośrednio nadrukowana na butelce nazwa powinna być w niebieskim kolorze, czyli przeważającej barwie szwedzkiej flagi. Zdecydowano się także na użycie wyjątkowo przezroczystego szkła, które podkreśla zawartość butelki. Należy zaznaczyć, że szkło to jest otrzymywane z piasku o bardzo niskiej zawartości żelaza, a produkuje je huta szkła znajdująca się w szwedzkim Limmared. Ważnym składnikiem identyfikacji wizualnej marki Absolut jest także znajdujący się zaraz przy szyjce butelki medalion z podobizną twórcy marki - Larsa Olssona Smitha.
Mając już opracowany system identyfikacji należało podpisać umowę z  amerykańskimi sprzedawcami. Pierwszym zagranicznym kontrahentem szwedzkiej firmy był  usytuowanej na Manhattanie - Carillon Importers Ltd. Kierownikiem tej firmy był Al Singer, który zlecił jednemu sprzedawcy  - Michaelowi Rouxowi zadanie sprzedaży i rozpowszechnieniu Absolut Vodka. Dokładnie 17 kwietnia 1979 roku destylarnia z  Åhus wyprodukowała pierwszą  partię wódki o nazwie Absolut Vodka. Z kolei pierwszą butelkę sprzedano w USA w Bostonie w czerwcu 1979 roku.

 

Projekty na bazie formy butelki Absolut stworzyło wielu artystów.Źródło: Materiały reklamowe firmy ABSOLUT
Autorem kolorowego obrazu słynnej butelki powstałego w 1985 roku jest Andy Worhol.


Marka Absolut stała się kultowa, a jej butelką inspirowało się wielu artystów. Gdy Andy'emu Worhol'owi zaproponowano współpracę z firmą Absolut w 1985 roku powstał wręcz legendarny już dziś kolorowy obraz słynnej butelki. Projekty na bazie formy butelki Absolut stworzyli również modowi kreatorzy tacy jak : John Galliano, Gianni Versace, Jean Paul Gaultier,Tom Ford, David Cameron oraz  Polka- Joanna Klimas. 
Absolut należy do firm, które prowadzą bardzo pomysłowe kampanie reklamowe. Wśród nich można wymienić takie kampanie jak: Absolut Originals, Absolut Fashion, Absolut Generations, Absolut Cities i Absolut Art. Absolut prowadzi również bardzo kreatywne akcje z zakresu ambient marketingu jak np.  11-metrowa wyrzeźbiona w  lodzie szwajcarskich  Alpach butelka Absolut, czy obsianie w kształcie markowej butelki pole uprawne we wschodnim Kansas.

Zobacz również:

Nazwa dla firmyNazwa dla produktuGrupy nazwSlogany i hasła reklamoweRenamingCiekawe nazwy firmMilka. Historia kolorowej krowyMaybelline. Urocza historia markiMars. Poznaj historię słodkiej marki z USAM&M'S. Topi się w ustach a nie w dłoni

powrót do góry
grafika z zawijasem
f
facebook